Slyšeno v předstihu: James Blake - James Blake

Slyšeno v předstihu: James Blake - James Blake

Vydáno: 10.01.2011 05:00 v sekci Novinky - Tomáš Bláha | foto: facebook interpreta
James Blake - James Blake
© facebook interpreta
V loňském roce absolvoval James Blake úžasnou cestu sebereflexivního růstu. Když na začátku roku vydal první EP "The Bell Sketch", závěrečné titulky by byly téměř stejné jako u singlu "Air & Lack Thereof", který v roce 2009 vydal u Hessle Audio. Mikrofragmentární souboj samplů v žánrovém teritoriu kapesního dubstepu. A Blake jako zpěvák svůj vokál nechal rozpouštět agresivním vokodérem, aby jeho miniatury mohl pohodlně vložit na tu milimetrovou mapu zvuků.

Vlastně obdobná charakteristika by našla uplatnění i na dalším EP "CMYK". Snad jen s tím rozdílem, že vokál stále více dostával podobu nebo spíše náznak lidskosti a na vertikální ose se stále více blížil k té horizontální, která by přestavovala plynutí skladby. Není příliš obvyklé mluvit v souvislosti s Jamesem Blakem o hitech, ale titulní skladba z tohoto EP ("CMYK") je hit jako blázen. Tenkrát jsem si i na chvilku myslel, že tohle bude ten směr, kterým to Blake bude prohánět při příštím releasu. V té době už taky bylo jasné, že Mount Kimbie a tenhle mladík mohou být těmi, kdo dubstepu ukážou novou uličku (o tom, jestli slepou, nebo ne, můžeme za pár měsíců polemizovat). A také to, že Blake je velká věc.

Pár měsíců po CMYKu vydává další EP s názvem "Klavierwerke". Tím jednak odkazoval k Berlínu, jednak ke klavírním pracím klasiků. Dalším signifikantním bodem byl Blakeův statement o tom, že s hlasem nyní nakládá tak, aby byl více spjatý s celou skladbou. Což od něj jako od zpěváka a svým způsobem i hlasu postdubstepové generace kdekdo mohl čekat. Jak jsem již v recenzi na toto EP psal, kdybyste všechny jeho alba dali chronologicky vedle sebe, ten vývoj z nich musí být cítit už od výtahu. A to se přitom kvalita vždycky o stupínek posunula směrem nahoru. Stejně jako důležitost jeho zpěvu na úkor zběsilosti.

Nebylo moc velké překvapení, když Blakea recenzenti začali pasovat na jedno ze jmen pro příští rok. A samozřejmě ani ve hledáčku expertů z BBC Sound Of nechyběl. Anketa, která už mnohokrát místo skutečných hvězd objevila neuvěřitelné kreatury, spíš jen potvrdila to, že Blake je v současné době největším synonymem pro jakoukoliv podobu slova hype.

Použití coveru z "Klavierwerke" a vytónování ho světle (až tyrkysově) modrou barvou si lze vyložit všelijak. A první, co mě napadne, je asi slovo pop. Myšleno v tom slova smyslu, že se postavil širšímu publiku čelem a zároveň si udržel svébytnost (ta podobnost s Bon Iverem v "Lindesfarne II" budiž polehčující okolností).

Blake mě hojným využitím svého vokálu překvapil jako svého času Darkstar. Z okázale agresivního minimalismu postupně udělal intimní scénickou zpověď. Největší překážkou jeho eponymního debutu se tak stává trojdílná série EP. Ne snad že by kvalitativně jeho debut drtila, jen poskytovala zcela odlišné očekávání. Což se může brát jako jeden velký paradox. Svým chronologickým zlidšťováním svých skladeb k tomuto zvuku tíhl. Navíc on sám sebe považuje za vokalistu a na debutu jen dal zelenou svým soulovým genům. Tak proč, kruci, to počáteční rozčarování? Možná nepřipravenost, možná singl "Limit To Your Love" nebyl dostatečným mezipřistáním. Když jsem desku slyšel poprvé, napadlo mě, že Jamie Woon by tohle celé mohl udělat mnohem lépe, aniž by mně na záda dýchal Bon Iver nebo Antony Hegarty. Jenže tyhle kecy při dalším a dalším poslechu mizí stejně rychle jako pochybnosti o Blakeovu záměru. Jeho intimita není tak emočně zbarvená jako u zmíněného Hegartyho a navíc si proložením postdupstepových samplů a vokodérových glitchů umí udělat zdravý odstup/postup. Jen tam, kde dřív byla výrazná sekvence rozdrolených zvuků, jsou nyní spíše atmosférické mezery.

Deska leakla těsně před Štědrým dnem a příběh toho úniku mi trochu připomíná ten, kdy unikla "Merriweater Post Pavilion" od Animal Collective. Také těsně před koncem jednoho roku a také lidé v diskuzích vykřikovali, že to bude nejlepší deska toho následujícího.

Když jsme ještě u těch Vánoc, nezní vám "Measurements" úplně vánočně? Možná je to mnou. Každopádně tahle placka bude pro rok 2011 znamenat hodně. Buď umře jedna naděje, nebo se zrodí několik dalších.

Debutová eponymní deska Jamese Blakea vyjde 7. února a bude mít následující tracklist: Unluck, Wilhelms Scream, I Never learnt To Share, Lindesfarne I, Lindesfarne II, Limit To Your Love, Give Me My Month, To Care (Like You), Why Don't You Call Me, I Mind, Measurements

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Pohled do českých hitparád - 2. týden 2026
Hvězda "Stranger Things" Djo s "End Of Beginning" vládne českému digitálnímu žebříčku Americký muzikant a herec Joe Keery alias Djo vystřelil s písní "End Of Beginning" do čela tuzemské hitparády digitálních singlů. Navázal tak na úspěch z Velké Británie, kde aktuálně také kraluje žebříčku. Českým rádiím dál... čtěte zde
Vydáno: 15.01.2026 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
Pocta Davidu Stypkovi, O2 universum, Praha, 12.1.2026
Naživo: Stále tu s námi je. Pocta Davidu Stypkovi vyvrcholila závěrečným pondělním koncertem Vzpomínkové koncerty věnované Davidu Stypkovi uzavřely dvě vyprodané pražské zastávky v O2 universu. Jeho písně v orchestrálních aranžích zahrála Moravská filharmonie Olomouc, za mikrofonem se střídali Mirai Navrátil, Kateřina... čtěte zde
Vydáno: 14.01.2026 13:00 v sekci Naživo
Václav Noid Bárta - Vteřina 8/10
Video: Václav Noid Bárta songem a klipem "Vteřina" apeluje na bezpečnost na silnicích Zlatý slavík Václav Noid Bárta vydal závěrem loňského roku sólovku "S časem se hádám". Jedenáctipoložkový tracklist otevírá "Vteřina", která vyšla aktuálně jako singl s klipem. Některé další zaražené kousky už znáte,... čtěte zde
Vydáno: 14.01.2026 08:16 v sekci Audio / Video | Video
Nové desky 1/2026 - od Alter Bridge přes Blue po The Kid Laroi
Nové desky 1/2026 - od Alter Bridge přes Blue po The Kid Laroi Hudební novinky v novém roce sice ožívají pomalu, ale něco se přece jen děje. Své desky představili třeba britští Blue, američtí rockeři Alter Bridge, Australan The Kid Laroi, countryový hudebník Zach Bryan, indie rockeři The... čtěte zde
Vydáno: 13.01.2026 14:30 v sekci Novinky | Nové desky
Na koho si letos dát pozor? BBC Sound of 2026 vyhrála Skye Newman
Na koho si letos dát pozor? BBC Sound of 2026 vyhrála Skye Newman Britské Radio 1 vyhlásilo výsledky své oblíbené tipovačky BBC Sound of pro rok 2026. Novou tváří, u které si vsadilo, že ji letos uvidíme - nebo alespoň ostrovní posluchači - úplně všude, se stala Skye Newman. Pro londýnskou... čtěte zde
Vydáno: 13.01.2026 08:00 v sekci Novinky
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: V pestrém finále Colours Of Ostrava zazpívali Sean Paul, Zara Larsson nebo James Blake (23.07.2024 13:30)
- Fotogalerie: Závěrečný den ostravských Colours a jeho pestrobarevná mozaika (21.07.2024 22:48)
- Video: James Blake se v klipu k "Thrown Around" vydává na zběsilou cestu za ukradeným telefonem (09.06.2024 08:00)
- Nové desky 36/2023 - od The Chemical Brothers přes Olivii Rodrigo po Róisín Murphy (13.09.2023 23:45)
- James Blake vydá na podzim novinku "Playing Robots Into Heaven" (03.07.2023 14:47)
- Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2021 podle musicserveru (30-21) (26.01.2022 20:00)
- Nové desky 40/2021 - od Kryštof přes We Are Scientists po Oh Wonder (13.10.2021 08:00)
- Audio: James Blake v "Life Is Not The Same" popisuje silné pouto lásky (24.08.2021 16:33)
- Video: James Blake v klipu k "Say What You Will" vzhlíží k Finneasovi (23.07.2021 11:13)
- Nové desky 49/2020 - od Taylor Swift přes Malumu po Muse (15.12.2020 08:00)

ALBUM TÝDNE 02/2026

Marta Santos
Aquí no sobra nadie

Čeští posluchači se nejspíš se španělskou zpěvačkou Martou Santos setkali až díky nedávnému hitu "Lo Que Pasó, Pasó" s Alvarem Solerem. Ten na podzim opanoval i naše rádia. Rodačka ze slunečné Sevilly vzápětí přišla i se svou druhou studiovkou "Aquí no sobra nadie", která stojí za pozornost i mimo rodnou zemi.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 17.01.
Stodola Michala Tučného (O2 arena, Praha)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
Út 27.01.
ZAZ (FR) (O2 universum, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Vladimír Mišík Justin Bieber Prince Madonna Coldplay Beyoncé Lady Gaga Ewa Farna The Cure
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe