Apple se nebál vyrobit MP3 přehrávač, který nemá displej a obsahuje pouze jedno ovládací tlačítko. Odměnou za tyto kompromisy je neuvěřitelná velikost celého zařízení - nový iPod Shuffle má pouze 10 gramů a vleze se do něj tisíc písniček. My jsme ho podrobili testu.
© Petr Doupal / musicserver.cz Při zářijovém
představení nových iPodů jsme vám slíbili jejich testy a vezmeme to podle velikosti. Začneme tedy tím údajně úplně nejmenším digitálním přehrávačem na světě. Miniaturní iPod Shuffle se od března prodává ve své třetí generaci s lehkou zářijovou revizí a změn od předchozí verze není málo. Největší evolucí prošlo ovládání.
Minulé modely měly přímo na těle kromě vypínače ještě ovládací kruh s pěti tlačítky: pauzou, regulací hlasitosti a posouváním písniček. Apple však shuffle nově ještě víc přizpůsobil potřebám lidí, kteří jej používají třeba při sportu a nemají čas šmátrat v kapse a ťukat na tlačítka. Nový shuffle se tak ovládá přímo na sluchátkách, podobně jako handsfree. Na přístroji pouze posunete přepínač z polohy vypnuto do polohy sekvenčního nebo náhodného pouštění a vše pak ovládáte rukou u ucha. Na miniovladači se kromě plus a minus pro hlasitost nachází už jen jediné tlačítko. A to je všemocné. Jedno stisknutí pauzuje a pouští poslech. Dvě stisknutí přeskočí píseň. Tři pustí předchozí skladbu. Podržte klávesu a hlas vám řekne, jaká píseň právě hraje. A pozor, umí to i česky! Jen někdy to působí srandovně, třeba když vyslovuje názvy rapových skladeb včetně featuringů.
© Petr Doupal / musicserver.cz Další podstatnou novinkou je podpora více playlistů. Staré shufflíky uměly pouze jediný, paradoxně tak vlastně dostály spíš svému jménu - najít píseň v playlistu o tisíci stop bylo na dlouho, tak se radši zvolilo náhodné přehrávání (rozuměj shuffle). Nyní si v iTunes můžete pro shuffle vytvořit playlistů několik a pak mezi nimi přepínat. Jak? Přece univerzálním tlačítkem. Stačí ho podržet, dokud neuslyšíte pípnutí. Slečna (pokud synchronizujete s PC, u Macu to je muž) napřed vysloví název skladby, ale pak vám začne vyjmenovávat playlisty. Až uslyšíte ten váš, musíte tlačítko rychle stisknout. Problémem ovšem je používaní VoiceOveru, jak nazývá
Apple hlasové funkce, v hlučném prostředí, kdy je těžké jim rozumět. I když se hudba při mluvení sama ztlumí, je lepší ji úplně zapauzovat. Každopádně umístění pěti funkcí na jedno tlačítko se může zdát jako zbytečně nepřehledné a složité, po chvilce cviku však tápat přestanete.
Propagační video, které vysvětluje ovládání shuffle
Jenže každé vylepšení mívá i své stinné stránky... Tady je záporem to, že shuffle nelze smysluplně připojit na externí zdroj. Sluchátka a ovládání jsou totiž jedna nedělitelná část, takže pokud chcete použít vlastní sluchátka nebo reproduktory, musíte si dokoupit adaptér, jenž obsahuje ovládací modul a končí volným 3.5 jackem. Ano, shuffle bude na vašich reproduktorech fungovat i tak, nebudete ale moct měnit písničky.
© Petr Doupal / musicserver.cz S tím souvisí i další nedostatek - kvalita zvukové reprodukce. Hlavním problémem jsou ale spíš dodávaná sluchátka než nutná miniaturizace zvukového čipu a zesilovače. Přibalená sluchátka bych okamžitě vyhodil, jejich zvukové podaní je nedostatečné, basy třeba téměř chybí. Když se shuffle napojí na reprosoustavu, zvuk je docela slušný, jenže bez dokoupení ovládacího prvku je použití externího výstupu víceméně vyloučené.
Koncepce zařízení je prostě jasná: doma si připravit playlisty, vyrazit za pohybem, šikovně si vše přepínat u ucha a moc neřešit kvalitu reprodukce. Mobilita zařízení je skvělá. Shuffle kamkoliv připnete silnou a kvalitní ocelovou sponou. Deset gramů necítíte. Výdrž se pohybuje okolo deseti hodin, takže můžete běhat opravdu dlouho. Na shufflu je malá LEDka, která běžně svítí zeleně, ale když se úroveň baterie dostane na čtvrtinu, začne svítit oranžově. Červená barva pak znamená, že byste měli brzy k najít počítač (nebo externí nabíječku, když si ji koupíte).
© Petr Doupal / musicserver.cz Připojení k počítači je zvláštně konstruované. Droboučký shuffle totiž obsahuje jen jednu dírku, tu na sluchátka, a stejný konektor (3.5 jack) má právě i pěticentimetrový USB kabel. Ten slouží jak k nabíjení (80 procent za dvě hodiny), tak k přetahování dat. Rychlost přenosu je zhruba poloviční ve srovnání s ostatními iPody. Při synchronizaci si mimo jiné v iTunes můžete vybrat jazyk VoiceOveru, limitovat maximální hlasitost, zapnout levelování hlasitosti nebo zvolit způsob synchronizace. Jako u každého iPodu, i zde lze vybrat manuální režim, kdy pouze přetahujete songy z vaší knihovny do přístroje, nebo synchronizační režim s širokou možností přizpůsobení, jako výběr kopírování jen některých playlistů, žánrů a interpretů či zaškrtnutých skladeb. iTunes taky bere v potaz menší kapacitu zařízení a umožní vám automaticky snížit kvalitu souborů na 128 kbs AAC, aby se tam vlezlo více hudby. Čtyři giga kapacity (reálně 3.77 GB) také můžete využít jako flash-disk, shuffle totiž podporuje USB Mass Storage.
© apple.com Naposledy se tedy musíme vrátit k účelu zařízení: to jest nahodit si pár MP3 do miniaturního těla přístroje, exhibicionisticky si jej připnout na sebe, připojit nekvalitní sluchátka, na ovladači navolit za asistence hlasového předčítání playlist a hurá ven. Když nic víc neřešíte, je iPod Shuffle opravdu skvělý. Koupíte ho za dva tisíce, což sice není žádná láce, ale zase máte nakousnutí jablko, že? V zemích s oficiálním internetovým Apple Store (v Česku nejsou), je navíc k mání speciální edice (na obrázku výše) z ušlechtilé oceli. Váží sice už
hrozných 17 gramů, vypadá však skvěle.