Hledání komplexní dokonalosti

Vydáno: 23.01.2011 13:00 v sekci Recenze - Honza Průša | foto: facebook interpreta

Devo uměli šokovat. Byli originální, sví a šílení, alespoň ve vztahu k době, v níž vydali svá nejlepší alba. Návrat jakékoliv kapely po více než deseti letech je hodně riskantní záležitostí a u Devo to platí dvojnásob. Může fungovat jejich poetika i dnes a ne pouze jako retro? Napoví album "Something For Everybody".

6/10

Devo - Something For Everybody

Vydáno: 15.6.2010
Celkový čas: 37:56

Skladby: Fresh, What We Do, Please Baby Please, Don't Shoot (I'm A Man), Mind Games, Human Rocket, Sumthin', Step Up, Cameo, Later is Now, No Place Like Home, March On

Vydavatel: Supraphon

Na přelomu sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století byli Devo jednou z nejoriginálnějších a nejúchylnějších kapel. A tak, i když si k nim člověk nenašel cestu přímo, velmi brzy se s nimi setkal prostřednictvím coverů nejrůznějších muzikantů, kteří Devo často milovali. Nirvana hrála "Turnaround", Sepultura "Mongoloid", Soundgarden "Girl You Want" a tak bychom mohli pokračovat dlouho dál. Po dvaceti(!) letech vydávají Devo své deváté studiové album, na němž by opět mělo být pro každého něco.

"Something For Everybody" bylo nahráváno dlouhé tři roky a následně pak radikálně pilováno, remixováno a laděno k dokonalosti. Devo nechtěli nechat nic náhodě a snažili se vytvořit bombu, s kterou by navázali na svá nejlepší alba. K tomu ale dnes chybí moment překvapení. Devo již těžko mohou šokovat nebo přijít s nějakým novým neotřelým nápadem. A tak právě co nejdokonalejší propracování image se jeví jako nejrozumnější cesta s jedním velkým rizikem. Výsledek pak může ztratit jiskru a začne působit uměle. Nebude Fresh.

Už při prohlížení bookletu vás ta dokonalost dostane. Grafická čistota, výborné fotky. Stejné je to i při probírání se merchandisingem. Energy Dome, který známe už od alba "Freedom Of Choice" z roku 1980, je tentokrát vyveden ve světle modré barvě, pečlivě vybírané pro toto album za pomoci testování focus groupami. Devo v roce 2010 jsou hlavně o image. A o marketingu. O náladě. Muzika je jen jedním stejně důležitým důvodem jejich existence. Devo jsou nadžánrovým, nadoborovým uměním, chcete-li.

Když pak pustíte album samotné, je od prvních taktů "Fresh" jasné, o koho jde. Devo zůstávají čitelní, jejich synthrock jako by patřil zpátky do osmdesátých let. V některých případech pak na první poslech vnímáte oproti starým nahrávkám jen jediný rozdíl - aktuální skladby disponují současným zvukem. Devo stále ironizují, ale chybí jim právě ta jiskra nové vlny před třiceti lety. Už to není ten šílenej úlet. Takže ve finále máte někdy pocit, že parodují sami sebe, a jindy že do dnešní doby už asi nepatří.

