Jak úžasně padat vzhůru

Vydáno: 15.09.2005 05:00 v sekci Recenze - Tomáš Parkan | foto: facebook interpreta

Po vydání dvou alb se Mark Owen, bývalý člen Take That, ocitl na dlažbě. Jeho vydavatelství ho kvůli nízkým prodejům natvrdo vyhodilo, ale on se zařekl, že se hudby jen tak snadno nevzdá. Založil vlastní nahrávací společnost a výsledkem je třetí deska "How The Mighty Fall", která ukazuje, že i pád může znít nádherně.

8/10

Mark Owen - How The Mighty Fall

Celkový čas: 55:52

Skladby: They Do, Sorry Lately, Makin' Out, Waiting For The Girl, Believe In The Boogie, 3:15, Hail Mary, Wasting Away, Stand, Come On, Makin' Out (Acoustic), Believe In The Boogie (Acoustic), Hail Mary (Acoustic), Wasting Away (Acoustic)

Vydavatel: Warner Music

Většina rozpadnuvších se boybandů za sebou zanechá maximálně jednoho člena, který se dále věnuje muzice, alespoň do té míry, že o něm ví širší veřejnost a ne jenom manželka popřípadě milenec v koupelně. U Boyzone to je Ronan Keating, u 'NSync Justin Timberlake a podobných případů by se dalo najít jistě více. Take That byli ve své době nejslavnějším boybandem, který neoslovil snad jen holky v Americe. Byli trošinku jiní, než zbytek roztahovačů prstů - sami si psali hudbu i texty a podíleli se i na producentské práci. Ale i z této skupiny nakonec vyšla pouze jediná velká hvězda - Robbie Williams. Nicméně svoje stopy na hudebním poli zanechává i Gary Barlow coby skladatel a producent. Prakticky od počátku se ale i další člen Take That snaží vyvrátit ono "pravidlo" jedné hvězdy.

Mark Owen má za sebou dvě desky, jejichž prodeje ale zavinily situaci, v jaké se momentálně nachází. Třetí desku "How The Mighty Fall" vydává na svém vlastním labelu a čert ví, jak to půjde dál, jestliže se nestane nějaký zázrak. Přitom ani jedna z předchozích desek nebyla vysloveně špatná, ba spíše naopak - obzvláště druhou "In Your Own Time" pokládám za jednu z hodně povedených. A mohu předeslat, že "How The Mighty Fall" je zase o fous lepší.

Faktem je, že i když si Mark vydal novou desku v podstatě sám, dokázal si k sobě přizvat výborné spolupracovníky. Na albu můžete slyšet například klávesy Rogera Manninga Juniora, bývalého člena Jellyfish, nebo bubny Joeyho Waronkera, který bubnuje třeba na deskách R.E.M., Tracy Chapman a především na všech deskách Becka. S tímto jménem je spojena i osoba producenta Tonyho Hoffera, který se mimo Becka stará i o The Thrills, Turin Brakes nebo Supergrass. Je to sice jen pár jmen, ale i toto by mohlo určitým způsobem vypovídat o kvalitě "How The Mighty Fall".

V čem je vlastně nová deska lepší než ta minulá? "How The Mighty Fall" je oproti "In Your Own Time", která se příliš nevymanila z britpopových mantinelů, daleko stylově pestřejší. Jako by se Mark Owen projel napříč hudebními žánry a od každého si vzal malý kousek. V "Sorry Lately" slyšíte dylanovský akcent a melancholii, proti ní stojí bezstarostnost "Makin' Out", což je singl, který vyšel daleko před vydáním tohoto alba a naopak spíše doplňoval album předchozí. Ale to není zdaleka vše. Naprostým úletem, ale v dobrém smyslu slova, je i honky-tonky písnička "Waiting For The Girl", která se pomalu přesouvá až do rockabily, což trochu připomíná například i nedávný počin, který má na svědomí Sasha alias Dick Brave. Aby toho nebylo málo, Babe, jak mu přezdívaly fanynky TT, se v "3:15" dal i na indie-funky a la Scissor Sisters a do "Hail Mary" trošku podprahově zamixoval i country. Po úvodních poklidných slovech o padlých andělech se ve "Wasting Away" rozjíždí rocková pecka, při níž Mark štěká jedno slovo za druhým. Snad pouze druhý singl "Believe In The Boogie", který najdete mimo jiné i na soundtracku k filmu "Mr. & Mrs. Smith", je jednou z mála čistě popových písniček, která ovšem vykrystalizovala do nádherné a velice chytlavé podoby.

Z předchozích řádků se může zdát, že je "How The Mighty Fall" pěkná slátanina, ale ona je to spíše dobře uvařená pochoutka, do které Mark nasypal o něco více ingrediencí. Konečný výsledek nazdobil ještě pěti akustickými verzemi vybraných skladeb. Díky naprosto odlišným aranžmá a leckdy i totálně převráceným rytmům máte pocit, že Mark Owen představuje zcela nové písničky, které mají se svými albovými kolegyněmi společného opravdu pramálo a po jejichž poslechu jsem zvědavý na koncertní provedení celého alba.

Je opravdu úžasné sledovat, jakým způsobem se Mark Owen hudebně vyvíjí a nelze snad ani říct, že spěje. Ani jedno z předešlých alb mi nepřijde málo zralé, jsou to jen zastávky na křivce vývoje Owenovy hudby. Hodně lidí, co "How The Mighty Fall" slyšelo, si jej oblíbilo, kritici ho velice chválí a je jen otázkou, jestli se Markovi podaří jej více dostat do širšího povědomí lidí. Upřímně řečeno, "How The Mighty Fall" je naplněno tolika nápady, že by spoustě kapel vystačily na dvě až tři desky, a byla by velká škoda, kdyby hudebním fanouškům zůstaly tyto nápady utajeny.

  • Mark Owen (Aldos, 15.09.2005 14:29) Reagovat

    Čus, s recenzí naprosto souhlasím, to album je fakt výborný. Všem ho vřele doporučuji. Ale máte pravdu, tohle album nemá moc šancí uspět v komerčním průmyslu. Mějte se fajn, pa. Aldos

  • Mark (Petra, 14.01.2008 22:33) Reagovat

    Je to skvělá deska a In Your Own Time taky.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Till Lindemann, O2 arena, Praha, 18.12.2025
Naživo: Till Lindemann nahradil v Praze šok mírnou rutinou Till Lindemann se vrátil do Prahy s vizuálně extrémní, ale téměř totožnou show jako minule, možná i proto byla O2 arena jen částečně zaplněná. Zatímco nováčky ohromily explicitní projekce a dekadentní cirkus, zkušenější... čtěte zde
Vydáno: 19.12.2025 16:00 v sekci Naživo
Pavel Čadek - Nebaví mě dělat věci stále stejně, nechci vypadat zajímavě jako cvičený medvěd na koloběžce
Rozhovory: Pavel Čadek - Nebaví mě dělat věci stále stejně, nechci vypadat zajímavě jako cvičený medvěd na koloběžce Písničkář Pavel Čadek patří do podobné krevní skupiny jako kolegové Pokáč či Michal Horák. Zkraje října vydal povedené čtvrté album "Cellem vpřed!", kterým se náladou odklonil od předchozího melancholického "Stepního vlka".... čtěte zde
Vydáno: 19.12.2025 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Tame Impala - Deadbeat 7/10
Recenze: Tame Impala se na "Deadbeat" v pravidelném tepotu taneční elektroniky poněkud vytrácejí Kevin Parker se znovu pouští za hranice toho, co si pod zvukem Tame Impala běžně představujeme. Projekt, kdysi ukotvený v neo-psychedelii, postupně nasákl r'n'b, popem i elektronikou, aniž by přišel o svou barevnost a typické kouřmo.... čtěte zde
Vydáno: 18.12.2025 13:00 v sekci Recenze
Pohled do českých hitparád - 50. týden 2025
David Guetta, Teddy Swims a Tones And I si společně podmanili český éter Týden před Vánocemi zatím českým žebříčkům kralují jiné hity než ty sváteční. Do čela rádiového přehledu se dostali David Guetta, Teddy Swims a Tones And I zásluhou "Gone Gone Gone", na prvním místě pořadí digitálních... čtěte zde
Vydáno: 18.12.2025 09:00 v sekci Novinky | České hitparády
Vánoce v O2 areně, O2 arena, Praha, 16.12.2025
Naživo: Ani slavná jména nenalákala. "Vánoce v O2 areně" přitáhly jen srdcaře Týden před Vánocemi se známé tváře popu spojily se symfonickým orchestrem a Kühnovým smíšeným sborem v pražské O2 areně. Účinkovali Tomáš Klus, Michal Horák, Jiří Korn, Václav Neckář, Martina Pártlová, Eva Burešová a... čtěte zde
Vydáno: 17.12.2025 20:00 v sekci Naživo
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Skvostná i trochu fousatá premiéra Take That (17.10.2024 16:03)
- Fotogalerie: Take That vystoupili poprvé v Česku (17.10.2024 09:47)
- Nejvíc nej: Pětice písní Take That podle zrovna aktuálního počtu jejich členů (a tři bonusy navíc) (10.10.2024 16:00)
- Take That v říjnu poprvé zazpívají v Česku (29.04.2024 11:03)
- Nové desky 47/2023 - od Take That přes Nikol Bókovou po Guided By Voices (29.11.2023 19:00)
- Hudba v TV: Dokument "Robbie Williams" je sondou do jedné komplikované duše (14.11.2023 09:30)
- Video: Take That jsou v klipu k "Windows" za (padlé) anděly (25.10.2023 10:39)
- Take That se po šesti letech vracejí s deskou "This Life" (23.09.2023 12:53)
- Nové desky 38/2022 - od 5 Seconds Of Summer přes The Rasmus po Marka Owena (29.09.2022 18:00)
- Recenze: Sigma deskou "Hope" stvořila reklamu na léto (15.08.2022 00:00)

ALBUM TÝDNE 50/2025

Honza Nedvěd mladší a Příbuzní
Chlapský slovo

Jeden návrat je definitivně dokonán. Honza Nedvěd mladší s Příbuznými brázdí s úspěchem česká i slovenská pódia už nějaký čas, na nové písničky jsme si však museli počkat. Album "Chlapský slovo" navazuje tam, kde jeho táta s bráchou Františkem skončili - a to v té nejlepší podobě.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)
Po 09.02.
All Time Low (US) (SaSaZu, Praha)
Út 10.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Prince Vladimír Mišík The Prodigy Justin Bieber Ewa Farna Lady Gaga Beyoncé Madonna Coldplay Kryštof
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe