Gossip se na comebackové desce "Real Power" vrátili klidnější a nenápadnější

01.04.2024 15:00 - Ondřej Hricko | foto: se svolením Gossip

Opravdu je to dvanáct let od poslední nahrávky amerického tria Gossip? Tahle rocková kapela v čele se zpěvačkou Beth Ditto svým albem "Music for Men" udělala do světa díru, ale po vlažně přijaté kolekci "A Joyful Noise" se na dlouhé roky odmlčela. Jak její návrat v podobě nové řadovky "Real Power" dopadl?
7/10

Gossip - Real Power

Skladby: Act of God, Real Power, Don't Be Afraid, Crazy Again, Edge of the Sun, Give It Up For Love, Turn the Card Slowly, Tell Me Something, Light It Up, Tough, Peace and Quiet
Vydáno: 22.03.2024
Celkový čas: 39:58
Vydavatel: Columbia
Beth Ditto o sobě během dlouhé kapelní pauzy dala vědět alespoň sólovým debutem "Fake Sugar" a i nový materiál původně zamýšlela jako pokračování své samostatné kariéry. Nakonec se ale se svými spoluhráči Bracem Painem a Hannah Blilie znovu setkala a chemie mezi nimi opětovně zafungovala. Výsledkem je comebacková nahrávka "Real Power".

Gossip se nyní vynořili v novém hudebním věku. Dvanáct let je v showbusinessu dlouhá doba a kulisy se změnily. I americké trio se na novince posunulo, byť s nimi stejně jako na přelomové desce "Music for Men" spolupracoval věhlasný producent Rick Rubin. Jeho rukopis ale na výsledném zvuku není tak patrný, jak jsme u vousatého veterána byli zvyklí dříve. "Real Power" je totiž překvapivě klidná, až tichá deska.

Co si lze vlastně představit pod pojmem americký pop-rock? Bruce Springsteena? Journey nebo Imagine Dragons? A právě do téhle ohromné žánrové nádoby lze nyní zařadit i navrátivší se Gossip. Avizovali sice návrat k punkovějším kořenům, ale kolekce se většinou nese v melodickém, pohodovém tempu, který sice baví svou přirozenou muzikálností, ale nijak posluchače neškádlí, neprovokuje ani ho nenutí bezostyšně trsat.

Občas zahřmí a kapela se vytasí s kytarovějším kusem, jakým je třeba titulní pecka, která se mezi ostatními skladbami snaží prosadit svou taneční nakažlivostí. Úvodní "Act Of God" zase připomene zvuk alba "Music For Men" a svou energií připomene nejlepší časy formace. Houpavá "Edge Of The Sun" je rovněž velice povedeným indiepopovým soustem, ke kterému se má smysl vrátit.

Zbytek nahrávky přináší dobrý pop-rock, který ukazuje, že z dravců se stali rozvážnější hudebníci. Jestli nový přístup bude na jejich fanoušky fungovat, se uvidí časem. Ostatně i k nám mají v rámci propagačního turné namířeno, své novinky odehrají 26. června v klubu SaSaZu.

Gossip byli před svou pauzou originál, jedinečný a nepřehlédnutelný monument, který za pomocí energie Beth Ditto dokázal zatlouct posluchače do křesla jako hřebík. Po návratu se z nich stala vrnící pop-rocková kočička na kanapi. Milá a nezlobící. "Real Power" ale i přesto není špatnou deskou. Dobře se poslouchá a Beth je pořád ta poutavá zpěvačka s nepřeslechnutelnou barvou hlasu.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY