Život v pomalých úderech srdce

Vydáno: 21.10.2005 12:00 v sekci Recenze - Tomáš Parkan | foto: facebook interpreta

Velšský písničkář David Gray nechal své fanoušky čekat na novou desku poměrně dlouhou dobu. Do uspěchané doby jim ale nakonec poslal album "Life In Slow Motion", které, jak je patrno i z názvu, donutí snad každého se alespoň na chvíli pozastavit a zapřemýšlet.

7/10

David Gray - Life In Slow Motion

Celkový čas: 44:57

Skladby: Alibi, The One I Love, Lately, Nos Da Cariad, Slow Motion, From Here You Can Almost See The Sea, Ain't No Love, Hospital Food, Now And Always, Disappearing World

Vydavatel: Warner Music

David Gray se sice narodil v Manchesteru, ale vyrůstal ve Walesu, který mu možná poskytl základ pro jeho písničkářství, často přirovnávané k takovým velikánům, jako jsou Bob Dylan či Van Morrison. Je až neuvěřitelné, jaký stylový přerod za svůj život prodělal. V době studií si pohrával s punkem, jeho debut byl spíše rockovou záležitostí, právě ve stylu Dylana. Během dalších let si ale vytvořil svůj osobitý projev, jímž se na zatím jeho nejlepší desce "White Ladder" z roku 1999, z níž i do našich rádií pronikl hit "Babylon", etabloval na přední pozice britské populární hudby a novou deskou "Life In Slow Motion" si je opět na nějaký čas získal.

Gray je oceňován za to, jakým způsobem kombinuje písničkářství a elektronickou hudbu. Z "Life In Slow Motion" mám pocit, jako by té elektronické polohy trochu ubylo na úkor klasických nástrojů, ale vzhledem k nastolenému stylu je to i pochopitelné. Svou zásluhu na tom může mít i producent Marius De Vries, který produkoval desky například Madonně, U2 nebo Davidu Bowiemu. Muzikantskou stránku desky obstarala klasická sestava v čele s McClunem a samotným Grayem, jimž sekundují Rob Malone, Tim Bradshaw a David Nolte. Svoji troškou do mlýna přispěl i výše zmíněný producent a ještě pár dalších muzikantů.

Když jsem se zaposlouchal do "Life In Slow Motion", bylo mi jasné, že lze dnes už těžko srovnávat Graye s Dylanem. Spíše mi jeho muzika připomněla zmíněného Vana Morrisona, i když samozřejmě hudební rozptyl Morrisona je natolik velký, že lehce najdete nahrávku, která odpovídá tomu či onomu. Jako soundtrack k obalu (vím, zní to divně) na mě působí předehra k úvodní skladbě "Alibi". Jednotlivé tóny klavíru cinkají o ledové krystalky, nad kterými se posléze rozlehne Grayův signifikantní hlas v lehce deprimující melodii, jež se ale s nadějí později pozvedá. O tom, že se život neodehrává pouze v pomalém rytmu, připomíná v "The One I Love", kterou, ač zcela necharakterizuje desku, zvolil jako první singl. U několika písniček ovšem nezůstal Gray úplně sám sebou. Jsem si jist, že více jak polovina lidí, pustit jim "Nos Da Caraid", by řekla, že jsou to určitě momentálně hodně profláknutí Coldplay, protože rytmika klavíru je v téhle písničce naprosto identická s tou, jako známe v podání Chrise Martina a spol. Vrcholem celé desky je přesně pětiminutová hymnická "Slow Motion", která z mělce se vlnící hladiny přechází do silného příboje. Deska jako celek je poměrně kompaktní s jednou výjimkou v podobě "Hospital Food". On už ten název (hospital food = nemocniční jídlo) je divný a písnička, jejíž zvuk se zastavil někde v osmdesátých letech, sama o sobě také. Možná ale plní funkci jakéhosi budíku, protože ač je "Life In A Slow Motion" po okraj naplněna silnými melodiemi, přece jen její rytmus posluchače zlehka uspává.

"Life In A Slow Motion" je neskutečně uklidňující nahrávka, která na chvíli zpomalí tlukot vašeho srdce a donutí vás se jen tak zastavit a rozhlédnout se kolem. Má snad chybu v tom, že se možná příliš blíží ke Coldplay a že je dopředu dosti předvídatelná, ale to jsou věci, jež lehce vyváží Grayův cit pro melodie a hodně povedený zvuk alba.

  • Proč revenze píšou lidi, ketří nerozumí textům? (kuba, 07.12.2007 17:06) Reagovat

    Fakt by mě zajímalo, jestli je uplně normální hodnotit album jen podle melodie. Podle mě písničky nejsou jen o melodii, ale i o textu, které má david do nejmenších detailů promyšlené. A Coldplay se opravdu ale opravdu nepodobá a pokud ano, tak oni kopírují od něj a ne on od nich. Nebo snad myslíte, že Coldplay jsou tu déle než david gray?

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Helena Vondráčková - Best of The Best 2 (2LP) 8/10
Recenze: I na druhém vinylovém výběru "Best of The Best" vsadila Helena Vondráčková na pestrost a vizuální propracovanost Karel Gott v sukních. Tak by se dala charakterizovat stopa Heleny Vondráčkové v domácím popu. Přes šedesát let trvající a stále nekončící kariéra vygenerovala desítky velkých hitů, ke kterým se stále vyplatí vracet, i solidní... čtěte zde
Vydáno: 21.12.2025 08:00 v sekci Recenze
Lucie, LOGSPEED CZ Aréna, Plzeň, 19.12.2025
Naživo: Sedm tisíc lidí, dvacet dva hitů a jedna jistota. Lucie uzavřela turné k oslavě 40 let v Plzni Lucie odehrála poslední koncert své výroční šňůry. Ten potvrdil její sílu v aktuální sestavě, stále rostoucí jistotu Viktora Dyka i fakt, že skupina není skanzenem, ale živou a fungující kapelou, která se sice také chce a umí... čtěte zde
Vydáno: 20.12.2025 16:30 v sekci Naživo
Lewis Capaldi - Survive 8/10
Minirecenze: Lewis Capaldi přináší na EP "Survive" comeback bez vaty Hudební i životní cesta Lewise Capaldiho by nedojala snad jen člověka se srdcem z kamene. Nijak zvlášť pohledný mladík s obrovským smyslem pro humor a psychickými i fyzickými problémy si svými písněmi dokázal podmanit spoustu... čtěte zde
Vydáno: 20.12.2025 08:00 v sekci Recenze | Minirecenze
Till Lindemann, O2 arena, Praha, 18.12.2025
Naživo: Till Lindemann nahradil v Praze šok mírnou rutinou Till Lindemann se vrátil do Prahy s vizuálně extrémní, ale téměř totožnou show jako minule, možná i proto byla O2 arena jen částečně zaplněná. Zatímco nováčky ohromily explicitní projekce a dekadentní cirkus, zkušenější... čtěte zde
Vydáno: 19.12.2025 16:00 v sekci Naživo
Pavel Čadek - Nebaví mě dělat věci stále stejně, nechci vypadat zajímavě jako cvičený medvěd na koloběžce
Rozhovory: Pavel Čadek - Nebaví mě dělat věci stále stejně, nechci vypadat zajímavě jako cvičený medvěd na koloběžce Písničkář Pavel Čadek patří do podobné krevní skupiny jako kolegové Pokáč či Michal Horák. Zkraje října vydal povedené čtvrté album "Cellem vpřed!", kterým se náladou odklonil od předchozího melancholického "Stepního vlka".... čtěte zde
Vydáno: 19.12.2025 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nové desky 2/2025 - od Robbieho Williamse přes Maca Millera po Davida Graye (22.01.2025 14:00)
- David Gray vydá v lednu novou studiovku "Dear Life" (17.09.2024 16:18)
- Nové desky 7/2021 - od Mogwai přes Tindersticks po Marka Ztraceného (23.02.2021 12:00)
- Video: David Gray v klipu "Heart And Soul" zrcadlí aktuální pocity nás všech (08.02.2021 12:11)
- Nové desky 14/2019 - od Billie Eilish přes Lang Langa po Snarky Puppy (02.04.2019 22:14)
- David Gray vydá na jaře nové album "Gold In A Brass Age" (07.11.2018 10:53)
- David Gray bude opět rekapitulovat, včetně novinky "Smoke Without Fire" (30.08.2016 13:28)
- Nové desky pro 25. týden (15.06.2014 09:08)
- Nové desky pro 36. týden (05.09.2010 05:00)
- Stará garda porazila sexy roštěnky (22.08.2010 21:36)

ALBUM TÝDNE 50/2025

Honza Nedvěd mladší a Příbuzní
Chlapský slovo

Jeden návrat je definitivně dokonán. Honza Nedvěd mladší s Příbuznými brázdí s úspěchem česká i slovenská pódia už nějaký čas, na nové písničky jsme si však museli počkat. Album "Chlapský slovo" navazuje tam, kde jeho táta s bráchou Františkem skončili - a to v té nejlepší podobě.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)
Po 09.02.
All Time Low (US) (SaSaZu, Praha)
Út 10.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Justin Bieber The Prodigy Prince Ewa Farna Lady Gaga Beyoncé Madonna Coldplay Kryštof
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe