Illegal Illusion - Under The True Color

Tisíc odstínů šedivé

Vydáno: 01.09.2007 14:00 v sekci Recenze - Petr Adámek | foto: Illegal Illusion

Černé oční linky, tmavé vlasy na patku a utrápený výraz ve tváři. I tak lze charakterizovat současné emo. Tedy přesněji řečeno všechny ty, kteří se za tuto momentálně velmi módní škatulku vydávají. V případě Illegal Illusion nic takového nečekejte. Oni jsou totiž praví.

9/10

Illegal Illusion - Under The True Color

Vydáno: 19.05.2007
Celkový čas: 34:58

Skladby: Locally Desensitized, The Opposite Paint Of The Stone, Bandages, A Kite's Time Table, Nobody, To Nobody, Nothing, Pudding Tapestery: Burying Backwards, Ceramic, Adding Zeroes, Master Of Ceremonies, Crumb

Vydavatel: Redblack

Vždycky se najde někdo, kdo kazí pověst daného hudebního žánru. V případě stylu emo je to řada kapel z nové vlny, které si vzaly za přívlastek právě slovíčko emo a postupně zaplavují hudební svět. Vedle nich jsou to také zástupy teen fanoušků, kteří z tohoto kdysi váženého pojmu udělali módní záležitost. Naštěstí existují kapely vegetící kdesi mimo hlavní dění, které jsou věrné pravému významu. Illegal Illusion, samozvaný "Band From A Fucking Little Town", jsou jedni z nich.

Každý milovník hudby má ve své sbírce mnoho desek, které si pustí jako kulisu. V každé takové diskografii však existuje pár perliček vyžadujících maximální soustředění a koncentraci. "Under The True Color" je jedna z nich. Měli jste někdy pocit, že vám hudební interpret skrz nahrávku otevřel svoji třináctou komnatu? Sedněte si pohodlně do křesla a zavřete oči. Album vás pohltí, vcucne do sebe a už nepustí. Agresivně zaútočí na vaši nervovou soustavu a po několikerém poslechu zůstane hluboká rána a pocit naprosté fascinace. Nová deska pánů z Bílovce má obrovskou sílu. Emotivní rocková symfonie plná bolesti a prázdnoty.

Nahrávka začíná velmi zostra a velmi hlučně. K továrnímu skřípání se přidá chraptivý naléhavý vokál a nános zboosterovaných kytar, po chvílí tempo zmírní a skladba končí plačtivým tichým sténáním. To je ostatně charakteristické pro celou desku. Kapela si nepotrpí na klasické hudební postupy. Naopak, jednotlivé písně jsou v podstatě nepředvídatelné a neuchopitelné. To platí i pro nahrávku jako celek. Na jedné straně ohlušující nářezy, protipólem jsou hebké atmosferické balady, které zní jako zašumění oceánu. Kapela na albu pracovala nezvykle dlouho a je to znát. Po opakovaném poslechu se v celé té nesourodé hromadě zvuků a hluku nakonec smysl objeví, precizní kompozice a aranže začnou vykreslovat nádherné obrazce.

Hledat na albu veselé, světlé místo by byla zbytečná práce. Illegal Illusion kreslí celých třicet pět minut šedivou barvou. Chvílemi se nadějně blíží k bílé, za moment opět padají hluboko do černé. Zpěvák Jiří Bialik dokáže stejně dobře naléhavě řvát jako něžně pohladit po duši. Nezáleží na tom, jestli křičí nebo šeptá, každá jeho hlasová poloha je nahuštěna emocemi. A to nejdůležitější: přestože nepůsobí jako ztroskotanec utápějící se v depresích, věříte mu každé slovo.

Ačkoliv jsou Illegal Illusion anglicky zpívající kapelou, v bookletu jsou jejich texty přeloženy do českého jazyka a emoce mohou pokračovat. Drobné frustrace skryté mezi řádky se mísí se surrealistickými obrazy a často i poetickými obraty (viz "Jízdní řád papírového draka"). Celková forma textů je někde mezi Vypsanou fiXou a the.switch. Sympatický je i fakt, že produkce nahrávky se zhostila sama kapela. Pokud bych chtěl za každou cenu najít nedostatek, byla by jím relativní podobnost pomalých skladeb.

"Under The True Color" je natolik složité a náročné album, že jistojistě neosloví příliš posluchačů. Avšak všem těm, kteří mu dají prostor a čas, se bohatě odmění. Emoce s velkým E!

  • Náprc (hrushi, 01.09.2007 19:50) Reagovat

    ...desku jsem slyšel asi 15x a souhlasím s autorem, je to paráda.

  • Solid (Pliwatko, 01.09.2007 20:44) Reagovat

    desku sem neslyšel ale protože se mi libi 3z 5 věcí co se líbí Hrushimu tak dávám 6 z 10...

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Peter Lipa & AMC Trio - Lipa spieva AMC Trio 8/10
Recenze: Peter Lipa se ve studiu sešel s AMC Triem. Výsledkem je jemná nahrávka, ke které se budete rádi vracet Peter Lipa i AMC Trio jsou dobře známá jména slovenského jazzu. Respektované žánrové osobnosti se mnohokrát potkaly na pódiu, na studiovou spolupráci si ale musely počkat. Nakonec to ale vyšlo a výsledkem je koncem loňského roku... čtěte zde
Vydáno: 19.01.2026 00:00 v sekci Recenze
Bára Basiková, Kostel sv. Markéty, Jaroměřice nad Rokytnou, 17.1.2026
Naživo: Excelentní hlas Báry Basikové rozezvučel barokní perlu Vysočiny Začátky kalendářních roků se v muzice většinou odvíjejí dost líně. Chyba v matrixu se ale občas stane. Robbie Williams klidně nečekaně vypustí nové album a v Jaroměřicích se zase může odehrát odložený, původně vánoční... čtěte zde
Vydáno: 18.01.2026 17:00 v sekci Naživo
Vladimír Merta - Nech, nebo ber (Nejisté jistoty 4) 8/10
Recenze: "Nech, nebo ber" říká Vladimír Merta a dává počtvrté nahlédnout do svého písničkářského zápisníku jménem "Nejisté jistoty" Vladimír Merta jede na tvůrčí vlně. Jestli je za tím snaha zredukovat obsah textařských zápisníků, polibek múzy nebo strašák blížící se osmdesátky, to ví nejlépe on sám. Pro posluchače je podstatné, že série "Nejisté... čtěte zde
Vydáno: 18.01.2026 08:00 v sekci Recenze
Rain City Drive, Honey Revenge, Rock Café, Praha, 16.1.2025
Naživo: Rain City Drive v Praze naznačili, že vystoupí i na Rock For People Přes nekončící popularitu a další série nemá americká show "The Voice" pověst soutěže, z níž by vycházely do světa hotové hvězdy - pokud tedy nepočítáme Morgana Wallena, Melanii Martinez, Cassadee Pope a pár dalších. Ale Matt... čtěte zde
Vydáno: 17.01.2026 16:15 v sekci Naživo
 Roman Holý - O pytlíku a bříšku 9/10
Video: Roman Holý radí v písni "O pytlíku a bříšku", jak se trefit (nejhorším) chlapům do srdce Roman Holý vydal na sklonku minulého roku druhou sólovku "Strážce klidu Vol. 2". Najdete na ní i perlu "O pytlíku a bříšku", v níž mimo jiné zazní "pytlík musí být prázdný a bříško pěkně plné". Svým způsobem jde o léty... čtěte zde
Vydáno: 17.01.2026 08:00 v sekci Audio / Video | Video
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Dvě hodiny euforie: Vypsaná fixa vzdala hold "Kráse nesmírné" (19.12.2025 13:38)
- Naživo: Vypsaná fixa vzpomínala na "Krásu nesmírnou", pokřtila "Lunapark" a vybízela k polibkům (22.08.2025 16:00)
- Fotogalerie: Druhý den Rock for People rozžhavili Lorna Shore i poodhalené hudebnice (13.06.2025 12:51)
- Brod 1995 zve v srpnu na nadupaný program v čele s Davidem Kollerem, Mňágou a Žďorp, Vypsanou fiXou a dalšími (27.04.2025 09:48)
- Vypsaná fiXa oslaví dvacetiny "Krásy nesmírné" koncerty i novou deskou (16.04.2025 19:06)
- Video: the.switch v klipu "Uprostřed ničeho nic" bojují s ničivým tornádem (23.03.2025 16:00)
- Video: Redzed a Vypsaná fiXa si ve "Smoke and Fire" notují o divokém životě, smutku, dlouhém kouři a démonu alkoholu (19.09.2024 14:15)
- Naživo: Vypsaná fiXa oslavila svoje třicetiny dvojkoncertem na Střeleckém ostrově (22.08.2024 08:00)
- Fotogalerie: Druhý den Rock for People zachvátily spoře oděné hudebnice (14.06.2024 12:58)
- Video: Vypsaná fiXa v animovaném klipu připomíná třicet let "Absolutního snu" (19.05.2024 16:47)

ALBUM TÝDNE 03/2026

Peter Lipa & AMC Trio
Lipa spieva AMC Trio

Peter Lipa i AMC Trio jsou dobře známá jména slovenského jazzu. Respektované žánrové osobnosti se mnohokrát potkaly na pódiu, na studiovou spolupráci si ale musely počkat. Nakonec to ale vyšlo a výsledkem je koncem loňského roku vydaný drobný počin "Lipa spieva AMC Trio".

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
Út 27.01.
ZAZ (FR) (O2 universum, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)
Po 09.02.
All Time Low (US) (SaSaZu, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Vladimír Mišík Justin Bieber Prince Beyoncé Madonna Ewa Farna Lady Gaga Coldplay The Cure
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe