Rebelující skoro-rockerka podruhé

23.11.2003 11:52 - Luboš Kreč | foto: facebook interpreta

"Try This" se jmenuje nová deska Pink. Co nabízí k vyzkoušení? Opět chytlavé melodie, ty nemohou chybět, pár slaďáků ala Mariah Carey, několikero hrubých slov a vyzývavou image. Rockerka z ní stále ještě není, ačkoli touto cestou nevyhnutelně směřuje. Více v naší recenzi.
7/10

Pink - Try This

Skladby: Trouble, God Is A DJ, Last To Know, Tonight's The Night, Oh My God, Catch Me While I'm Sleeping, Waiting For Love, Try Too Hard, Humble Neighborhood, Walk Away, Unwind, Feel Good Time, Love Song, Hooker
Celkový čas: 56:01
Vydavatel: BMG
Její tvář prošla každou druhou stránkou mládežnických magazínů, stejně jako seriózními časopisy. Dostalo se jí výjimečné pozornosti, ačkoli nikdy nenatočila převratné album. Vlastně udělala donedávna jenom dva kousky - kýčovité r'&'b "Can't Take Me Home" a zcela odlišné, příjemně pop-rockové "M!ssundaztood". To byl právě důvod masivního zájmu médií - přerod z nevinné tuctové "teenbavičky" v rebelující "skororockerku". Do jaké míry byl zájem novinářů adekvátní, je otázka jiná a jen ztěží zodpověditelná. "M!ssundaztood" rozhodně není přelomová deska, najdete na ní spoustu chyb a světový pop-rock se může pochlubit vydatnějšími příspěvky, přesto CD skrývalo několik vpravdě povedených písniček. A právě jejich přítomnost dávala tušit, že Pink by mohla v budoucnu natočit výrazně lepší album. A stalo se? Ano, "Try This" je bez diskuse vyrovnanější, přímočařejší, ale také tvrdší a - jak by řekla Pink - punkovější.

Byla to Linda Perry, kdo udělal Pink. I tak by se dala shrnout prostá skutečnost, že nejlepší pecky napsala pro rozenou Alicii Moore (alias Pink) bývalá vedoucí 4 Non Blondes. Na "Try This" se rodačka z Filadelfie jejích služeb opět nezřekla, ačkoliv větší slovo dostal Tim Armstrong z neopunkových Rancid. To už samo naznačuje, proč můžeme o novince hovořit jako o rockovější. Kdo slyšel singl "Trouble", jistě ví, oč jde. Na něj navazuje také druhá píseň, nepříliš originálně pojmenovaná "God Is A DJ". Hudba je postavena na syrové kytaře a velmi vitálních bicích. Vůbec rytmická sekce - bubnuje Travis Barker z Blink-182 - dělá pozoruhodný kus práce a stará se tak o různorodost "Try This" (nikoli výjimečné jsou drum'n'bassové náznaky, třeba v "Last To Know" či "Save My Life").

Pink ovšem pořád tak trochu pošlapuje na místě, tady se nic nezměnilo, přestože krok vpřed udělala. Jakoby se nemohla rozhodnout, zda bude pravou rockerkou, anebo přeci jen mírně zjemnělou ženštinou. "Try This" je kvůli tomu rozděleno ve dví - na romantické, bezbřeze nudné romantizování ("Tonight's The Night", "Oh My God", "Catch Me While I'm Sleeping") a na pumpující, svižné hraní si s rock'n'rollovými odnožemi ("Trouble", "Last To Know", "Save My Life", "Try Too Hard"). Nicméně druhá "skupina" převládá a to je základní pozitivum. Vyplnily se proto kladné předpoklady z dob "M!ssundaztood", že Pink má čich na melodické, hitové, ale zároveň nekonvenční a kvalitní skladby.

Nečekejte, že "Try This" označím za unikátní nebo výbornou desku. Je pouze dobrou deskou. Z celkových patnácti stop jich zhruba třetina nestojí za moc a zbytečně rozkládají konzistenci celku. Bez pochyby je ovšem Pink na cestě vpřed, ačkoli skok mezi prvním a druhým albem se už opakovat asi nebude. Převaha kytarových, hrubě aranžovaných pasáží dokazuje, kde bije zpěvaččino srdce. Teď by to jen chtělo se pořádně odvázat, odhodit zbytečnou růžovou zátěž a plně se oddat punkově experimentálnímu elánu. Minimálně polovina písní "Try This" ukazuje, že tudy by silnička mohla vést.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY