Massive Attack patří k největším hvězdám triphopové scény. Kapela, která se na výsluní hřeje už od roku 1988, letos oslavila třicáté výročí od vydání desky "Protection". Pojďme se vrátit o tři dekády zpět a zavzpomínat na dobu, kdy svět slyšel tuto experimentální kolekci úplně poprvé.
Massive Attack - Protection
Datum vydání: 26.10.1994
Vydavatelství: Virgin Records Limited
Skladby: Protection, Karmacoma, Three, Weather Storm, Spying Glass, Better Things, Eurochild, Sly, Heat Miser, Light My Fire (Live)
© facebook interpreta Massive Attack vznikli na konci osmdesátých let ze zbývajících členů hiphopové skupiny The Wild Bunch. Sestavu tvořili
Robert Del Naja, Daddy G,
Tricky a Andrew Vowles známý jako Mushroom. Singl "Any Love" spoluprodukovala bristolská dvojice Smith & Mighty. V roce 1991 kapela konečně představila svůj dlouhohrající debut "Blue Lines". Na albu se podílela i dvě další jména: Shara Nelson a jamajská hvězda
Horace Andy. Skalním fanouškům by mělo být dobře známo především to druhé, protože právě Horaceův hlas mohou slyšet ze skladeb "Angel", "Girl I Love You" nebo "One Love".
O tři roky později, konkrétně 26. září 1994, následovala druhá studiovka "Protection". Letos oslavila své třicáté výročí. Na rozdíl od slavnější desky "Mezzanine", vydané o další čtyři roky později, zní tato přece jen o něco víc klubově a reggae. Rozhodně to ale neznamená, že by šlo o špatný počin. To ani náhodou. Massive Attack vždy dokážou zaujmout a vtáhnout posluchače do svého světa.
A kdo ví, možná je tomu tak proto, že se nejedná o pouhou hudební skupinu. Členové se velice často věnují také aktivismu. Ať už jde o boj za lidská práva vězňů, za klima nebo o spolupráci s CND neboli Kampaň za jaderné odzbrojení (Campaign for Nuclear Disarmament). Například během koncertu v Istanbulu v roce 2014 na obrazovce uvedli jména těch, kteří zemřeli při protivládních protestech v parku Gezi, a to větami
"Jejich vrazi jsou stále venku" a
"Nezapomeneme na Somu". Dlouhý výčet jejich aktivit v tomto směru by ale vyšel na spoustu dalších článků.
Ovšem dá se dnes říct, že druhá řadovka překonala debut "Blue Lines"? Rozhodně můžeme slyšet, že kapela na ní vyložila karty na stůl. Muzikanti zkrátka dali hlavy dohromady a ujasnili si cestu, kterou se chtějí ubírat. Přesto ale album nezní ještě tak zrale jako následující a již zmiňované "Mezzanine". Kdybychom diskografii Massive Attack brali jako vývoj člověka, první studiovka by byla poměrně vyspělým novorozencem, "Protection" by přeskočila etapu batolete a rovnou se dostala do školního věku a "Mezzanine" se dá považovat za introvertního mladého umělce pokládajícího si řadu filozofických otázek. A tak dál.
Zpátky ale k jádru věci, tedy nahrávky. Vzpomínáte si, co spojuje elektronickou hudbu devadesátých let? Především hlasitost a agrese. Massive Attack na to šli ale úplně opačným směrem. Formace se rozhodla zaexperimentovat a vytvořit jedinečný zvuk. Risk je zisk, a nebo taky ztráta, ale v tomto případě se risk vyplatil. Už úvodní písnička "Protection", zároveň nejdelší v tracklistu, působí velice uvolněně a sama o sobě vlídně. A to díky vokálu zpěvačky
Tracey Thorn. Hudebnice zaujímá roli Shary Nelson.
"Chtěli jsme natočit soulovou desku, ale po svém," prozradil Robert Del Naja, zvaný 3D, ještě před vydáním.
"Takže jsme se spojili s Tracey, protože její intimní způsob psaní nás opravdu oslovil," dodal.
Následující track "Karmacoma" se zdá naopak o něco agresivnější. Drsnější zvuk inspirovaný reggae doprovází pro změnu příjemný hlas Del Naji a hlubší Trickyho vokál. Společně vytvářející velice příjemný duet. A drsný není jen zvuk, ale pochopitelně i text:
"Jsi si jistá / Že chceš být se mnou / Nemám, co bych ti dal / Nebudu lhát a tvrdit, že toto milování je nejlepší / Zanech nás v emočním klidu."
Kdo by ale očekával od bristolské partičky romantické texty, ten by se nedočkal. Přesto si každou ze skladeb díky jejímu specifickému kouzlu snadno zapamatujete. Navíc komu by se chtělo zapomenout nebeské vokály hostujících zpěvaček nebo krásné instrumentální pasáže jako například ve "Weather Storm" a velice žhavé "Heat Miser", jejíž erotický výboj rozvášní snad každého? Písnička se sice tváří jako závěr výtečné řadovky, ale o ten se ve skutečnosti stará až předělávka "Light My Fire" od
The Doors, které se zhostil Horace Andy. Že ale působí
cover jako pěst na oko? Těžko říct, proč se formace rozhodla touhle živou verzí populární skladby svůj druhý počin zakončit. Třeba zkrátka chtěla zase jednou zariskovat. Celkový dojem to ale nekazí.
Desce "Protection" určitě nestačí věnovat jen jeden poslech. Člověk se do ní musí opravdu ponořit, ne jen smočit kotníky. Vlastně to jde ale docela snadno. Jakmile záměr
Massive Attack pochopíte, jednoduše propadnete kouzlu až hypnotických zvukových krajin a hloubavých textů odrážejících realitu své doby. Dá se říci, že uhrančivé samply ztělesňují červenou pilulku ze snímku "Matrix". A buď se jako Alenka propadnete dál králičí norou, nebo se ráno vzbudíte a nebudete si pamatovat vůbec nic.