Devo se snažili najít komplexní dokonalost. Určitě odvedli moře práce. Hrubě kalkulovali (což v jejich případě nemusí být na škodu). Nahráli tuctové sebeironizující věci ("What We Do"), ale povedly se jim i zábavné kousky ("Mind Games"). Oproti svým počátkům už nejsou schopní být dostatečně blázniví a ztrátu toho šílenství nelze dohnat žádnou cestou. Až budu chtít zas slyšet Devo, vrátím se ke starým deskám. Ty už dnes taky nikoho nešokují, ale člověk podvědomě chápe, jak velký odvaz to ve své době byl. A to i přes to, že "Something For Everybody" není úplně blbá deska.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Nové desky 1/2026 - od Alter Bridge přes Blue po The Kid Laroi
Nové desky 1/2026 - od Alter Bridge přes Blue po The Kid Laroi Hudební novinky v novém roce sice ožívají pomalu, ale něco se přece jen děje. Své desky představili třeba britští Blue, američtí rockeři Alter Bridge, Australan The Kid Laroi, countryový hudebník Zach Bryan, indie rockeři The... čtěte zde
Vydáno: 13.01.2026 14:30 v sekci Novinky | Nové desky
Na koho si letos dát pozor? BBC Sound of 2026 vyhrála Skye Newman
Na koho si letos dát pozor? BBC Sound of 2026 vyhrála Skye Newman Britské Radio 1 vyhlásilo výsledky své oblíbené tipovačky BBC Sound of pro rok 2026. Novou tváří, u které si vsadilo, že ji letos uvidíme - nebo alespoň ostrovní posluchači - úplně všude, se stala Skye Newman. Pro londýnskou... čtěte zde
Vydáno: 13.01.2026 08:00 v sekci Novinky
Marta Santos - Aquí no sobra nadie 8/10
Recenze: Takto zní současná Andalusie: Marta Santos na "Aquí no sobra nadie" umíchala radostný koktejl popu, flamenca a tanečních rytmů Čeští posluchači se nejspíš se španělskou zpěvačkou Martou Santos setkali až díky nedávnému hitu "Lo Que Pasó, Pasó" s Alvarem Solerem. Ten na podzim opanoval i naše rádia. Rodačka ze slunečné Sevilly vzápětí přišla i se... čtěte zde
Vydáno: 12.01.2026 00:00 v sekci Recenze
Bruno Mars - I Just Might 6/10
Video: Bruno Mars vsadil na jistotu. Předvídatelná novinka "I Just Might" navazuje na jeho starší hity Nové album po deseti letech je událostí, která v případě globální megahvězdy velikosti Bruna Marse rozhodně stojí za zvýšenou pozornost. Ještě než 27. února uslyšíme celou desku "The Romantic", můžeme zpěvákovu aktuální... čtěte zde
Vydáno: 11.01.2026 14:00 v sekci Audio / Video | Video
SHQ - Cestou necestou (Rozhlasové nahrávky (1967-70) 8/10
Recenze: Obsáhlý komplet rozhlasových nahrávek SHQ "Cestou necestou" nabízí jazzovou hostinu Jazz měl, alespoň v rámci (omezených) možností, za minulého režimu zelenou. Však také v určitých dobách umožnil rockerům hrát na platformě fúzujícího jazz-rocku a přikryl i jiné aktivity ze šedé zóny. Karel Velebný a jeho... čtěte zde
Vydáno: 11.01.2026 08:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Die Alten Maschinen se rozloučí po svém - albem "Hello Goodbye!" (26.11.2025 09:19)
- Zaprášenosti: "Hormoaning" od Nirvany je propagační EP, co se povedlo (01.08.2021 08:35)
- Publicistika: Videotermix: Dan Šustr (02.10.2010 05:00)
- Devo vydají očekávanou novinku v červnu (18.05.2010 11:38)
- Nový materiál Devo bude produkovat Santigold (08.01.2010 16:33)
- Devo vydají po dvaceti letech novou desku (14.03.2009 15:04)
- Novoromantici Devo nahráli album pro děti (29.12.2005 11:41)

ALBUM TÝDNE 02/2026

Marta Santos
Aquí no sobra nadie

Čeští posluchači se nejspíš se španělskou zpěvačkou Martou Santos setkali až díky nedávnému hitu "Lo Que Pasó, Pasó" s Alvarem Solerem. Ten na podzim opanoval i naše rádia. Rodačka ze slunečné Sevilly vzápětí přišla i se svou druhou studiovkou "Aquí no sobra nadie", která stojí za pozornost i mimo rodnou zemi.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 17.01.
Stodola Michala Tučného (O2 arena, Praha)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
Út 27.01.
ZAZ (FR) (O2 universum, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík The Prodigy Prince Justin Bieber Taylor Swift Madonna Beyoncé Lady Gaga Coldplay Ewa Farna
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe