Až na dno řevu

Vydáno: 16.11.2007 05:00 v sekci Recenze - Luboš Kreč | foto: facebook interpreta

Kalifornští metalisté Avenged Sevenfold natočili po dvou letech novou, eponymní desku. Jejich pátá nahrávka vítá posluchače prvotřídním nářezem. Sice zůstala kapka klišé a patosu, ale příklon k death metalu a návrat k původní dravé syrovosti to vynahradí.

7/10

Avenged Sevenfold - Avenged Sevenfold

Vydáno: 29.10.2007
Celkový čas: 41:28

Skladby: Critical Acclaim, Almost Easy, Scream, Afterlife, Gunslinger, Unbound (The Wild Ride), Brompton Cocktail, Lost, A Little Piece Of Heaven, Dear God

Vydavatel: Warner Music

Setkání s Avenged Sevenfold jsou různá. Předloni to byla deska "City Of Evil" a s ní melodická, goth-thrashová pumelenice. A také koncert s Guns N' Roses v Praze. To všechno se neslo v oparu patetického metalu, plného pompézních radovánek a sól, hlas M. Shadowse nevyjímaje. Uteklo pár měsíců a na stole mi leží bezejmenná novinka, která možná ledaskomu vyrazí dech (pokud se s kapelou seznámil teprve skrze "City Of Evil"). Avenged Sevenfold na ní totiž mnohem víc utíkají k death metalu a hardcore. Byť některé jejich znaky zůstávají, nahrávka je to pekelně tvrdá a určitě ne otevřená všem rockovým fandům bez rozdílu.

Ono to je asi vokálem, neboť na eponymním, pátém albu se M. Shadows rozpomněl na své dávné kvality a oprášil ječivé tóny. A logicky ubylo civilního zpěvu. V podstatě se dá říct, že jedno jako druhé mu jde dobře, byť řev zní paradoxně sympatičtěji, neboť při zpěvu se nechává až příliš strhnout a občas se propadá do hardrockových klišé.

Ale není to jen hlas, co dělá aktuální nahrávku skupiny jinou. I po hudební stránce Avenged Sevenfold přidali, takové "Scream" či "Afterlife" pádí z reproduktorů rychlostí dobře namazaného pekelnického Lamborghini. Ovšem stejně jako na minulém CD i zde je na obtíž neutuchající snaha kapely exhibovat a písně zkrášlovat. A výsledek? Kromě toho, že tracky narostou klidně nad pět minut, jsou místy neuposlouchatelné, jak je prodlužují všelijaká sóla, předěly, stylové kotouče a výhybky.

Stejně je ale disk lepší než jeho předchůdce. Melodie nečpí patosem, jsou syrovější a přímočařejší. Avenged Sevenfold na něm dokazují, že to jsou praví rockeři, byť se sklonem ke kýčovitosti, jakkoli to o nich jejich fandové vědí. Asi nešlo očekávat, že by kalifornská parta natočila podobně dobrou placku, jakou v rámci death metalu pravidelně produkují třeba In Flames. Ale přesto je nelze než pochválit: když nic, snaží se hledat cestičky, jak nezůstat stejní a jak dobře kompilovat. A to jim jde, odboček k thrash metalu, hardcore, hardrocku a goth metalu najde pozorný posluchač víc než dost.

PS: Nenechte se zmást, ze hodnocení je stejné jako u "City Of Evil", ač v textu říkám, že novinka je lepší svého předchůdce. Pravda je taková, že bych minulé řadovce zpětně dal místo sedmičky šestku.

  • WTF? 4 autor: (MK, 16.11.2007 13:15) Reagovat

    COZE? :-D Muj prvni dojem...ze autor vubec neslysel novy album. Od City of Evil se "rev" vyskytuje u A7X velmi zridka a na novem albu prave POLEVILI a ne PRITVRDILI. Navic tenhle priklon k "death metalu" :-D Slysel jsi nekdy Nile, Vital Remains, nebo treba Deicide? A pripada ti, ze by neco podobnyho hrali In Flames nebo A7X? :-D Takhle recenze je vtip. A aby tohle cely nebylo OT, tak reknu, ze zezacatku pro nove album bylo zklamanim, ale postupne jsem na nej prichazel, a je skvely...sice tak o 5% horsi, nez City of Evil, ale skvely.

  • ?? (Mario, 17.11.2007 01:51) Reagovat

    Castecne souhlasim s predeslym komentarem...autor recenze vubec nerozumi tomu co pise......... cd me na prvni dva poslechy chytlo jen castecne ale po dukladnem poslechu sem si ho zamiloval....vynikajici cd..

  • haha (warren, 25.02.2008 18:14) Reagovat

    jeste ze sem si vsim tech komentu driv, nez sem zacal psat to samy co MK,
    poslechni si desku Waking The Fallen a tam uvidis jak rve M. Shadows, co vim ale tak mu pri nahravani jednou prdly hlasivky a rev musel jit do kopru, po city of evil schopny nastupce a skladba "A Little Piece Of Heaven" by si zaslouzila oceneni, tahle recenze je vysmech


  • Souhlas s komentáři (tomas, 11.06.2008 10:00) Reagovat

    ... a jen částečný souhlas s recenzí. Teda, death metal jsem skutečně nikde nezaslechl, to spíš v posledních dvou skladbách dechovku a country... Ale jinak se mi album líbí, ale zatím nemohu posoudit, jestli víc nebo míň než City of Evil.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Peter Lipa - Neúprosné ráno (vinylová reedice 2025) 8/10
Recenze: První albové nadechnutí Petera Lipy "Neúprosné ráno" patří i po letech k zásadním počinům. Reedice mu sluší Peter Lipa dnes platí za výraznou tvář slovenské hudební scény. Zpěvák, přirozeně rozkročený mezi světy blues a jazzu, se svého profilového debutu paradoxně dočkal až po čtyřicítce. Deska vydaná v roce 1984 nesla název... čtěte zde
Vydáno: 01.01.2026 10:19 v sekci Recenze
Priessnitz - Nebel (vinylová reedice 2025) 9/10
Recenze: Noc a mlha v Jeseníkách a nově na vinylu. Na desce "Nebel" obalují Priessnitz posluchače příjemnou temnotou Vinylové ohlížení do minulosti kultovních Priessnitz pokračuje. Po loňském vydání dlouho nedostupného třetího alba "Hexe" a reedici naopak pozdějšího "Zero" přišel čas na "Nebel". Druhá studiovka formace nabízí jesenickou gotiku... čtěte zde
Vydáno: 31.12.2025 08:00 v sekci Recenze
Martin Čupka - V MØNØDREAM nedělám umělecké kompromisy
Rozhovory: Martin Čupka - V MØNØDREAM nedělám umělecké kompromisy Martin Čupka, frontman jedné z nejvýraznějších česko-slovenských rockových kapel John Wolfhooker, přichází s novým autorským projektem MØNØDREAM. Otevírá tak zcela novou kapitolu své hudební cesty. S myšlenkou zkusit si vlastní... čtěte zde
Vydáno: 30.12.2025 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Trny & Žiletky - Je nutné zabít beránka 8/10
Recenze: Trny & Žiletky na desce "Je nutné zabít beránka" přidávají na zlověstnosti Nová studiovka Trnů & Žiletek "Je nutné zabít beránka" přináší hutnou, emotivní a temnou jízdu. Na posluchače nečeká žádný med, ale ten asi nikdo z fanoušků Desedovy práce ani neočekává. Lídr Dark Gamballe znovu posouvá... čtěte zde
Vydáno: 29.12.2025 13:00 v sekci Recenze
Alibaba - Furt stejný 8/10
Recenze: Swingující blues-folk olomouckých Alibaba možná zůstává "Furt stejný", ale furt stejně skvělý a svůj Folk může být sofistikovaný i kýčovitý, židličkový, kotlíkářský, může tepat do společenských nešvarů, být zasněný, básnivý i výrazově dutý. V každém případě, ať už použijeme jakékoliv další adjektivum, měl by... čtěte zde
Vydáno: 29.12.2025 00:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Guns N' Roses nás už za pár dnů překvapí novou hudbou. A příští rok opět vyrazí na turné (25.11.2025 10:36)
- Naživo: Neúnavní Guns N' Roses prodloužili letošní Rock for People o své největší hity (16.06.2025 11:22)
- Naživo: Rock for People ve třetím dni bouřlivě přivítal Skillet, Ewu Farnou, Marii Rottrovou i Sex Pistols (14.06.2025 14:11)
- Naživo: Avenged Sevenfold na Rock for People přivezli hlavně své kytarové umění (12.06.2025 18:00)
- Fotogalerie: Střípky prvního dne Rock for People (12.06.2025 13:00)
- Nejvíc nej: Jedenáct jmen, která byste na Rock for People neměli propásnout (09.06.2025 12:00)
- Slash končí s X (neboli Twitterem). Na Instagramu, TikToku a Facebooku ho najdete i nadále (12.04.2025 12:33)
- Nejvíc nej: Šest klipů Guns N' Roses, které se zapsaly do rockové historie (01.04.2025 09:00)
- Guns N' Roses během jednoho dne vyměnili bubeníka (21.03.2025 09:12)
- Guns N' Roses zahrají v Hradci v rámci narozeninového dne Rock for People (09.12.2024 10:00)

ALBUM TÝDNE 00/2026

Alibaba
Furt stejný

Folk může být sofistikovaný i kýčovitý, židličkový, kotlíkářský, může tepat do společenských nešvarů, být zasněný, básnivý i výrazově dutý. V každém případě, ať už použijeme jakékoliv další adjektivum, měl by být upřímný, na nic si nehrát. To rozhodně platí pro album "Furt stejný" olomouckých Alibaba.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 11.01.
Pocta Davidu Stypkovi (CZ) (O2 universum, Praha)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
Út 27.01.
ZAZ (FR) (O2 universum, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince The Prodigy Justin Bieber Beyoncé Lady Gaga Ewa Farna Madonna Coldplay Kryštof
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe