Trochu jiná, opět skvělá Alanis

Vydáno: 09.06.2008 00:00 v sekci Recenze - Honza Balušek | foto: facebook interpreta

Bylo by snadné Alanis Morissette popsat jako kdysi úspěšnou zpěvačku, která svým debutem zválcovala svět, aby se zbytek kariéry jen marně snažila dosáhnout na někdejší úspěchy. Na to je ale celá její diskografie včetně nového alba "Flavors Of Entanglement" až moc dobrá.

8/10

Alanis Morissette - Flavors Of Entanglement

Vydáno: 02.06.2008
Celkový čas: 46:13 + 23:57

Skladby: Citizen Of The Planet, Underneath, Strait Jacket, Versions Of Violence, Not As We, In Praise Of The Vulnerable Man, Moratorium, Torch, Giggling Again For No Reason, Tapes, Incomplete
Limitovaná edice CD2: Orchid, The Guy Who Leaves, Madness, Limbo No More, On The Tequila

Vydavatel: Warner Music

Nahrávka, jakou byla "Jagged Little Pill", se hudebníkům podaří jednou za život. Alanis Morissette měla tu smůlu (nebo štěstí?), že se jí to povedlo hned u její první opravdové desky. Další tři řadovky pak byly sice po komerční stránce logicky stále méně a méně úspěšné, ale jejich kvalita byla rozhodně nadprůměrná. Alanis je totiž v prvé řadě talentovaná písničkářka s nezaměnitelným hlasem. S těmito vlastnostmi vstoupila i do nahrávání své páté desky, jen se po aranžérské stránce rozhodla projít i méně vyšlapané cestičky. Průvodcem na cestě jí byl Guy Sigsworth, který album produkoval a společně se zpěvačkou napsal všechny skladby.

Sigsworth má za sebou nejen spolupráci s Björk či Madonnou, ale třeba i s mnohem popovějšími Sugababes či dokonce Britney Spears. Alanis v něm ale našla funkčního partnera pro psaní písniček a jejich nahrávání, přičemž právě on má na svědomí elektroničtější podobu některých z nich, aniž by se mašinky snažil nacpat necitlivě všude. Zrovna to zpěvačka potřebovala. Skládat skvělé songy umí už léta sama, ale zvukově je posunout dál byl úkol pro někoho jiného. A povedlo se.

Základem desky je opět její výtečné písničkářství, které se v textech nebojí dotýkat ani velmi osobních témat, hudební obal ale nabízí i nové pohledy na její tvorbu. Už úvodní "Citizen Of The Planet", která je, jak je Alanisiným zvykem, ostrá vypalovačka doplněná o bouři orientálně znějících smyčců, dá vědět, že máme co do činění se silnou nahrávkou. Ve výbušné "Versions Of Violence" se místy dostává až někam k hájemství Nine Inch Nails. Většinu času ale deska nabízí její pomalejší a přemýšlivější tvář. U "Not As We" si vystačila pouze s klavírním doprovodem, čímž dala vyniknout síle svého hlasu a prosté síle písničky. Spojení Sigswortha a Morissette se nepovedlo jen v jednom případě - téměř obyčejné tucce "Strait Jacket". Alanis holt sluší jemný elektronický odér, ale už ne blyštivé odlesky stroboskopů.

Co nabízí limitovaná edice?

Protože Alanis při nahrávání pořídila mnohem více skladeb než jedenáct, které skončily na albu, vychází "Flavors Of Entanglement" i v deluxe edici, která obsahuje bonusový disk s výběrem pěti z těchto zbytků. Ty ukazují, že pokud je něčím především, je talentovanou skladatelkou. Pětici povedených písniček a vlastně celý dvoucédéčkový komplet uzavírá jedna z nejpohodovějších skladeb jejího repertoáru, letní "On The Tequila", kterou by klidně z fleku mohli dát třeba věčně proslunění Sugar Ray.

"Flavors Of Entanglement" je ve výsledku další dobrá deska Alanis Morissette. Nový producent a troška elektroniky jen ozvláštnily její tvorbu, ale zůstalo to, čím se prosadilo a v čem je výjimečná - talent na psaní písniček. Bohužel právě to je v dnešní době možná až moc zbytečný luxus.

  • Souhlasím (Sheila, 09.06.2008 06:53) Reagovat

    Souhlasím s recenzí - toto album je kupodivu opravdu velmi dobré. Pořád ho poslouchám stále znova a znova a vůbec mě nenudí - a to se mi nestalo u nějákého alba už hodně dlouho!

  • Taky souhlas (Radim, 09.06.2008 09:32) Reagovat

    Musím souhlasit s recenzí, opravdu velmi podařená deska. Je dobře, že se Alanis posunulá trochu dál, ačkoliv So-Called Chaos je taky výborná.

  • já bych ji taky neodepisoval (jakub, 09.06.2008 12:26) Reagovat

    ale stejně je pro mě její nejlepší album supossed former....... sice jsem si k tomu albu dloho hledal cestu ale zvukově je podle mě nejzajímavější. "naštěstí" na něm nejsou z vyjjímkou thank you žádné rádiově hity a neoposlouchá se.

    • Re: já bych ji taky neodepisoval (1dusan1, 12.06.2008 13:58) Reagovat

      Supposed Former Infatuation Junkie je skvely aj Flavors Of Entanglement je dobry album ale Supposed Former Infatuation Junkie sa mi paci viac

  • Straitjacket (hughhh, 18.06.2008 22:02) Reagovat

    Prave ze Straitjacket me z celyho alba zaujala jako prvni nejvic...

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Srdce jako kníže Rohan, Studio DVA, Praha, 7.1.2026
Naživo: "Srdce jako kníže Rohan": Byli jsme na premiéře nového recitálu Michala Horáčka s Michaelem Kocábem a Naďou Válovou Michal Horáček má nový recitál "Srdce jako kníže Rohan". V něm rekapituluje svou spolupráci s Michaelem Kocábem a také nechává nahlédnout do připravovaného projektu "Pozemský prach a Boží dech", na němž pracuje zejména s Ivem... čtěte zde
Vydáno: 08.01.2026 19:00 v sekci Naživo
Pohled do českých hitparád - 1. týden 2026
První místo v rádiích i ve streamování. Taylor Swift se pyšní aktuálně největším hitem v Česku O zatím poslední studiovce Taylor Swift "The Life of a Showgirl" se navzdory prodejním a streamovacím rekordům většinou nepsalo moc lichotivě. Singl "The Fate of Ophelia" se nicméně stal velkým hitem, což dokládají i aktuální české... čtěte zde
Vydáno: 08.01.2026 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
Radim Kopáč - Všechno je špatně, zpátky na stromy! (český punk a hardcore v textech 1979 - 1989) 7/10
Hudba v tisku: Kniha "Všechno je špatně, zpátky na stromy!" nás vrací do těžké doby normalizace, kdy i u nás začal vznikat punk Kdo by neznal skupiny jako Visací zámek, Plexis, SPS nebo Wanastowi Vjecy? Všechny začínaly v osmdesátých letech minulého století. Jak se český punk a hardcore ještě za minulého režimu rodily, se snaží přiblížit kniha "Všechno je... čtěte zde
Vydáno: 07.01.2026 08:00 v sekci Recenze | Hudba v tisku
Michal Hrůza - Samota slouží mně. Koncert je největší odměna pro muzikanta
Rozhovory: Michal Hrůza - Samota slouží mně. Koncert je největší odměna pro muzikanta Zpěvák a skladatel Michal Hrůza si pro své fanoušky po pěti letech připravil nové album. Autentická deska plná příběhů a bezprostředních emocí dostala jméno "Kouzlo samoty". V jedenácti písních můžeme slyšet hudebníkův... čtěte zde
Vydáno: 06.01.2026 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Vítěze Cen Anděl poznáme v dubnu, vyhlášení se uskuteční na pražském Výstavišti
Vítěze Cen Anděl poznáme v dubnu, vyhlášení se uskuteční na pražském Výstavišti Po skončení kalendářního roku 2025 přichází čas bilancování. V pestré nabídce různých odborných hudebních anket nebude chybět ani ta nejznámější - Ceny Anděl. Okřídlené sošky doletí ke svým majitelům už 11.... čtěte zde
Vydáno: 05.01.2026 16:00 v sekci Novinky
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nové desky 42/2025 - od Brandi Carlile přes The Lemonheads po Sigrid (29.10.2025 15:00)
- Recenze: Björk na živáku "Cornucopia" zhmotnila svůj obraz sci-fi popu (24.10.2025 15:00)
- Björk zúčtovala se Spotify a s tím, co udělal streaming hudbě (23.10.2025 13:44)
- Björk vydá živák z Lisabonu - "Cornucopia Live" dorazí kromě CD také na vinyly, DVD i Blu-ray (14.10.2025 18:42)
- Madonna zpětně oslaví třicetiny desky "Bedtime Stories" (13.10.2025 16:38)
- Recenze: Remixové ohlédnutí za "Ray Of Light" Madonny zůstalo ve stínu originálu (01.08.2025 09:00)
- Nové desky 29/2025 - od Alice Coopera přes Cheat Codes po Bruce Dickinsona (30.07.2025 17:00)
- Naživo: Závěr Metronome Prague patřil The Streets. Alanis Morissette jen tiše připomněla devadesátky (23.06.2025 09:05)
- Lady Gaga v Riu zpívala pro dva a půl milionu lidí. Výrazně předčila i Madonnu (04.05.2025 18:18)
- Zaprášenosti: Madonna s "Bedtime Stories" překlenula období skandálů a pronikla do světa r'n'b (25.10.2024 08:00)

ALBUM TÝDNE 01/2026

Tom Smith
There Is Nothing In The Dark That Isn't There In The Light

Tom Smith je jako nezaměnitelný hlas formace přes dvě dekády napevno spojen s Editors. Až nyní zjevně přišel ten správný čas na jeho sólový debut "There Is Nothing In The Dark That Isn't There In The Light". Název o něm prozrazuje mnohé. Jeho komorní pojetí vás naplno vtáhne a s emocemi jde až na dřeň.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 11.01.
Pocta Davidu Stypkovi (CZ) (O2 universum, Praha)
So 17.01.
Stodola Michala Tučného (O2 arena, Praha)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
Út 27.01.
ZAZ (FR) (O2 universum, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince Justin Bieber The Prodigy Beyoncé Madonna Lady Gaga Ewa Farna Coldplay Kryštof
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe