Roztančené Brno v pražském Matrixu

15.03.2004 21:24 - Dan Hájek | foto: facebook interpreta

Osmá akce "LETEM" tentokrát nabídla přeci jen odlišné hudební experimenty, než u těchto koncepčních večerů bývá zvykem. Během večera vystoupili brněnské projekty ProPulsion a Beamship, které představily roztančené beaty z jihomoravské metropole, vše důležité naleznete v našem dnešním reportu.
LETEM8 foto1
© Mirage, http://mi.rage.cz
Akce "Live! Electronic Tuesday Evenings In Matrix" si stále dává za cíl představovat nejenom osvědčená jména české elektronické scény, ale snaží se i představit méně známé projekty, které volají po objevení v tomto hudebním šílenství této poblázněné doby. Oproti minulým akcím byl však pro tentokrát nachystán trochu odlišnější program, než je na těchto pravidelných večerech zvykem. Některým změna tepající elektroniky za roztančené beaty brněnských projektů ProPulsion a Beamship svědčila, některým ne, ale o tom až v samotném závěru tohoto reportu. Druhým faktorem, který asi ovlivnil průběh tohoto večera, bylo nepříznivé mrazivé počasí, které jakoby nechtělo předat vládnoucí žezlo blížícímu se jaru a málem došlo na to, že výprava v jihomoravské metropole nedorazila. Po nemalých komplikacích na našem dálničním systému se jim přeci jen podařilo dorazit a večer roztančených rytmů mohl začít.

LETEM8 foto2
© Mirage, http://mi.rage.cz
ProPulsion je jednočlenný projekt Mirka Jirků, který se do hudby vrhl v roce 1995. Tehdy však byl spíše ovlivněn zvukem skupin Ministry nebo Front Line Assembly a jeho tvorba byla hodně blízká k electronic body music. Jenže jak člověk poznává každým dnem mnoho nové hudby, dostalo se na ovlivnění tvorbou Kraftwerk přes kdysi experta přes trance vývozní značky BT a konče experimentem z tvorby velmi vydařené formace Future Sound Of London. Tedy škála velmi rozsáhlá, pokud by to měly být přímo škatulky, které jsou nejvýrazněji zastoupeny v hudebním rašení tohoto projektu, jednalo by se o electro, trance a breakbeat. Celý set ProPulsion byl rozhoupaným světem elektroniky s tu tam tranceově ovlivněným nádechem a sem tam melodie byly prošpikovány breakbeatem. Po úvodním "Intru" a vydařené "Aquadust" přišlo rozmělněné pole tranceu "Positive Bomb", které bylo uklidňující a nijak výbušné. Mě osobně více vzala druhá polovina setu se skladbami "Be2Beat", "V50 To The Galaxy", "Remake Me 98" a "Genome Trance" ve verzi pojmenované "Endless Version". ProPulsion a jeho zhruba padesátiminutový set představil příjemný odvar elektronicky podchycené hudby na tanečním základu, kdy maximálně využijete všechny vámi dostupné hardwarové a softwarové prostředky. Nezbývá nic jiného, než si nějakou chvilku počkat na chystaný debut, který pod zkušeným drobnohledem Ecsona Waldese začne vznikat někdy v dubnu.

LETEM8 foto3
© Mirage, http://mi.rage.cz
Beamship přijeli do Prahy představit chystanou desku "Tachyon", ze které jako ochutnávka již putuje světem šestitrackové demo "Sample CD", o němž píšeme na tomto místě. Oba hlavní aktéři Martin Pavlík (Atreid) a Jiří Marek (Wyvern) si přivezli i speciálního hosta. Tím hostem se stal leader projektu Mastermind Stork, který pro toto duo nazpíval tři skladby, které právě díky "LETEM8" měly svou živou premiéru. Kromě prezentace "Sample CD" zazněly i kompozice, které se s největší pravděpodobností na debutu "Tachyon" neobjeví. Začátek jejich setu patřil kousku "Wake Up", po kterém odezněla hned první pro mě neznámá "Rawmeat". Obě skladby představily klasický dynamický sound Beamship, jehož základ ve spojení s trancem a vokodéry hybně proplouval celým klubem Matrix. Po tomto úvodu přišly na řadu první ukázky spolupráce Beamship se Storkem, který má velmi jasně rozpoznatelný hlas a vždy se dokáže svojí stylizací trefit do hutného hudebního doprovodu. Svým hostováním přeci jen hudbu tohoto projektu posunul trošku do jiných vod, o kterých by se dalo říci, že to nebyly jen tanečním rytmem protkané věci, ale práce s elektronikou a jasně stanovené postupy Atreida a Wyverna se nevytratily. Spíše mi připadlo, že se tyto dva projekty vzájemně pro tento moment promíchaly. Dvojice skladeb "Detoxin" a "Abuse" byly rázně hybné kompozice s charismatickým vokálem. Před poslední Storkem zpívanou "Twinstar", která mi z těch tří přišla nejslabší, tu byla rytmicky velmi výrazná "Jungleman". Poté následoval blok kompozic ze "Sample CD" v pořadí "Solid", "Reveal" a bonus toho épéčka ve znamení hrátek se starou dobrou elektronikou ve spojení se zavedenou značkou "Beamship". Před samotným vystoupením Beamship zazněl nový singl německé formace Kraftwerk "Aerodynamik". Tato legenda se chystá na pražský koncert (22.5.) a jako pocta této skupině a pozváním na koncert byla beamshipácká úprava radioaktivní perly z tvorby pionýrů elektroniky jménem "Radioactivity". Úplný závěr setu této brněnské formace patřil vlastní kompozici "Biorythm". Beamship i živě ukázali, že jsou adepty na to vydobýt si český trůn na poli trancem ovlivněné elektroniky.

LETEM8 foto4
© Mirage, http://mi.rage.cz
"LETEM8" je tedy úspěšně za námi, myslím si, že to byl velmi povedený večer. Jen byla škoda, že do klubu nedorazila dostatečně velká návštěva a dalo by se říci, že co se týče počtu lidí v klubu se asi jednalo o nejslabší večer z celé řady "LETEM". Je otázkou, zda to bylo počasím nebo tím, že vystupovali méně známé projekty z Brna. Dále mě docela zarazilo, že v závěru vystoupení Beamship po vydařené předělávce Kraftwerk kdosi v publiku měl narážky ve stylu: "To by už snad stačilo, ne?!". Což si nikdo z Beamship nebo ProPulsion nezasloužil. Přeci jen elektronická hudba nemusí být jen v branži electronic body music, taneční muzika též vychází z onoho éterického závanu experimentů s elektronikou, tak proč to ohrnování nosem? Beamship s hostujícím Storkem z projektu Mastermind předvedli, že i taneční muzika může být blízko světu spíše industriálního charakteru a určitě tato spolupráce byla zajímavým nápadem, který ve své živé premiéře fungoval velmi dobře. Následná Electro párty dýdžeje Mirage představila mnohé věci a některým návštěvníkům navrátila choutky na oblíbených kouscích, které byly servírovány jeden za druhým. Bylo fajn i v tomto bloku slyšet domácí zástupce, ať už remix Beamship skladby "Alone" projektu Mastermind a další. Osmá "LETEM" ukázala, že elektronická hudba může skvěle fungovat i v tanečním formátu, i když koncept samotných akcí je trošku jinde. Návratem ke "klasice" může být příští akce, která proběhne dvacátého dubna a kdy vystoupí skupiny e/Wire a Gavora.

Pokud vás přeci jen zajímá něco více o těchto dvou projektech, můžete se podívat na jejich oficiální stránky, odkazy následují: ProPulsion / Beamship. A na úplný závěr ještě doplním, že Beamship vyhlašují konkurz na pozici zpěváka nebo zpěvačky, pokud byste chtěli zkusit přispět svou troškou do mlýna, kontakty naleznete na oficiální stránce tohoto projektu.

Setlist ProPulsion: Intro, Aquadust, Positive Bomb, Mystery Of Sound, Ressforms, Be2Beat, V50 To The Galaxy, Remake Me 98, Genome Trance (Endless Version)

Setlist Beamship: Wake Up, Rawmeat, Detoxin (feat. Stork), Abuse (feat. Stork), Jungleman, Twinstar (feat. Stork), Solid, Reveal, Beamship, Radioactivity (tribute to Kraftwerk), Biorythm

Live! Electronic Tuesday Evenings In Matrix 8, Matrix, Praha, 9.3.2004


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY