Paul Hartnoll - The Ideal Condition

Hledání životních ideálů? Možná...

Vydáno: 06.07.2007 18:30 v sekci Recenze - Dan Hájek | foto: facebook interpreta

Orbital to před lety zabalili a oba bráchové nyní kopou pouze za sebe. Paul Hartnoll byl drobet rychlejší a již servíruje svou prvotinu "The Ideal Condition". Na ní spojuje scénickou hudbu s prvky elektroniky, na kterou jste u nich během společného fungování byli navyknutí. Deska to není příliš dlouhá, ale rozhodně se povedla.

7/10

Paul Hartnoll - The Ideal Condition

Celkový čas: 40:39

Skladby: Haven't We Met Before?, For Silence (feat. Lianne Hall), Simple Sounds, Please (feat. Robert Smith), Unsteady Waltz, Nothing Else Matters (feat. Akayzia Parker), Patchwork Guilt, Aggro (feat. Joseph Arthur), Dust Motes

Bráchové Paul a Phil Hartnollovi světu dali prvotřídní projekt Orbital, ten však po vydání "Modrého" alba vše zabalil a každý z nich se vypravil svou cestou. Phil společně s Nickem Smithem založili zcela nový produkt jménem Long Range; na osmý srpen je ohlášen jejich debut "Madness And Me". Paul vsadil pouze na svůj um, pozval si však několik hostů, symfonický orchestr a pěvecký sbor - výsledkem je scénicky obalená kráska "The Ideal Condition". S velkým citem tu spojuje dva světy, ten typicky orbitalovský, co se týče práce se zvuky, a k nim přidal symfonické ornamenty. Posluchači je tak předložena revize toho, kvůli čemu mělo tolik lidí rádo Orbital, ale přesto z jiné dimenze a úhlu pohledu.

Pokud by se někdo snažil najít určitý průsečík mezi tím, co bylo a co teď za sebe prezentuje Paul Hartnoll, nemusel by až tak dlouze hledat. Stačí totiž provětrat jejich soundtrack k filmu "Octane" (2003). Oddělením industriálně temnějšího odéru a přelakováním celého základu orchestrálními instrumentacemi v podání The London Session Orchestra a pro tento účel sestaveného sboru se bez potíží dopracujete k soundu "The Ideal Condition". To je tak jemnější, přístupnější a umístěné vokální skladby balancují na pevných spojnicích popových skladeb.

Pilotním singlem se stala pecka "Please" s Robertem Smithem z The Cure, pro něhož to není první ani poslední střed s taneční muzikou (za zmínku třeba stojí spolupráce "A Forest" s Blank & Jones). Vrcholem je až téměř dojemná "Nothing Else Matters", tu pro změnu nazpívala Akayzia Parker. V prostoru těchto něco málo přes čtyřicet minut naleznete vše od prostých hrátek s melodiemi ("Simple Sounds") přes vychytávky tipu "Patchwork Built" a konče u symfonických básní, zde zmíním "Dust Motes", ta byla věnována Paulově mamince.

Sólo Paula Hartnolla je pestré a různorodé, přesto sedí pěkně pohromadě. Neztratilo se zde nic z jeho puntičkářského přístupu, díky čemuž se "The Ideal Condition" jen tak neomrzí. Hledání dokonalého zvukového ideálu však pokračuje a je to nadhozená rukavice pro Phila, bratrská bitka totiž zatím nezná vítěze ani poraženého.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Lewis Capaldi - Survive 8/10
Minirecenze: Lewis Capaldi přináší na EP "Survive" comeback bez vaty Hudební i životní cesta Lewise Capaldiho by nedojala snad jen člověka se srdcem z kamene. Nijak zvlášť pohledný mladík s obrovským smyslem pro humor a psychickými i fyzickými problémy si svými písněmi dokázal podmanit spoustu... čtěte zde
Vydáno: 20.12.2025 08:00 v sekci Recenze | Minirecenze
Till Lindemann, O2 arena, Praha, 18.12.2025
Naživo: Till Lindemann nahradil v Praze šok mírnou rutinou Till Lindemann se vrátil do Prahy s vizuálně extrémní, ale téměř totožnou show jako minule, možná i proto byla O2 arena jen částečně zaplněná. Zatímco nováčky ohromily explicitní projekce a dekadentní cirkus, zkušenější... čtěte zde
Vydáno: 19.12.2025 16:00 v sekci Naživo
Pavel Čadek - Nebaví mě dělat věci stále stejně, nechci vypadat zajímavě jako cvičený medvěd na koloběžce
Rozhovory: Pavel Čadek - Nebaví mě dělat věci stále stejně, nechci vypadat zajímavě jako cvičený medvěd na koloběžce Písničkář Pavel Čadek patří do podobné krevní skupiny jako kolegové Pokáč či Michal Horák. Zkraje října vydal povedené čtvrté album "Cellem vpřed!", kterým se náladou odklonil od předchozího melancholického "Stepního vlka".... čtěte zde
Vydáno: 19.12.2025 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Tame Impala - Deadbeat 7/10
Recenze: Tame Impala se na "Deadbeat" v pravidelném tepotu taneční elektroniky poněkud vytrácejí Kevin Parker se znovu pouští za hranice toho, co si pod zvukem Tame Impala běžně představujeme. Projekt, kdysi ukotvený v neo-psychedelii, postupně nasákl r'n'b, popem i elektronikou, aniž by přišel o svou barevnost a typické kouřmo.... čtěte zde
Vydáno: 18.12.2025 13:00 v sekci Recenze
Pohled do českých hitparád - 50. týden 2025
David Guetta, Teddy Swims a Tones And I si společně podmanili český éter Týden před Vánocemi zatím českým žebříčkům kralují jiné hity než ty sváteční. Do čela rádiového přehledu se dostali David Guetta, Teddy Swims a Tones And I zásluhou "Gone Gone Gone", na prvním místě pořadí digitálních... čtěte zde
Vydáno: 18.12.2025 09:00 v sekci Novinky | České hitparády
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nové desky 49/2025 - od limitky Andyho Bella přes reedice Blur či Pink Floyd po živák The Cure (17.12.2025 17:30)
- Pohoda 2026 hlásí kromě Gorillaz či Soft Play i speciální den s The Cure (02.11.2025 19:59)
- Intimní koncert The Cure míří na plátna. Diváci si v kinech pěkně posedí - přinese totiž jedenatřicet skladeb (01.11.2025 18:52)
- Nové desky 23/2025 - od Vana Morrisona přes Dierkse Bentleyho po Emmu Drobnou (19.06.2025 10:30)
- The Cure se nechali zremixovat. Deska "Songs Of A Lost World" se dočká nové podoby (24.04.2025 16:33)
- Nejvíc nej: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2024 podle musicserveru (10-1) (25.01.2025 10:20)
- Robert Smith doufá, že nové album The Cure vyjde ještě před začátkem léta (09.01.2025 10:16)
- Nové desky 50/2024 - od Snoop Dogga s Dr. Dre přes The Cure po Helloween (18.12.2024 14:00)
- Festival Pop Messe s prvními jmény: legendy Orbital, Danny L Harle, Leon Vynehall and Batu, Frost Children nebo Toccororo (16.12.2024 11:42)
- Publicistika: Písně našich srdcí: The Cure (19.11.2024 18:15)

ALBUM TÝDNE 50/2025

Honza Nedvěd mladší a Příbuzní
Chlapský slovo

Jeden návrat je definitivně dokonán. Honza Nedvěd mladší s Příbuznými brázdí s úspěchem česká i slovenská pódia už nějaký čas, na nové písničky jsme si však museli počkat. Album "Chlapský slovo" navazuje tam, kde jeho táta s bráchou Františkem skončili - a to v té nejlepší podobě.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)
Po 09.02.
All Time Low (US) (SaSaZu, Praha)
Út 10.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Justin Bieber The Prodigy Prince Ewa Farna Lady Gaga Beyoncé Madonna Coldplay Kryštof
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe