Na cestě mezi radostí a smutkem

Vydáno: 18.10.2007 05:00 v sekci Recenze - Honza Průša | foto: facebook interpreta

Hot Hot Heat jsou další z mnoha dnes tolik oblíbených indie kapel. U velkého labelu právě vydávají druhou desku a rádi by ukázali, že jsou něco víc. Nepřicházejí sice s žádnou revolucí a ani nejsou v tomto směru extra originální, jejich album ale zaujme a baví. A to není málo.

7/10

Hot Hot Heat - Happiness LTD.

Vydáno: 15.10.2007
Celkový čas: 40:03

Skladby: Happiness Ltd., Let Me In, 5 Times Out Of 100, Harmonicas & Tambourines, Outta Heart, My Best Fiend, Conversation, Give Up?, Good Day To Die, So So Cold, Waiting For Nothing

Vydavatel: Warner Music

Začali jako postgrungeová kapela a EP "Knock Knock Knock" z roku 2002 vydali u prestižního Sub Popu. Tento styl ale velmi rychle opustili. Od těch dob jsou Hot Hot Heat indie poprockeři, jenže k těmto mladíkům z Britské Kolumbie (ano, další indie band z Kanady) musíte doplnit přívlastek taneční. Jsou bezprostřední a zábavní, jak je k tanci potřeba, a pokud se nezačnete pohupovat do rytmu hned v úvodní "Happines LTD." (to správné místo je 160. vteřina), musí vás dostat "Let Me In", "Harmonicas & Tambourines" nebo singlová "Give Up?". A když ani ty ne, jste buď bratranci Pinocchia, nebo vám fakt není pomoci.

Páté album navazuje na předchozí "Elevator", přesto je v něčem jiné. Je barevnější, se zajímavějšími aranžemi, je agresivnější s mohutnějším zvukem. Jako když si k večeři dáte čerstvě ulovenou říční štiku namísto té samé, ale z chovné kádě vylovené. Psát skladby průběžně během turné po celém světě, zkoušet si je nanečisto, ještě před zakonzervováním ve studiu, na koncertech, přizvat ne jednoho, ale hned čtyři producenty (včetně Tima Palmera, který mixoval album Mother Love Bone nebo "Ten" Pearl Jam, a Roba Cavalla, který zas dělal na albech Green Day či My Chemical Romance), a nahrávat v několika studiích byl zřejmě pro Stevea Bayse s kapelou ten správný recept.

Co se textů týče, celé album putuje po životní cestě od bezstarostné pohody po obdobně bezstarostné, přesto už ne příjemné soužení. Hned úvodní skladba, která dala jméno i celé desce, začíná slovy: "Štěstí je omezené, ale trápení nemá konce." Ale ve spojení s muzikou z toho vycítíte jasný vzkaz - život sice není vždycky peříčko, ale stejně je lepší se bavit, než upadat do hlubokých depresí. A většinou to tak funguje, alespoň do doby, než to kapela nepřežene se smyčci a skladby jimi přesladí (třeba v baladě "Good Day To Die"). Spolu s tím přichází kýč a už to není ono.

Onu životní cestu někde mezi mizérií a štěstím dokresluje i zdařilý obal cédéčka. Staveniště s polorozpadlým plotem nalevo a dosluhujícím domem vpravo, vše poblíž průmyslové čtvrti. Do toho svítí zpoza komínů továrny - jako z Twin Peaks nebo "Animales" od Pink Floyd - slunce, v jehož protisvětle jsou zachyceni členové kapely. Vše tónováno dohněda. To ještě víc dokresluje scenérii odněkud ze zapadákova, ale klidně by to mohlo být vaše město. A o tom vlastně celá deska je. Neřeší nic zásadního a může oslovit každého, protože ona cesta je stejná pro lidi v Kanadě, Česku nebo třeba Austrálii.

  • jako McDonald´s (lukas, 18.10.2007 08:55) Reagovat

    Jo, je to jako od McDonald´s. Proč přicházet s něčím novým, když Mc funguje všude na světě v téměř stejném zaobalení, je jistou zárukou - ne kvality, ale zisku.

  • ale ! (libertine, 18.10.2007 10:08) Reagovat

    hele ja myslim ze Mc se nahodou snazej, treba ted ty kureci tejdny... ňamka. né jako tyhle kundy z Britský Kolumbie

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Nahlas 2 - Antologie poezie Osamělých písničkářů 9/10
Hudba v tisku: Když písňové texty mluví i bez hudby: "Nahlas 2" jako ryzí poezie Osamělých písničkářů Druhý díl antologie Osamělých písničkářů přináší další čtyři tematicky laděné celky s poezií, kterou můžete znát z tuzemských klubů nebo hudebních nosičů. Vzniká tak vzácný soubor současných osobitých písňových... čtěte zde
Vydáno: 02.01.2026 08:00 v sekci Recenze | Hudba v tisku
Peter Lipa - Neúprosné ráno (vinylová reedice 2025) 8/10
Recenze: První albové nadechnutí Petera Lipy "Neúprosné ráno" patří i po letech k zásadním počinům. Reedice mu sluší Peter Lipa dnes platí za výraznou tvář slovenské hudební scény. Zpěvák, přirozeně rozkročený mezi světy blues a jazzu, se svého profilového debutu paradoxně dočkal až po čtyřicítce. Deska vydaná v roce 1984 nesla název... čtěte zde
Vydáno: 01.01.2026 10:19 v sekci Recenze
Priessnitz - Nebel (vinylová reedice 2025) 9/10
Recenze: Noc a mlha v Jeseníkách a nově na vinylu. Na desce "Nebel" obalují Priessnitz posluchače příjemnou temnotou Vinylové ohlížení do minulosti kultovních Priessnitz pokračuje. Po loňském vydání dlouho nedostupného třetího alba "Hexe" a reedici naopak pozdějšího "Zero" přišel čas na "Nebel". Druhá studiovka formace nabízí jesenickou gotiku... čtěte zde
Vydáno: 31.12.2025 08:00 v sekci Recenze
Martin Čupka - V MØNØDREAM nedělám umělecké kompromisy
Rozhovory: Martin Čupka - V MØNØDREAM nedělám umělecké kompromisy Martin Čupka, frontman jedné z nejvýraznějších česko-slovenských rockových kapel John Wolfhooker, přichází s novým autorským projektem MØNØDREAM. Otevírá tak zcela novou kapitolu své hudební cesty. S myšlenkou zkusit si vlastní... čtěte zde
Vydáno: 30.12.2025 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Trny & Žiletky - Je nutné zabít beránka 8/10
Recenze: Trny & Žiletky na desce "Je nutné zabít beránka" přidávají na zlověstnosti Nová studiovka Trnů & Žiletek "Je nutné zabít beránka" přináší hutnou, emotivní a temnou jízdu. Na posluchače nečeká žádný med, ale ten asi nikdo z fanoušků Desedovy práce ani neočekává. Lídr Dark Gamballe znovu posouvá... čtěte zde
Vydáno: 29.12.2025 13:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nové desky pro 42. týden (14.10.2007 05:00)
- Recenze: Osvěžující jízda výtahem (29.06.2005 05:00)

ALBUM TÝDNE 00/2026

Alibaba
Furt stejný

Folk může být sofistikovaný i kýčovitý, židličkový, kotlíkářský, může tepat do společenských nešvarů, být zasněný, básnivý i výrazově dutý. V každém případě, ať už použijeme jakékoliv další adjektivum, měl by být upřímný, na nic si nehrát. To rozhodně platí pro album "Furt stejný" olomouckých Alibaba.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 11.01.
Pocta Davidu Stypkovi (CZ) (O2 universum, Praha)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
Út 27.01.
ZAZ (FR) (O2 universum, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince The Prodigy Justin Bieber Beyoncé Ewa Farna Madonna Lady Gaga Coldplay Kryštof
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe