Resplandor - Pleamar

Snění o létech devadesátých

Vydáno: 14.04.2008 18:00 v sekci Recenze - Ondřej Michal | foto: facebook interpreta

Co bychom si nalhávali, hudební scéna v jihoamerickém Peru nepatří mezi ty nejznámější. Jižní Ameriku máme u nás spojenou hlavně s produkcí pochybných telenovel. O to víc potěší, že se na tamní scéně vyskytuje hudební těleso, které stojí za pozornost a paradoxně zní spíš anglicky než "jihoamericky".

8/10

Resplandor - Pleamar

Vydáno: březen 2008
Celkový čas: 46:07

Skladby: Solar, Downfall, Raindrops, Breathe, Oeste, Boreal, Pleamar, Whisper, Twilight

Vydavatel: Automatic

Někdo by možná mohl být zaskočen zjištěním, že kapela nesoucí název Resplandor nemá nic společného s některou z mnoha existujících odnoží nekompromisního metalu ani s jiným hudebním stylem určeným převážně pro drsné hochy. Když pak vyjde najevo, že země původu téhle party je jihoamerické Peru, bude nejspíš překvapen ještě víc.

Tvorbu dvojice Antonia Zelady a Luise Rodriguese, která se pod hlavičkou Resplandor skrývá, si patrně nepustíte ve chvíli, kdy se potřebujete vybičovat k maximálnímu pracovnímu tempu, při dokončování svěřených pracovních úkolů. Naopak - jejich hudba přijde ke slovu v okamžiku, kdy už máte vše hotové, udělané a kdy máte čas se uvolnit v pohodlí svého domova, hodit za hlavu všechny starosti, zavřít oči a snít.

Při hledání inspiračních zdrojů není nutné urazit nijak zvlášť dlouhou cestu. Ostatně ani sami hudebníci nemají potřebu je jakkoliv skrývat či maskovat. Stačí se ohlédnout zpátky do devadesátých let minulého století a v archivu tehdejší hudební scény dohledat položku s nápisem Slowdive. Od legendárních snivců z britského Readingu jihoamerické duo převzalo v první řadě typický rozostřený zvuk a zamlžený vokál. Se zvonivým zvukem kytary pak vytanou na paměti Cocteau Twins s křehkou Elisabeth Fraser za mikrofonem.

Svět dvojice Resplandor, respektive jejich třetího řadového alba je poskládán z navzájem se prolínajících abstraktních obrazů plných barev a nálad. Je to stejné, jako když se díváte na západ slunce přes okenní tabuli, po které pomalu stékají dešťové kapky právě se přehnané průtrže mračen. Temné mraky se rozestoupily a zůstalo jen mnohobarevné spektrum rudého kotouče pozvolna se propadajícího za obzor.

Nostalgie shoegazu let devadesátých je zpátky v plné síle. Překvapivě však nepřichází zpoza chladných vln kanálu La Manche, ale z horké jižní Ameriky. To na věci však nic nemění. Důležité je, že nostalgické snění, bolestivě přervané kdysi na přelomu tisíciletí, může pokračovat dál.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Marika Gombitová - Bratislavská lýra 8/10
Recenze: Koncertní nahrávka "Bratislavská lýra" dokazuje, že Marika Gombitová na tomto festivalu vždy excelovala Jako my máme svou Lucii Bílou, Slováci vzhlížejí jako ke své pěvecké ikoně k Marice Gombitové. Ke zpěvačce, která svůj ohromný hudební dar musela částečně obětovat na oltář svému zdravotnímu stavu, ale nevzdala se. Album... čtěte zde
Vydáno: 10.01.2026 08:00 v sekci Recenze
Na první dobrou s Edem Sheeranem 8/10
Hudba v TV: "Na první dobrou" s Edem Sheeranem pobaví i jeho zapřisáhlé odpůrce Pokud už jste to kvůli stále horším a horším deskám s Edem Sheeranem vzdali, dejte mu alespoň hodinu času, abyste si ho zase zamilovali díky jednozáběrovému speciálu "Na první dobrou". A pokud patříte mezi jeho či filmové... čtěte zde
Vydáno: 09.01.2026 09:00 v sekci Recenze | Hudba v TV
Srdce jako kníže Rohan, Studio DVA, Praha, 7.1.2026
Naživo: "Srdce jako kníže Rohan": Byli jsme na premiéře nového recitálu Michala Horáčka s Michaelem Kocábem a Naďou Válovou Michal Horáček má nový recitál "Srdce jako kníže Rohan". V něm rekapituluje svou spolupráci s Michaelem Kocábem a také nechává nahlédnout do připravovaného projektu "Pozemský prach a Boží dech", na němž pracuje zejména s Ivem... čtěte zde
Vydáno: 08.01.2026 19:00 v sekci Naživo
Pohled do českých hitparád - 1. týden 2026
První místo v rádiích i ve streamování. Taylor Swift se pyšní aktuálně největším hitem v Česku O zatím poslední studiovce Taylor Swift "The Life of a Showgirl" se navzdory prodejním a streamovacím rekordům většinou nepsalo moc lichotivě. Singl "The Fate of Ophelia" se nicméně stal velkým hitem, což dokládají i aktuální české... čtěte zde
Vydáno: 08.01.2026 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
Radim Kopáč - Všechno je špatně, zpátky na stromy! (český punk a hardcore v textech 1979 - 1989) 7/10
Hudba v tisku: Kniha "Všechno je špatně, zpátky na stromy!" nás vrací do těžké doby normalizace, kdy i u nás začal vznikat punk Kdo by neznal skupiny jako Visací zámek, Plexis, SPS nebo Wanastowi Vjecy? Všechny začínaly v osmdesátých letech minulého století. Jak se český punk a hardcore ještě za minulého režimu rodily, se snaží přiblížit kniha "Všechno je... čtěte zde
Vydáno: 07.01.2026 08:00 v sekci Recenze | Hudba v tisku
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Skoro nahá Doja Cat ve třetím dni Open'eru vyzývala Poláky k souloži, Sam Smith letošní turné zmírnili (16.07.2024 19:00)
- Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2023 podle musicserveru (10-1) (02.02.2024 19:00)
- Fotogalerie: Slowdive předvedli, jak umí propojit devadesátkový shoegaze se současností (29.01.2024 10:25)
- Nové desky 35/2023 - od Bratrů Ebenů přes Royal Blood po Icona Pop (06.09.2023 20:00)
- Shoegaze legendy Slowdive přijedou do Prahy s novým albem (30.08.2023 17:41)
- Slowdive vydají v květnu nové album. Stane se tak po dvaadvaceti letech (23.04.2017 17:20)
- Fotogalerie: Další série fotek z prvního dne Colours Of Ostrava 2016 (16.07.2016 17:33)
- Naživo: Tame Impala zdravili Čečensko, Slowdive uchvacovali návratem do historie. Colours Of Ostrava mají za sebou první den (15.07.2016 16:47)
- Fotogalerie: První den Colours of Ostrava 2016 v obrazech (15.07.2016 12:09)
- Novými hvězdami Colours Of Ostrava jsou shoegaze legenda Slowdive a tanečně-jazzová Caro Emerald (09.12.2015 17:52)

ALBUM TÝDNE 01/2026

Tom Smith
There Is Nothing In The Dark That Isn't There In The Light

Tom Smith je jako nezaměnitelný hlas formace přes dvě dekády napevno spojen s Editors. Až nyní zjevně přišel ten správný čas na jeho sólový debut "There Is Nothing In The Dark That Isn't There In The Light". Název o něm prozrazuje mnohé. Jeho komorní pojetí vás naplno vtáhne a s emocemi jde až na dřeň.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 11.01.
Pocta Davidu Stypkovi (CZ) (O2 universum, Praha)
So 17.01.
Stodola Michala Tučného (O2 arena, Praha)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
Út 27.01.
ZAZ (FR) (O2 universum, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Justin Bieber Prince The Prodigy Taylor Swift Madonna Beyoncé Lady Gaga Ewa Farna Coldplay
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe