To nejupřímnější z Radiohead

Vydáno: 31.07.2006 16:20 v sekci Recenze - Benjamin Slavík | foto: facebook interpreta

Představte si, jaké asi to je být v rockové kapele, v jedné z nejzásadnějších rockových kapel vůbec. Nejste rocková hvězda. Jste jen civilní chlápek, co má rockovou kapelu - žádná nabubřelá cynická rock'n'rollová hvězda. Celý ten kolotoč vás vysaje. Potřebujete to někomu říct a nabrat sílu pro vaši hlavní práci. Thom Yorke o všem mluví na sólové desce nazvané "The Eraser". Právě teď.

8/10

Thom Yorke - The Eraser

Celkový čas: 40:49

Skladby: The Eraser, Analyse, The Clock, Black Swan, Skip Divided, Atoms And Peace, And It Rained All Night, Harrowdown Hill, Cymbal Rush

Vydavatel: EMI

"I wannabe wannabe wannabe Jim Morrison," zpíval Thom Yorke na prvním albu Radiohead. Tehdy možná ještě netušil, jakou se stane legendou. Takovou, že kdyby ikona The Doors ještě žila, tak by spolu na večírku po Grammy Awards zašli třeba na panáka nebo lajnu koksu a u toho se mohli s trochu falešnou skromností přít, kdo dal populární hudbě víc. Jasně, The Doors byli The Doors. Sedmdesátky byly sedmdesátky. Pro fanoušky (rockery) té doby hudba už skončila. Devadesátky byly hlavně britpop a grunge. Oasis, Radiohead a Nirvana - "(What's The Story?) Morning Glory", "OK Computer" a "Nevermind". Právě deskou "OK Computer" ukázali, jak se dá rocková hudba dělat jinak, což pak dotáhli na ještě experimentálnějším albu "Kid A". Hraní si s rozjemněnými pocity, emocemi a experimentální elektronikou.

Být dnes v kapele s takovým zvukem, jaký má Radiohead, může být unavující a pořád je tu výzva pokoušet se o neopakování se, přijít s něčím novým, být originální a přitom svůj. To Thom Yorke dělal celý život. Vždy tam byl jeho melancholický, trošku smířlivý, hodně smutný hlas. Na dvojce "The Bends" k tomu ještě rockové kytary, na "OK Computer" spousta efektů a poslední "Hail To The Thief" ukázalo, že Thom dost tíhne k akustice, k piánu, k jemné poezii, k příběhům nechtěné zmatené rockové hvězdy, která se legendou a mainstreamovou star stala možná omylem, protože ona chtěla spíše něco jiného. Možná rodinu, děti, psa a barák se zahradou a ne jezdit po světě s rockovou kapelou. Radiohead slíbili novou desku a před ní ještě Thom vydal sólovku, která potvrzuje a jen dokresluje filozofii a sdělení poslední řadovky.

U jemných poetických upřímných skladeb byste o elektrickou kytaru téměř nezavadili. Tady se Thom Yorke zase konečně uvolnil, napsal devět písniček jen ze sebe, bez sebemenšího kalkulu a vypočítavosti. Složil skvělé, tiché album bez singlu. Není tam ta značka domovské kapely, hlavně proto mohl udělat, co udělal - vypořádat se se starými traumaty. Říct vše, co chtěl - vše o sobě a svých problémech, vše o ostatních, vše o světě, v klidu zazpívat několik srdečních básniček a odhalit to nejupřímnější a nejčistší z podstaty Radiohead. "The Eraser" je hlavně album, které si Thom Yorke natočil pro radost, pro sebe. Ne pro hudební průmysl a masy fanoušků.

Koncem roku bude vycházet nová deska Radiohead. Některé skladby už kapela na turné hraje. Třeba budou zase chtít znít jako rocková kapela. Možná si řeknou, že akustické experimentální melancholie už bylo dost. Zapojí komba, všechno dají nahlas a budou hrát zase jako rocková kapela. Jde o to, jestli to po nich někdo chce. Myslet si, že rock'n'roll spasí svět, je naivní a krásné, ale to, že rock'n'roll může spasit nejedno rozervané srdce, je stará známá věc.

  • Radiohead (muscifan (http:\musicfan.bloguje.cz, 31.07.2006 16:42) Reagovat

    Nevím, ale psát o Radiohead jako o "jedné z nejzásadnějších rockových kapel vůbec" je trochu předčasné, ne? Nijak tím nechci snižovat jejich přínos a souhlasím, že rockovou hudbu posunuli jinam v rámci žánru, ale na tvrzení o jedné z nejzásadnějších rockových kapel je myslím ještě brzy...

  • Radiohead (Kotelník, 31.07.2006 17:21) Reagovat

    Přesně,Radiohead bych vedle Nirvany neřadil,spíš bych tam viděl Pearl Jam,Peppers...Souhlas ale,že si svoje místo na výsluní tahle kapela zaslouží.Jinak tahle recenze není moc dobrá,protože autor dává až moc najevo svoje "fanouškoství"

  • DM VS.Radiohead (Depy, 31.07.2006 17:39) Reagovat

    posledni 3 napsane skladby - Damaged People, Lilian, The Darkest Star jsou posl.3 skladby z alba Playing the angel od DM .njaky Error ci Big fun ? :-))


  • jedna z nejzásadnějších kapel (Vojta1, 31.07.2006 18:40) Reagovat

    No vzhledem k tomu, že album OK Computer vyhrává jedno ocenění za druhym (kdysi se tu na ms psalo, že vyhrálo anketu o nejlepší album všech dob), tak myslim, že tohle přirovnání je rozhodně na místě.

  • 60s (palinoman, 31.07.2006 23:32) Reagovat

    vzhledem k tomu, ze morrison zemrel 1971 byli the doors spis 60s nez 70s. takovouhle vec by sis mohl snadno overit... ackoliv chapu, ze v kontextu clanku na tom vlastne vubec nesejde.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Dream of the Sun - What God Had Taken Once, He Can Always Take Twice 7/10
Recenze: Dream of the Sun zatím ohledávají terén, s "What God Had Taken Once, He Can Always Take Twice" ale debutují slibně Prvotina "What God Had Taken Once, He Can Always Take Twice" představuje pražské Dream of the Sun v okamžiku prvního velkého kroku. Cestu si k němu vybudovali pečlivě a očekávání nastavili poměrně vysoko. Jak to celé dopadlo a proč... čtěte zde
Vydáno: 28.12.2025 08:00 v sekci Recenze
Death In Rome - Angel (Karel Kryl - Cover) 7/10
Video: "Anděl" Karla Kryla v angličtině? Poslechněte si coververzi od německých Death In Rome Death In Rome je německý hudební projekt, který si na neofolkové a alternativní scéně získal pozornost svou jedinečnou estetikou a přístupem k hudbě. Namísto vlastních skladeb se kapela zaměřuje na reinterpretace známých popových... čtěte zde
Vydáno: 27.12.2025 16:00 v sekci Audio / Video | Video
Krojeny - Zlatá 8/10
Video: Písnička o břidlici, video o naději. Petr Uvira představuje projekt Krojeny skladbou "Zlatá". Pusťte si ji v premiéře Kytaristu Petra Uviru jste mohli zahlédnout v doprovodné kapele Marie Puttnerové, v řadách prakticky spících Ladě i v afrojazzových Heimat. Nyní zkušený muzikant a producent míří do sólových vod a stojí na začátku cesty se svým... čtěte zde
Vydáno: 27.12.2025 10:00 v sekci Audio / Video | Video
Tomáš Hrubý - Robert Křesťan: Psát texty mě bolí 9/10
Hudba v tisku: Nebývalý ponor do duše Roberta Křesťana. Knižní rozhovor "Psát texty mě bolí" se stal i hudebníkovou poctou Robert Křesťan patří na domácí scéně k nepřehlédnutelným osobnostem. Textař, muzikant, překladatel, lídr nezařaditelné formace Druhá tráva - a taky člověk v mnoha ohledech uzavřený a tajemný. Do jeho života se... čtěte zde
Vydáno: 26.12.2025 12:00 v sekci Recenze | Hudba v tisku
Lady Gaga in Harlequin Live: One Night Only
Video: Vánoční dárek od Lady Gaga: podívejte se zdarma na koncert "Harlequin Live: One Night Only" Lady Gaga bude nejspíš na rok 2025 vzpomínat jako na jeden z těch kariérně nejvydařenějších. Úspěch alba "Mayhem", zahrnujícího velké hity "Die With A Smile" a "Abracadabra", předčil očekávání a na doprovodné turné, se kterým... čtěte zde
Vydáno: 25.12.2025 17:00 v sekci Audio / Video | Video
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Radiohead se vracejí na pódia. Ještě letos odehrají dvacet koncertů po Evropě (04.09.2025 10:56)
- Radiohead nečekaně vypustili živák. Mapuje období následující po albu "Hail To The Thief" (14.08.2025 12:19)
- Zaprášenosti: Radiohead před třiceti lety vydali album "The Bends", jehož melancholie přepsala pravidla rocku (20.07.2025 08:00)
- Video: Thom Yorke doprovodil atmosférickou píseň "Dialing In" abstraktním vizuálem (01.07.2025 11:36)
- Nové desky 18/2025 - od Blakea Sheltona přes Maren Morris po Arcade Fire (14.05.2025 13:00)
- Video: Thom Yorke v povedené skladbě "Back In The Game" po letech spojil síly s Markem Pritchardem (20.02.2025 10:36)
- Video: Caroline Polachek zdařilou předělávku "True Love Waits" od Radiohead představila ve francouzském muzeu (26.10.2024 09:15)
- Recenze: The Smile jsou na třetím albu "Cutouts" velkolepě hraví (07.10.2024 00:00)
- Fotogalerie: The Smile zahráli pro zaplněné Forum Karlín (15.06.2024 08:42)
- Video: Thom Yorke ve smutné písni "Knife Edge" z filmu "Confidenza" popisuje rozpad krachujícího vztahu (29.04.2024 08:27)

ALBUM TÝDNE 51/2025

Story
Takzvaná duša

Svět je plný příběhů. Jeden takový nenápadně píše i Marian Zima se svým projektem Story. Na druhou desku "Takzvaná duše" muzikant opět přizval ke spolupráci známá jména česko-slovenské scény a nabídl jim silný autorský materiál. Jak se mu tentokrát vedlo v týmu s Prokopem, Lipou nebo Chodúrem?

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)
Po 09.02.
All Time Low (US) (SaSaZu, Praha)
Út 10.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince The Prodigy Justin Bieber Beyoncé Madonna Lady Gaga Ewa Farna Coldplay Kryštof
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe