Karel Kryl předemigrační

Vydáno: 09.07.2009 05:00 v sekci Recenze - Honza Průša | foto: facebook interpreta

Čtyřicet let starý koncertní záznam Karla Kryla je zatím nejstarším oficiálně vydaným Krylovým živým albem. Přibližuje nám tohoto výjimečného písničkáře ve své nahotě, jako křehkého poetu, moudrého glosátora i bystrého pozorovatele. Připomíná atmosféru pookupačního Československa roku 1969.

9/10

Karel Kryl - Živě v Československu 1969

Vydáno: 27.4.2009
Celkový čas: 62:20

Skladby: Až jednou proletariát, Bílá Hora, Marat ve vaně, Důchodce, Ruská ruleta, Jeřabiny, Píseň o bouřňáku, Bratři, Habet, Veličenstvo Kat, Salome, Pušky a děla, Buffalo Bill, Bratříčku zavírej vrátka, Vesele vesele, Vinograd, Evžen Oněgin, Sluneční paprsky, Okupační popěvek, Pieta, Provizorní balada, Morituri te salutant, Marat ve vaně, Pasážová revolta, Bratříčku zavírej vrátka

Vydavatel: Supraphon

Karel Kryl emigroval z Československa 9. září 1969. Někdy předtím, patrně v počátku roku, odehrál jeden ze svých koncertů, který neznámý amatér monofonně zaznamenal na magnetofonovou pásku. Ten záznam léta koloval mezi lidmi a teď si, v rekonstruované a remasterované podobě, nalezl cestu k široké veřejnosti.

A je to konečně opět nahrávka, kterou má smysl se detailněji zabývat - na rozdíl od předchozích, účelově vydávaných kompilací. Koncertní záznam, jenž bohužel není úplný (s jeho nejistou a zamlženou historií se můžete seznámit v informačně velmi dobře vybaveném bookletu), není sice po zvukové stránce dokonalý, na jeho podobu si ale nejpozději u třetí skladby zvyknete, takže velmi omezený bootlegový zvuk nemůže působit rušivě, ale naopak zajímavě. Autenticky.

Kryl během koncertu nešetří mluveným slovem, prokládá své vážné texty nejrůznějšími socialistickými popěvky, včetně písně pro spartakiádní cvičence. V premiéře zpívá - ještě z papíru s textem - "Marata ve vaně", na němž je zajímavé sledovat, jak se během pár měsíců změní z této neučesané a statické verze bez opakování závěrečných veršů ve svou klasickou podobu. Tu na albu také nalezneme, mezi bonusy ve verzi z "Návštěvního dne Miloslava Šimka a Jiřího Grossmanna" ze stejného roku.

A nejen díky podobným jinakostem jde o velmi cenný studijní materiál pro ty, kteří chtějí znát věci v souvislostech. Kryl je naprosto přirozený, písničky vybírá evidentně nahodile. Má dar vynášet svá moudra, zpívat své silné texty a vytvářet si přirozenou úctu ke své osobě. Působí sebejistě, s pevným hlasem, přesto velmi citlivě a zranitelně.

Zpracování desky

Nebýt odbyté grafické úpravy bookletu (patkové a bezpatkové písmo v rámci jedné stránky a dokonce i té titulní je známka grafického diletantství), mohli bychom mluvit o dokonale odvedené práci autorů alba. Obsáhlé a velmi zajímavé průvodní slovo Krylova kolegy, písničkáře Vladimíra Merty, faktografické údaje, výstřižky z novin z roku 1969 nebo ukázky z Krylova diáře pěkně umisťují nahrávku do kontextu doby i událostí. Deska je tak, co se informační stránky týká, vybavena vskutku nadstandardně.

Kryl byl charismatický člověk. Nebál se říct svůj názor, přesto kouzlil se slovy a své protestsongy balil do básnických obratů. Album "Živě v Československu 1969" je hlavně důležitým dokumentem doby. Ukázkou, jak silné byly jeho koncerty, i důkazem, že je stále dost zajímavého materiálu, který má smysl vytahovat z archivu.

  • in re: Nesouhlas... (ministr, 01.12.2010 10:08) Reagovat

    Nesouhlasím v jedné věci... Kryl rozhodně na svých koncertech nevybíral písně náhodně... Na kytaře měl přilepeny papírky, na které si psal obsah vystoupení... Sice nevím, kdy s tím začal, leč toto je Ostrava 1969, já osobně mám nahrávku jinou z téhož roku z Česka a z Blavy, a koncept koncertu se vždy liší jen v nepatrných detailech... Takže nevěřím, že Karlík zpíval podle toho, co ho zrovna napadlo... :-)

  • zajímavé? (Honza, 17.01.2012 00:56) Reagovat

    Zajímavý záznam, ale pro mé ucho dost nekvalitní. Raritka, jistě. Ale dal bych přednost zremasterovaným řadovkám Tekuté písky a Monology. Nebo by mohlo spatřit světlo světa nikdy nevydané album Vůně. A co písně jako Nehažte kamení nebo Kain IX.? Těch se už vůbec nedočkáme? Supraphone a paní Marlen, zamyslete se trochu nad sebou. Toto živé CD mohlo spíš doplnit nějakou best ofku (ale slušnou, takový šunt jako Šuplíky si nechte v šuplíku). Další vaše nesmyslné počiny typu Akordy nebudu komentovat.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Flea feat.Thom Yorke - Traffic Lights 8/10
Audio: Co bychom dělali ve světě naruby? Flea si v singlu "Traffic Lights" přizval na pomoc Thoma Yorkea z Radiohead Flea už přes čtyřicet let pohání basou Red Hot Chili Peppers, takže dává smysl, že ho tahle formace dokázala vytížit do poslední noty. Teď to po deskách "Unlimited Love" a "Return of the Dream Canteen" - vydaných krátce po sobě -... čtěte zde
Vydáno: 16.01.2026 13:00 v sekci Audio / Video | Audio
Invisible World - Holy Grail 8/10
Recenze: Invisible World vedou na "Holy Grail" tichý dialog se světem Projekt Invisible World slouží pro kontrabasistu a baskytaristu Tomáše Lišku už řadu let jako místo, kde může ohledávat prostor mezi jazzem a world music. Mezinárodně obsazené spojení vydalo koncem roku své čerstvé album "Holy... čtěte zde
Vydáno: 16.01.2026 08:30 v sekci Recenze
Pohled do českých hitparád - 2. týden 2026
Hvězda "Stranger Things" Djo s "End Of Beginning" vládne českému digitálnímu žebříčku Americký muzikant a herec Joe Keery alias Djo vystřelil s písní "End Of Beginning" do čela tuzemské hitparády digitálních singlů. Navázal tak na úspěch z Velké Británie, kde aktuálně také kraluje žebříčku. Českým rádiím dál... čtěte zde
Vydáno: 15.01.2026 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
Pocta Davidu Stypkovi, O2 universum, Praha, 12.1.2026
Naživo: Stále tu s námi je. Pocta Davidu Stypkovi vyvrcholila závěrečným pondělním koncertem Vzpomínkové koncerty věnované Davidu Stypkovi uzavřely dvě vyprodané pražské zastávky v O2 universu. Jeho písně v orchestrálních aranžích zahrála Moravská filharmonie Olomouc, za mikrofonem se střídali Mirai Navrátil, Kateřina... čtěte zde
Vydáno: 14.01.2026 13:00 v sekci Naživo
Václav Noid Bárta - Vteřina 8/10
Video: Václav Noid Bárta songem a klipem "Vteřina" apeluje na bezpečnost na silnicích Zlatý slavík Václav Noid Bárta vydal závěrem loňského roku sólovku "S časem se hádám". Jedenáctipoložkový tracklist otevírá "Vteřina", která vyšla aktuálně jako singl s klipem. Některé další zaražené kousky už znáte,... čtěte zde
Vydáno: 14.01.2026 08:16 v sekci Audio / Video | Video
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: "Anděl" Karla Kryla v angličtině? Poslechněte si coververzi od německých Death In Rome (27.12.2025 16:00)
- Naživo: Opět úchvatní. Glen Hansard s Markétou Irglovou obnovili The Swell Season a i na neobvyklém místě dokázali uhranout (27.11.2025 15:19)
- Naživo: Richard Müller se s nimi trápil, ale Davidovi Kollerovi seděly písničky Karla Kryla znamenitě (13.11.2024 12:30)
- Kytarista Milan Bátor odehraje zásadní album Karla Kryla "Bratříčku, zavírej vrátka" 17. listopadu v Rožnově pod Radhoštěm (11.10.2024 18:02)
- Forrest Jump předělali "Ukolébavku" Karla Kryla (24.06.2024 16:55)
- Recenze: Výběr Karla Kryla "To nejlepší" dostal na vinylu tu nejlepší péči (26.05.2024 08:00)
- Nedožité jubileum Karla Kryla připomene dvojvinylová kompilace "To nejlepší" (01.04.2024 19:13)
- Publicistika: 21. srpen 1968 - písně té doby a o té době (21.08.2018 08:10)
- Nové desky pro 17. týden (26.04.2015 11:23)
- Recenze: "Bratříčku, zavírej vrátka". Krylovy písně nestárnou ani po šestačtyřiceti letech (24.04.2015 13:49)

ALBUM TÝDNE 02/2026

Marta Santos
Aquí no sobra nadie

Čeští posluchači se nejspíš se španělskou zpěvačkou Martou Santos setkali až díky nedávnému hitu "Lo Que Pasó, Pasó" s Alvarem Solerem. Ten na podzim opanoval i naše rádia. Rodačka ze slunečné Sevilly vzápětí přišla i se svou druhou studiovkou "Aquí no sobra nadie", která stojí za pozornost i mimo rodnou zemi.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 17.01.
Stodola Michala Tučného (O2 arena, Praha)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
Út 27.01.
ZAZ (FR) (O2 universum, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Justin Bieber Vladimír Mišík Prince Madonna Beyoncé Coldplay Lady Gaga Ewa Farna The Cure
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe