Úkryty nejsou tím, čím se zdají být

Vydáno: 15.11.2010 05:00 v sekci Recenze - Tomáš Bláha | foto: facebook interpreta

Jednočlenný projekt Pariah přichází se svým prvním EP a v šesti skladbách nabídne poměrně do široka otevřený způsob prezentace. Všechno je ale pečlivě uzamčené a drží to pohromadě. EP "Safehouses" možná nepředstavuje zásadní zlom na poli UK garage, jenže poslouchá se víc než skvěle a o to tu jde především.

8/10

Pariah - Safehouses EP

Vydáno: 4.10.2010
Celkový čas: 29:23
Žánr: uk garage

Skladby: The Slump, Prism, Railroad, Crossed Out, C-Beams, Safehouses

Vydavatel: R&S

Vypadá to, že se label R&S po svém znovuspuštění snaží najet do podobných kolejí, kterýma si to na začátku devadesátých let hudebním světem svištěl. Bavíme se o kvalitě. Releasy od Jamese Blakea umožnily těmto Belgičanům vrátit se na místa, kde jsou zase dobře vidět, a podle všeho si své renomé chtějí oprášit na současném dubstepovém vývoji. To, že Blake v jejich katalogu není jen hrou štěstěny, dokazují dalším jménem - Pariah.

Tento skot usazený v Londýně, vlastním jménem Arthur Cayzer, svým zvukem preparuje jednotlivé části svých oblíbenců - Buriala, Jamese Blakea, Joye Orbisona - aby je ve své vlastní skládačce uvedl znovu do pohybu. Na šestiskladbovém EP "Safehouses" tak od počátečních tanečnějších skladeb postupně svůj projev ředí do finální podoby poslední "Safehouses". Ta zní jako restart všech vjemů, které vám předchozí tracky daly. Čas rozjímat. Na úkor názvu zní nejvíc znepokojivě. Ambientní ruchy nejistoty. Atmosférická sonda a práce s prostorem tak, jako to umí Burial. Jak bývá zvykem, ten pocit probdělé noci visí při poslechu všude kolem.

Je zvláštní, že před tímto trackem "C-Beams" působila zcela odvráceně. Cayzer s touto skladbou nenápadně upozorňuje na svůj první release u R&S, který vyšel v dubnu letošního roku, "Detroit Falls". V něm zkombinoval beaty jako vystřižené z deníčku J Dilly a zohýbané UK garage zvuky. Podobné těm od již zmiňovaného Joye Orbisona. A když tak nad tím uvažuju, kdyby "C-Beams" vylezlo Flying Lotusovi z kalhot, ani bych se nedivil.

Pariah na svém debutovém EP odvedl dobrou práci. Povznesenou náladu zasněných nebo, chcete-li, probdělých samplů umí dobře naředit jak vokály, které považuje za důležitý element ve své tvorbě, tak beaty. Ty vystavuje do poměrně rovných forem, ale celou jejich disciplínu zvládá nenásilně narušovat. Breakbeatové samply v jinak uvolněné "Railroad" mi přijdou jako skvělý nápad.

Zkrátka a dobře, tohle EP si aspoň poslechněte.


Pariah - Crossed Out

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Bruno Mars - I Just Might 6/10
Video: Bruno Mars vsadil na jistotu. Předvídatelná novinka "I Just Might" navazuje na jeho starší hity Nové album po deseti letech je událostí, která v případě globální megahvězdy velikosti Bruna Marse rozhodně stojí za zvýšenou pozornost. Ještě než 27. února uslyšíme celou desku "The Romantic", můžeme zpěvákovu aktuální... čtěte zde
Vydáno: 11.01.2026 14:00 v sekci Audio / Video | Video
SHQ - Cestou necestou (Rozhlasové nahrávky (1967-70) 8/10
Recenze: Obsáhlý komplet rozhlasových nahrávek SHQ "Cestou necestou" nabízí jazzovou hostinu Jazz měl, alespoň v rámci (omezených) možností, za minulého režimu zelenou. Však také v určitých dobách umožnil rockerům hrát na platformě fúzujícího jazz-rocku a přikryl i jiné aktivity ze šedé zóny. Karel Velebný a jeho... čtěte zde
Vydáno: 11.01.2026 08:00 v sekci Recenze
Marika Gombitová - Bratislavská lýra 8/10
Recenze: Koncertní nahrávka "Bratislavská lýra" dokazuje, že Marika Gombitová na tomto festivalu vždy excelovala Jako my máme svou Lucii Bílou, Slováci vzhlížejí jako ke své pěvecké ikoně k Marice Gombitové. Ke zpěvačce, která svůj ohromný hudební dar musela částečně obětovat na oltář svému zdravotnímu stavu, ale nevzdala se. Album... čtěte zde
Vydáno: 10.01.2026 08:00 v sekci Recenze
Na první dobrou s Edem Sheeranem 8/10
Hudba v TV: "Na první dobrou" s Edem Sheeranem pobaví i jeho zapřisáhlé odpůrce Pokud už jste to kvůli stále horším a horším deskám s Edem Sheeranem vzdali, dejte mu alespoň hodinu času, abyste si ho zase zamilovali díky jednozáběrovému speciálu "Na první dobrou". A pokud patříte mezi jeho či filmové... čtěte zde
Vydáno: 09.01.2026 09:00 v sekci Recenze | Hudba v TV
Srdce jako kníže Rohan, Studio DVA, Praha, 7.1.2026
Naživo: "Srdce jako kníže Rohan": Byli jsme na premiéře nového recitálu Michala Horáčka s Michaelem Kocábem a Naďou Válovou Michal Horáček má nový recitál "Srdce jako kníže Rohan". V něm rekapituluje svou spolupráci s Michaelem Kocábem a také nechává nahlédnout do připravovaného projektu "Pozemský prach a Boží dech", na němž pracuje zejména s Ivem... čtěte zde
Vydáno: 08.01.2026 19:00 v sekci Naživo
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: V pestrém finále Colours Of Ostrava zazpívali Sean Paul, Zara Larsson nebo James Blake (23.07.2024 13:30)
- Fotogalerie: Závěrečný den ostravských Colours a jeho pestrobarevná mozaika (21.07.2024 22:48)
- Video: James Blake se v klipu k "Thrown Around" vydává na zběsilou cestu za ukradeným telefonem (09.06.2024 08:00)
- Nové desky 36/2023 - od The Chemical Brothers přes Olivii Rodrigo po Róisín Murphy (13.09.2023 23:45)
- James Blake vydá na podzim novinku "Playing Robots Into Heaven" (03.07.2023 14:47)
- Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2021 podle musicserveru (30-21) (26.01.2022 20:00)
- Nové desky 1/2022 - od The Weeknda přes Davida Bowieho po RuPaul (12.01.2022 08:00)
- Nové desky 40/2021 - od Kryštof přes We Are Scientists po Oh Wonder (13.10.2021 08:00)
- Audio: James Blake v "Life Is Not The Same" popisuje silné pouto lásky (24.08.2021 16:33)
- Video: James Blake v klipu k "Say What You Will" vzhlíží k Finneasovi (23.07.2021 11:13)

ALBUM TÝDNE 01/2026

Tom Smith
There Is Nothing In The Dark That Isn't There In The Light

Tom Smith je jako nezaměnitelný hlas formace přes dvě dekády napevno spojen s Editors. Až nyní zjevně přišel ten správný čas na jeho sólový debut "There Is Nothing In The Dark That Isn't There In The Light". Název o něm prozrazuje mnohé. Jeho komorní pojetí vás naplno vtáhne a s emocemi jde až na dřeň.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 11.01.
Pocta Davidu Stypkovi (CZ) (O2 universum, Praha)
So 17.01.
Stodola Michala Tučného (O2 arena, Praha)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
Út 27.01.
ZAZ (FR) (O2 universum, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Justin Bieber Prince The Prodigy Taylor Swift Madonna Lady Gaga Beyoncé Coldplay Ewa Farna
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe