Devátý ročník řečnicko-hudebního bilancování u příležitosti oslav 17. listopadu rozezní již tuto neděli od 16:30 do 22 hodin dolní část Václavského náměstí v Praze a nabídne bohatý program v délce 5,5 hodiny. Provedou jím moderátoři Jindřich Šídlo a Jenovéfa Boková. Na pódiu se vystřídají zpěváci a kapely různých hudebních žánrů, mj.
Tata Bojs,
David Koller,
Radůza,
Rohony,
Bert & Friends,
David Kraus a
Gipsy Brothers či slovenští
Korben Dallas a
Berlin Manson.
"Modlitbu pro Martu" návštěvníci uslyší v interpretaci soul-jazzového dua
Lash & Grey zpěvačky Kristiny Mihal'ové a kytaristy Jakuba Šedivého, ale nepřijdou ani o
Martu Kubišovou, která pro ně připravila videopozdrav. Letošním tématem
Zpátky k sobě organizátoři vyzývají k tomu, aby spolu lidé i přes rozdílné názory diskutovali a s respektem a porozuměním si naslouchali, a tak zabránili rozdělování společnosti.
Různé úhly pohledu na téma nabídne čtrnáct řečníků, mezi nimi např. ekoložka RNDr. Yvonna Gaillyová, herci Jan Potměšil a Marek Adamczyk, novinářky Marie Bastlová a Kristina Ciroková, odvolaní šéfové slovenských kulturních institucí Alexandra Kusá a Matej Drlička, sportovní komentátor Robert Záruba nebo influencer Karel Kovy Kovář.
Kompletní program a aktuality jsou k dispozici na
www.koncertprobudoucnost.cz. Vstup na koncert je zdarma, návštěvníci mohou přispět dobrovolným příspěvkem prostřednictvím platformy Darujme.cz, koupí Svařáku svobody či do kasiček přímo na místě. Živý přenos akce je možné sledovat na iVysílání České televize, YouTube a Facebooku akce či prostřednictvím ČTK, SeznamZpráv a dalších médií.
Každý ročník Koncertu pro budoucnost otevírá nové téma. To letošní, nazvané
Zpátky k sobě, se zaměřuje na posílení vzájemného porozumění a respektu v české společnosti. Přestože mnozí vnímají společnost jako rozdělenou, data ukazují, že příkopy mezi Čechy nejsou tak hluboké. Koncert pro budoucnost je tak příležitostí odložit předsudky a znovu si připomenout, co nás spojuje. Cílem je vytvořit prostor pro otevřenou diskuzi, kde se setkají lidé s různými názory. Právě naslouchání, empatie a ochota vykročit z komfortní zóny nás mohou posílit jako celek.
Téma se prolne nejen do řečnických vstupů, ale i do aktivity, do níž se mohou návštěvníci koncertu zapojit - půjde o iniciativu Lípa pro budoucnost.
"Jako pořadatelé Koncertu pro budoucnost nejen slavíme a připomínáme, ale chceme též podněcovat diskuzi o výzvách, kterým jako společnost čelíme nebo čelit budeme. Jednou z nich je i klima a ochrana životního prostředí. Proto budeme občanům rozdávat semínka lípy, našeho národního stromu, které posléze budou sázet ve svých domovských lokalitách, a tím podpoří výsadbu listnatých stromů. Takto plánujeme v balíčcích po sedmnácti semínkách rozdat až milion semen. Tato aktivita hezky sedí k oslavám demokracie, protože právě výsadbou lípy oslavovali lidé vznik první republiky. Jako součást Festivalu svobody zároveň chceme s našimi kolegy z platformy šířit semínka na všech místech oslav a dostat ideu k co největšímu množství lidí," uvádí za organizátory Jan Gregar.
Pořadatelem Koncertu pro budoucnost je kulturní nezisková organizace Nerudný fest.cz. Akci je možné realizovat díky podpoře partnerů a dárců, bez jejichž podpory by realizace takto velké události nebyla možná.
"Není moc vhodnějších příležitostí, jak dát symbolicky najevo naši podporu občanské společnosti a demokratickým hodnotám, na kterých je postavena. Všichni vidíme, že aktivní obrana těchto hodnot a principů je neustálou výzvou. Koncert pro budoucnost se stal klíčovou součástí oslav 17. listopadu a je nám ctí se na nich s Nadací Tipsport podílet," říká Václav Sochor, předseda správní rady nadace Tipsport, která je jedním z hlavních partnerů akce.