Monkey Business, Tereza Černochová & Showstation, Velký sál Lucerny, Praha, 10.12.2008

Funky klání v pohádkovém lese

Vydáno: 12.12.2008 10:13 v sekci Naživo - Tereza Nádějová | foto: facebook interpreta

Dnes si povíme pohádku o kouzelném lese. Všechny bytosti, co tu žijí, jsou tak trochu úchylné. Rytíři v trenýrkách, král plivající oheň, medvěd s cigárem. Takhle nějak to vypadalo na koncertu Monkey Business, jehož sloganem byl verš "V začarovaném lese, přijďte probůh, nebojte se!".

Monkey Business, Tereza Černochová&Showstation, Lucerna, Praha, 10.12.2008
© Daniel Hlaváč / musicserver.cz
Monkey Business v Lucerně potvrdili, že jsou především koncertní kapelou. Odůvodněně si získávají srdce i sluchová ústrojí fanoušků právě při živých vystoupeních - přestože setlist se nikdy příliš nemění, funky smršť i tématická pojetí jejich energických estrád jsou pokaždé jiné.

Všehoschopný Matěj Ruppert už při první písničce zahodil teplý kožich a vrhl se do náruče lidí pod pódiem. Jen o chvíli později popadl housle a ukázal, že to s nimi snad i docela umí. Především ale předvedl neskutečné taneční kreace, něco mezi parodií na bojová umění a Michaelem Jacksonem. Ani na chvíli ale neztratil nezaměnitelný šmrnc: na molu vystřihl kozáčka, housle dal za hlavu, pro případ, že by někomu bylo málo horko, si přinesl zapálenou pochodeň a kořalku.

Teplota pomalu stoupala, vzduch houstl a žár z kejklířské Matějovy exhibice byl znatelný dokonce až na balkónu. Kdyby se někdo málo bavil, zapěl mu Ruppert svůj tradiční operní kus. Člověk jen nevěděl, jestli se má smát vtipnému teatrálnímu přednesu nebo němě obdivovat Matějův hlasový rozsah. Kapela za ním pařila ostošest, svůj prostor tu jako obyčejně měly hravé improvizace i pořádný hudební nářez. Strhující Ondra Brousek v medvědím kostýmu za klávesami dokonce nonšalantně shodil svůj převlek.

Monkey Business, Tereza Černochová&Showstation, Lucerna, Praha, 10.12.2008
© Daniel Hlaváč / musicserver.cz
Tahle bláznivá hudební vichřice se ale Lucernou prohnala až po vystoupení Terezy Černochové s kapelou Showstation. Tereza nastoupila stylově v hospodské zástěře, v jedné ruce s tácem piv, ve druhé s podnosem plným klobás. Prošla se po molu, rozjásala napjatý dav a rozdala hladovým krkům pod sebou občerstvení. Kapela se pustila do hraní, Tereza do zpěvu a ti diváci, co se zpočátku ptali "kdo to sakra je?", za chvíli pařili. Tereza to rozjela, nevázaně běhala po pódiu, co to dalo, povzbuzovala fanoušky k ještě většímu řevu. Člověk se nestačil divit, jak zvládala udýchat sportovní a zároveň stoprocentní pěvecký výkon.

Na pódiu se vedle Terezy objevil i fenomenální Dan Bárta, dnes už bez dlouhých vlasů a s pěstěným knírem. Vzduch na balkónech i v sále by se dal krájet a když pódium skryla opona, aby se mohli připravit Monkey Business (MySpace.com), diváci se většinou žíznivě vrhli k barům.

Poté co se zvednula opona, objevil se začarovaný les, slíbený na plakátech. Ztřeštěné převleky jsou pro Monkey Business nezbytností, kapela opět uštědřila pořádný kopanec nudě a stereotypu. Tahoun opičího tělesa Matěj Ruppert vběhl na pódium v kostýmu ptačího krále s gigantickou korunou a pláštěm z peří, klávesák v medvědím kostýmu, kytaristé jako rytíři v trenýrkách a s ujetými erby na hrudi. Zpěvačka Tonya v bílých šatech se honosila korunou z pavích per, sboristky ve vílích outfitech zase čelenkami z květin, Roman Holý čertovským kožichem.

Monkey Business, Tereza Černochová&Showstation, Lucerna, Praha, 10.12.2008
© Daniel Hlaváč / musicserver.cz
Při hudebním reji pohádkových bytostí, ve který se proměnila tlupa opičích byznysmenů, se dostalo i na hlavního hosta večera Glenna Hughese, který si s Matějem zazpíval dvě písničky. Pak kapela zmizela z pódia, všechny reflektory se obrátily na bývalou hvězdu Black Sabbath a Deep Purple. Ta skoro dojemně, v záři mnoha kuželů světel, zazpívala klasický hit "Video Killed Radio Star". Potlesk, který následně Glenn sklidil, otřásl celou Lucernou.

V závěru představení se celý ansámbl prošel po rafinovaném molu, aby se všichni diváci mohli náležitě pokochat posledním pohledem na famózní tlupu. I díky tomu, že kapela v pomyslné cílové rovince koncertu nasadila strhující tempo, si fanoušci ohlušivě vyžádali přídavek v podobě dvou klasických finálních skladeb. Kouzelný les se ale navzdory srdce a uširvoucím protestům posluchačů pomalu chystal uložit se ke spánku. Po "Piece Of My Life" pohádkové příšerky nadobro zmizely v zákulisí a nažhaveným divákům nezbývalo než jít si domů vyždímat propocená trika.

Fotogalerii z koncertu naleznete tady.

Monkey Business, Tereza Černochová & Showstation, Velký sál Lucerny, Praha, 10.12.2008

  • skvělej zážitek (caba, 18.12.2008 09:43) Reagovat

    Tohle byl jedinečnej koncert a skvělá show. Holého banda šlape jako hodinky.

    cabik.blog.cz

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Nahlas 2 - Antologie poezie Osamělých písničkářů 9/10
Hudba v tisku: Když písňové texty mluví i bez hudby: "Nahlas 2" jako ryzí poezie Osamělých písničkářů Druhý díl antologie Osamělých písničkářů přináší další čtyři tematicky laděné celky s poezií, kterou můžete znát z tuzemských klubů nebo hudebních nosičů. Vzniká tak vzácný soubor současných osobitých písňových... čtěte zde
Vydáno: 02.01.2026 08:00 v sekci Recenze | Hudba v tisku
Peter Lipa - Neúprosné ráno (vinylová reedice 2025) 8/10
Recenze: První albové nadechnutí Petera Lipy "Neúprosné ráno" patří i po letech k zásadním počinům. Reedice mu sluší Peter Lipa dnes platí za výraznou tvář slovenské hudební scény. Zpěvák, přirozeně rozkročený mezi světy blues a jazzu, se svého profilového debutu paradoxně dočkal až po čtyřicítce. Deska vydaná v roce 1984 nesla název... čtěte zde
Vydáno: 01.01.2026 10:19 v sekci Recenze
Priessnitz - Nebel (vinylová reedice 2025) 9/10
Recenze: Noc a mlha v Jeseníkách a nově na vinylu. Na desce "Nebel" obalují Priessnitz posluchače příjemnou temnotou Vinylové ohlížení do minulosti kultovních Priessnitz pokračuje. Po loňském vydání dlouho nedostupného třetího alba "Hexe" a reedici naopak pozdějšího "Zero" přišel čas na "Nebel". Druhá studiovka formace nabízí jesenickou gotiku... čtěte zde
Vydáno: 31.12.2025 08:00 v sekci Recenze
Martin Čupka - V MØNØDREAM nedělám umělecké kompromisy
Rozhovory: Martin Čupka - V MØNØDREAM nedělám umělecké kompromisy Martin Čupka, frontman jedné z nejvýraznějších česko-slovenských rockových kapel John Wolfhooker, přichází s novým autorským projektem MØNØDREAM. Otevírá tak zcela novou kapitolu své hudební cesty. S myšlenkou zkusit si vlastní... čtěte zde
Vydáno: 30.12.2025 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Trny & Žiletky - Je nutné zabít beránka 8/10
Recenze: Trny & Žiletky na desce "Je nutné zabít beránka" přidávají na zlověstnosti Nová studiovka Trnů & Žiletek "Je nutné zabít beránka" přináší hutnou, emotivní a temnou jízdu. Na posluchače nečeká žádný med, ale ten asi nikdo z fanoušků Desedovy práce ani neočekává. Lídr Dark Gamballe znovu posouvá... čtěte zde
Vydáno: 29.12.2025 13:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Dan Bárta & Illustratosphere oslaví 25 let debutového alba na turné "Stříbrná svatba" (05.12.2025 12:22)
- Tereza Kerndlová oslaví 25 let na scéně ve Foru Karlín, s Černochovou připomenou i Black Milk (02.10.2025 11:55)
- Nové desky 35/2025 - od Suede přes Primal Fear po Roba Thomase (10.09.2025 14:00)
- Fotogalerie: Festival Slunovrat opět po roce rozzářil Opavu (26.06.2025 12:00)
- Naživo: "Jesus Christ Superstar" je tak výjimečný, že ho nezabije ani nabubřelé popové pozlátko (29.12.2024 17:00)
- Recenze: Květy žádají posluchače o "41 minut". Ty naplní silnými zážitky nejen v hudbě, ale i za ní (02.12.2024 00:00)
- Dan Bárta & Illustratosphere vyráží na podzimní tour, nově s kompletní diskografií na vinylech (13.11.2024 18:58)
- Bárta, Basiková i Střihavka vystoupí v prosinci v O2 areně ke 30 letům od uvedení muzikálu "Jesus Christ Superstar" v Česku (06.11.2024 18:30)
- Fotogalerie: V prosinci se do Prahy po třiceti letech vrátí Ježíš (06.11.2024 18:04)
- Hvězdná superskupina Black Country Communion v čele s Joem Bonamassou a Glennem Hughesem míří do Olomouce (16.10.2024 10:39)

ALBUM TÝDNE 00/2026

Alibaba
Furt stejný

Folk může být sofistikovaný i kýčovitý, židličkový, kotlíkářský, může tepat do společenských nešvarů, být zasněný, básnivý i výrazově dutý. V každém případě, ať už použijeme jakékoliv další adjektivum, měl by být upřímný, na nic si nehrát. To rozhodně platí pro album "Furt stejný" olomouckých Alibaba.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 11.01.
Pocta Davidu Stypkovi (CZ) (O2 universum, Praha)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
Út 27.01.
ZAZ (FR) (O2 universum, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince The Prodigy Justin Bieber Beyoncé Ewa Farna Lady Gaga Madonna Coldplay Kryštof
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe