Upřímnost nade vše

Vydáno: 19.05.2010 05:00 v sekci Recenze - Kristina Bílá | foto: facebook interpreta

Většina kritiků i fanoušků zastává názor, že druhá studiová deska je klíčovým momentem v tvorbě interpreta. Určí totiž, zda mu dát ještě šanci, nebo ho poslat do věčných lovišť. Jak se s tímto "nevděčným" úkolem poprala mladá písničkářka Amy MacDonald se svým albem "A Curious Thing"? Chvalitebně!

7/10

Amy MacDonald - A Curious Thing

Vydáno: 8.4.2010
Celkový čas: 50:39

Skladby: Don't Tell Me That Is Over, Spark, I Got No Roots, Love Love, An Ordinary Life, Give It All Up, My Only One, This Pretty Face, Troubled Soul, Next Big Thing, Your Time Will Come, What Happiness Means To Me

Vydavatel: Universal

Když se v Česku řekne country, všichni si představí bratry Nedvědovy, brnkajíce se zachmuřenými výrazy u táboráku ošoupané písničky o lásce. Možná to je důvod, proč se u nás na country pop zatím neslyší. Zato v zahraničí ano. KT Tunstall, Sandi Thom, Taylor Swift, to všechno jsou jména zpěvaček, jimž výše zmíněný styl přinesl spoustu prodaných nosičů. Amy MacDonald zasadila do své tvorby ještě prvky folk-rocku a hle, druhá studiovka byla na světě!

S první deskou "This Is The Life" neměla okatá tmavovláska příliš šťastnou ruku při výběru singlů. Tentokrát se ale trefila do černého. Skladba "Don't Tell Me That Is Over" je přesně tím, co osvěží rádiové vlny a především televizní obrazovky. Klip k ní má chaotický nádech, výborné pojetí a dokonale sedí k mystické osobě, jakou Amy je. Neználky překvapí na albu hned několik věcí. Například to, jak znělým hlasem oproti svému věku jednadvacetiletá zpěvačka disponuje. Nepiští a netrhá uši přehnanými výškami, volí spíše komornější, ale přesto živelný projev. Amy si tak nikdo s nikým nesplete, což je v dnešním světě nadupaném stejně znějícími zpěvačkami nesmírně podstatné. A jestli ne podstatné, tak přinejmenším výhodné.

Největší zbraň a tudíž i přednost "A Curious Thing" tkví v silně upřímném projevu autorky a jejích textů. Tahle podivná věc ze sebe sálá velikou uvěřitelnost, čehož v hudebním průmyslu najdeme také pomálu. Mladá Skotka se rozhodla nepouštět se do experimentů ani v oblasti žánrové, ani myšlenkové. Dvanáct stop je víc než dost na to, aby vyjádřila vše, co jí leží na srdci, aniž by se opakovala. Za zmínku rozhodně stojí skladby "Spark", "Next Big Thing" a především finální "What Happiness Means To Me", která svojí konečnou gradací lehce připomíná "Fix You" od britských Coldplay.

Amy se přesto nevyhnula jednodušším melodiím. Následkem toho se album rychle naposlouchá a stejně kvapně se na něj zapomene. Na delší dobu se do přehrávače nevrátí a člověku to ani nepřijde. Ale až po pár měsících fanda během uklízení narazí v regálu na zaprášené "A Curious Thing", strčí starou dobrou Amy zpátky do hry, kam patří.

  • Súhlasím (johny013, 19.05.2010 12:42) Reagovat

    S recenziou ste ma potešili, lebo na "This Is The Life" recenzia na MS nebola...s recenziou úplne súhlasím a je pravda, že aj mne sa CD rýchlejšie opočúvalo oproti debutu....ja by som CD rozdelil na 2 časti pesničky, ktoré si vypočujem rád stále, a pesničky, ktoré sú dobré ale po dlhšom počúvaní trochu nudia napr. Love Love, This Pretty Face... Spomínaný 1. singel je Amyna najlepšia pesnička podľa mňa aj v porovnaní s predchádzajúcim CD....ďalšie podľa mňa dobré skladby na albume sú: Give It All Up, Troubled Soul, Next Big Thing a Your Time Will Come.....a ešte by som si chcel vypočuť to live CD v deluxe verzii :-)

  • Recenze This Is The Life (Miloš, 15.03.2012 13:13) Reagovat

    Vím, že již uplynula dlouhá doba od debutu, ale uvítal bych zpětně recenzi This Is The Life. To album miluju! Teď jsem se k němu po delší době vrátil a znovuobjevuji skvělé melodie a použité nástroje: trubky, saloon piano.. A Amyn kontraalt je prostě skvělý! Tohle album mě vždycky nakopne k lepší náladě, i když texty nejsou zrovna o štěstí, ale je v nich naděje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Martin Čupka - V MØNØDREAM nedělám umělecké kompromisy
Rozhovory: Martin Čupka - V MØNØDREAM nedělám umělecké kompromisy Martin Čupka, frontman jedné z nejvýraznějších česko-slovenských rockových kapel John Wolfhooker, přichází s novým autorským projektem MØNØDREAM. Otevírá tak zcela novou kapitolu své hudební cesty. S myšlenkou zkusit si vlastní... čtěte zde
Vydáno: 30.12.2025 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Trny & Žiletky - Je nutné zabít beránka 8/10
Recenze: Trny & Žiletky na desce "Je nutné zabít beránka" přidávají na zlověstnosti Nová studiovka Trnů & Žiletek "Je nutné zabít beránka" přináší hutnou, emotivní a temnou jízdu. Na posluchače nečeká žádný med, ale ten asi nikdo z fanoušků Desedovy práce ani neočekává. Lídr Dark Gamballe znovu posouvá... čtěte zde
Vydáno: 29.12.2025 13:00 v sekci Recenze
Alibaba - Furt stejný 8/10
Recenze: Swingující blues-folk olomouckých Alibaba možná zůstává "Furt stejný", ale furt stejně skvělý a svůj Folk může být sofistikovaný i kýčovitý, židličkový, kotlíkářský, může tepat do společenských nešvarů, být zasněný, básnivý i výrazově dutý. V každém případě, ať už použijeme jakékoliv další adjektivum, měl by... čtěte zde
Vydáno: 29.12.2025 00:00 v sekci Recenze
Green Monster - Mutant Farm 8/10
Recenze: Mutanti i zombíci řádí v rytmu psychobilly na "Mutant Farm" veteránů Green Monster Páté desce domácích psychobilly legend Green Monster vévodí jedovatá zelená barva, která láká na hororovou projížďku farmou mutantů. Vedle ní hrají prim dunivý kontrabas a charakteristický, kousavý vokál lídra a zároveň... čtěte zde
Vydáno: 28.12.2025 14:30 v sekci Recenze
Dream of the Sun - What God Had Taken Once, He Can Always Take Twice 7/10
Recenze: Dream of the Sun zatím ohledávají terén, s "What God Had Taken Once, He Can Always Take Twice" ale debutují slibně Prvotina "What God Had Taken Once, He Can Always Take Twice" představuje pražské Dream of the Sun v okamžiku prvního velkého kroku. Cestu si k němu vybudovali pečlivě a očekávání nastavili poměrně vysoko. Jak to celé dopadlo a proč... čtěte zde
Vydáno: 28.12.2025 08:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nové desky 27/2025 - od Justina Biebera přes Noah Cyrus po The Swell Season (16.07.2025 14:00)
- Video: Amy MacDonald baví v singlu "Is This What You've Been Waiting For?" roadtripem s kritickým přesahem (05.05.2025 17:32)
- Kam se hrabou Taylor Swift či Coldplay: Koncerty Shakiry v Mexiku přepisují rekordní tabulky (23.03.2025 17:39)
- Nejvíc nej: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2024 podle musicserveru (20-11) (23.01.2025 13:45)
- Do českých žebříčků promlouvají Vánoce. Lucie Bílá boduje se "Vzkazem pro Ježíška", Ewa Farna s "Vánocemi na míru" (12.12.2024 08:00)
- Vítězné Linkin Park stíhají v českém rádiovém éteru Coldplay a Marek Ztracený (05.12.2024 08:00)
- Recenze: Coldplay se na "Moon Music" mění v lenivější, po penězích ale stále bažící hipíky (18.11.2024 18:00)
- Nika Tenda z čela českého albového žebříčku nesesadili Coldplay ani Škwor (16.10.2024 20:00)
- Nové desky 40/2024 - od Coldplay přes Support Lesbiens po The Smile (10.10.2024 10:30)
- První i druhé místo. Linkin Park drtí český digitální žebříček (09.10.2024 19:30)

ALBUM TÝDNE 52/2025

Alibaba
Furt stejný

Folk může být sofistikovaný i kýčovitý, židličkový, kotlíkářský, může tepat do společenských nešvarů, být zasněný, básnivý i výrazově dutý. V každém případě, ať už použijeme jakékoliv další adjektivum, měl by být upřímný, na nic si nehrát. To rozhodně platí pro album "Furt stejný" olomouckých Alibaba.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)
Po 09.02.
All Time Low (US) (SaSaZu, Praha)
Út 10.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince The Prodigy Justin Bieber Beyoncé Ewa Farna Madonna Lady Gaga Kryštof Coldplay
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe