Groove Armada - Soundboy Rock

Kdo si hraje, nezlobí

Vydáno: 06.09.2007 05:00 v sekci Recenze - Petr Adámek | foto: facebook interpreta

Fanoušci dua Tom Findlay a Andy Cato mohou po pěti letech, které uplynuly od poslední studiové desky, opět jásat. Jejich elektro dítku Groove Armada narostl další zub. Tentokrát se však nejedná o mléčný chrup ani dospělý tesák, nýbrž rovnou o stoličku moudrosti.

8/10

Groove Armada - Soundboy Rock

Vydáno: 07.05.2007
Celkový čas: 60:36

Skladby: Hasta Luego Mr. Fab, Get Down, The Things That We Could Share, Save My Soul, What's Your Version?, Paris, Love Sweet Sound, The Girls Say, Lightsonic, Soundboy Rock, Drop That Thing, Song 4 Mutya (Out Of Control), From The Rooftops, See What You Get, What's Your Version? (reprise)

Vydavatel: Sony Music

Představte si čtvrtý stupeň od slova rozmanitý a máte stručnou imaginární definici novinkového alba Groove Armada. Ačkoliv byly některé z posledních desek přijaty kritikou velmi rozličně, po delší pauze věnované sólovým projektům britské duo opět zmobilizovalo síly a zdá se, že se sedmou nahrávkou "Soundboy Rock" trefilo, kam chtělo.

Někdo si umí hravě poradit se smyčcem, jiný dokáže hbitě mlátit do bicích, Groove Armada si zase dokonale rozumí s počítačem. Když si pak svoje instrumentální nedostatky vynahradí zručným samplováním a přizve hromadu pěvců obojího pohlaví, úspěch je téměř zaručen. Navíc si GA vypůjčují jednotlivé součástky do své stavebnice z tolika odlišných stylů, až z toho člověku jde hlava kolem a bezradně se ptá, o co jim sakra jde. Především o zábavu. A o tu na desce rozhodně není nouze.

Po úvodním minutovém intru přichází na první pohled jednoduchá, přesto nadupaná "Get Down". Ta je zároveň prvním singlem alba a vůbec nevadí, že se svojí povahou podobá pravděpodobně nejlepší skladbě, šest let staré "Superstylin". V další písni se zajímavě pojí moderní a osmdesátkové disco, pak spolu zase koketují breakbeat a chvílemi znějící samplovaný zvuk podobný klarinetu. V dojemné baladě "What's Your Version" pro změnu zaslechnete táhlé smyčce a vybrnkávání akustické kytary. Mimochodem, Jeb Loy Nichols, který skladbě propůjčil hlas, mi v určitých polohách připomíná Seala. I nadále vás budou překvapovat roztodivné zvuky a smělé výpravy do odlišných hudebních krajin. Do své druhé poloviny se album přelamuje skladbou "The Girls Say" hozenou do hip hopu.

Občas to někde přece jen zaskřípe. To ve chvílích, kdy GA použijí ve dvou písních stejné pozadí nebo velmi podobně znějící aranže. Jde spíše o kosmetickou vadu, o nějakém samovykrádání nemůže být ani řeč. Druhá polovina alba pokračuje písní, která se od zbytku liší možná nejvíce. Nese jméno jako samotná deska, tedy "Soundboy Rock", a jde především o reggae. Komerčním účelům a nasazení do rádií nejvíc vyhovuje tanečně-popová "Song 4 Mutya (Out Of Control)", ve které si zazpívala Mutya Buena, bývalá zpěvačka Sugababes; z písně už se mezitím stal hit.

Co je na Groove Armada nejpozoruhodnější? Asi fakt, s jakou lehkostí propojují vše, na co narazí. Na albu uslyšíte tolik hudebních nástrojů, na kolik si jen vzpomenete. Jedná-li se zrovna o funk, disco, electro, house nebo reggae, není vůbec podstatné. Každá skladba je z jiného těsta, přesto zní album jako celek celistvě. Za zmínku stojí i pěkně graficky zpracovaný booklet ve stylu dětských videoher z počátku devadesátých let.

  • (Butterman, 06.09.2007 21:48) Reagovat

    Get Down je pecka jako prase!!!

    • Re: (Mek, 07.09.2007 12:50) Reagovat

      Super album, takhle si představuju moderní muziku. Jen jedna připomínka: moje verze Soundboy Rock obsahuje oproti vašemu tracklistu dvě skladby navíc - Feel The Same a Hands Up, z nichž právě Feel The Same spolu s Paris a The Girls Say patří k nejlepším kouskům GA...

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Radim Kopáč - Všechno je špatně, zpátky na stromy! (český punk a hardcore v textech 1979 - 1989) 7/10
Hudba v tisku: Kniha "Všechno je špatně, zpátky na stromy!" nás vrací do těžké doby normalizace, kdy i u nás začal vznikat punk Kdo by neznal skupiny jako Visací zámek, Plexis, SPS nebo Wanastowi Vjecy? Všechny začínaly v osmdesátých letech minulého století. Jak se český punk a hardcore ještě za minulého režimu rodily, se snaží přiblížit kniha "Všechno je... čtěte zde
Vydáno: 07.01.2026 08:00 v sekci Recenze | Hudba v tisku
Michal Hrůza - Samota slouží mně. Koncert je největší odměna pro muzikanta
Rozhovory: Michal Hrůza - Samota slouží mně. Koncert je největší odměna pro muzikanta Zpěvák a skladatel Michal Hrůza si pro své fanoušky po pěti letech připravil nové album. Autentická deska plná příběhů a bezprostředních emocí dostala jméno "Kouzlo samoty". V jedenácti písních můžeme slyšet hudebníkův... čtěte zde
Vydáno: 06.01.2026 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Vítěze Cen Anděl poznáme v dubnu, vyhlášení se uskuteční na pražském Výstavišti
Vítěze Cen Anděl poznáme v dubnu, vyhlášení se uskuteční na pražském Výstavišti Po skončení kalendářního roku 2025 přichází čas bilancování. V pestré nabídce různých odborných hudebních anket nebude chybět ani ta nejznámější - Ceny Anděl. Okřídlené sošky doletí ke svým majitelům už 11.... čtěte zde
Vydáno: 05.01.2026 16:00 v sekci Novinky
Tom Smith - There Is Nothing In The Dark That Isn't There In The Light 9/10
Recenze: Tom Smith chce na "There Is Nothing In The Dark That Isn't There In The Light" slyšet, jak s ním rozmlouváte Tom Smith je jako nezaměnitelný hlas formace přes dvě dekády napevno spojen s Editors. Až nyní zjevně přišel ten správný čas na jeho sólový debut "There Is Nothing In The Dark That Isn't There In The Light". Název o něm prozrazuje... čtěte zde
Vydáno: 05.01.2026 00:00 v sekci Recenze
Tři sestry - Pub Art 7/10
Recenze: Tři sestry povznesli svůj hospodský um na "Pub Art" Po čtyřiceti letech fungování může málokdo zcela bez výčitek pojmenovat své album "Pub Art". Jenže skupina Tři sestry se svou nezaměnitelnou poetikou piva, cigár a lascivního humoru skutečně povznesla hospodský punk na umění.... čtěte zde
Vydáno: 04.01.2026 08:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Sugababes chtějí songem "Jungle" upevnit kariéru. Nevýraznou ducku zachraňuje videoklip (22.03.2025 10:52)
- Nejvíc nej: Rok 2024 v hudbě aneb 75 (nejen) hudebních odstínů podle Davida Věžníka (26.01.2025 16:00)
- Naživo: Seal strhl publikum v pardubické enteria areně na svou stranu (17.10.2024 20:30)
- Zaprášenosti: Seal na prvních dvou stejnojmenných albech předvedl, jak bravurně kombinovat žánry a pracovat s emocemi (11.10.2024 14:30)
- Nejvíc nej: Pět nejlepších skladeb Seala včetně hitu, který nejprve on sám zavrhl (17.09.2024 08:00)
- Seal zazpívá v říjnu v Pardubicích (25.04.2024 10:02)
- Video: Premiéra: Tokhi a jeho Groove Army, jak je neznáte. To je "Valhala čeká nás" (23.10.2023 17:17)
- Sugababes: "Rozhodně plánujeme nový materiál" (18.02.2023 18:45)
- Sugababes se naštvaly a osm let hotové album vydaly samy (25.12.2022 15:47)
- Video: B-Side Band si do svátečního singlu "Snih" pozval dvorního kytaristu zpěváka Seala (21.12.2022 18:45)

ALBUM TÝDNE 01/2026

Tom Smith
There Is Nothing In The Dark That Isn't There In The Light

Tom Smith je jako nezaměnitelný hlas formace přes dvě dekády napevno spojen s Editors. Až nyní zjevně přišel ten správný čas na jeho sólový debut "There Is Nothing In The Dark That Isn't There In The Light". Název o něm prozrazuje mnohé. Jeho komorní pojetí vás naplno vtáhne a s emocemi jde až na dřeň.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 11.01.
Pocta Davidu Stypkovi (CZ) (O2 universum, Praha)
So 17.01.
Stodola Michala Tučného (O2 arena, Praha)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
Út 27.01.
ZAZ (FR) (O2 universum, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Prince Justin Bieber Vladimír Mišík The Prodigy Lady Gaga Beyoncé Madonna Ewa Farna Coldplay Kryštof
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe