Už několik let nás kapela Fukanec přesvědčuje o tom, že i v Novém Městě nad Metují vzniká dobrá folková muzika. Pět let po vydání debutu "Smím prosit?" přichází s následovníkem "Na niti". Na zmíněnou povedenou prvotinu tímto novým titulem zdařile navázala.
7/10
Fukanec - Na niti
Vydáno: 21.6.2024
Celkový čas: 45:06
Skladby: Hra stínů, Kóta 65, Na niti, Čarokráska, Stopy dějin, Gagarin, Spěchej pomalu, Tak proč stále čekám, Důvěra, Poslední dobou, Cestou domů, Zpátky, Zůstávám
Vydavatel: SuperGram
Tentokrát už naštěstí nepřišel žádný šok, jakým byla v březnu 2020 pandemie covidu. Ta tehdy zabránila jakékoliv pořádné propagaci, debutové album
Fukance proto od začátku nemělo na růžích ustláno. Čtyřčlenná formace se však nedala překážkami nijak odradit a postupnými krůčky a pilným koncertováním se dostala k natáčení nové desky.
Zpěvačkou a hlavní autorkou souboru je Pavla Tymelová. Při poslechu jejích melodií se k posluchači dostaví pocit příjemnosti. Pohodové a klidné skladby, které pojí výrazná melodičnost, doprovázejí texty, které v sobě nesou minimum bezobsažné abstrakce, naopak jdou kolikrát v konkrétnosti a popisech až na dřeň. Solná lampa v písni "Hra stínů", onyxová zeď ve skladbě "Stopy dějin" i Černopolní ulice v titulní "Na niti" dokazují ovlivnění autorky příběhem, který se odehrál v brněnské vile Tugendhat a filmu "Skleněný pokoj", který v ní vznikl. A i když deska vypráví především o vztazích, slyšitelně jí prostupuje i téma domu či domova.
V autorství Tymelové zdárně napomáhají kytarista Radek
Píďa Bartoš a nově i Jan Kouba. Oba zmiňovaní tvůrci si své písně také zpívají a jejich barva hlasu naprosto zapadá do libé muziky, kterou formace produkuje. Jan Kouba je navíc výborný instrumentalista. Vyniká především hrou na nástroj populární ve stylu bluegrass - dobro. Koubovy texty "Tak proč stále čekám" a "Čarokráska" ale přece jenom obsahují až příliš mnoho klišé. Autorský potenciál však jednoznačně prokazuje v závěrečné "Zůstávám".
Albu prospěla práce producenta Ivana Kurteva a rozhodně mu nechybí pestrost. Například hned druhá skladba "Kóta 65" zaujme čistým provedením pouze v doprovodu klavíru hostujícího Radima Sládka. "Cestou domů" - se zřejmým aranžérským rukopisem Petra Novotného - se zase ubírá módním trendem vokálních kapel, který u nás reprezentují třeba
Skety, na Slovensku
Fragile a v zahraničí
Pentatonix.
Manžel Pavly Tymelové, Igor, hraje v kapele na kontrabas, na tomto počinu mu však v několika písních pomáhá i virtuos v daném oboru a navíc hudební režisér celé nahrávky
Petr Novotný, kterého posluchači dobře znají ze skupiny Pavla Žalmana Lohonky. Majitelé fyzického CD budou potěšeni nejen nádhernou grafickou předlohou desky, kterou si vzala na starost Monika Čermáková, ale i možností jednorázového bezplatného stažení alba na suprapholine.cz pomocí kódu.
Na nahrávce nechybějí ani hosté: kromě Moniky Čermákové (příčná flétna, zpěv) se zapojili ještě Jana Poláčková (zpěv) a Radim Pígl (bicí). Dokreslují tím pocit příjemné muziky, jako stvořené pro letní měsíce.
Fukanec nikdy nebyl kapelou s ambicemi vyhrávat Grammy či prodávat statisíce desek. Snaží se potěšit milými písničkami lidi, kteří k této muzice utíkají od každodenního shonu a útrap. A to se jim deskou "Na niti" spolehlivě opět podaří.