Be4eight, Kasárna Karlín, Praha, 17.12.2023

Be4eight při své pražské premiéře zbarvili Kasárna Karlín do hudby mnoha odstínů

Vydáno: 19.12.2023 13:58 v sekci Naživo - Jiří V. Matýsek | foto: Jacob Carl Růzička

Koncertní sezóna se chýlí ke konci - zahraničních vystoupení je v plánu do konce roku už minimum, ta velká česká moc radosti rovněž nepřinášejí. V klubech se ale ledacos pozornosti hodného ještě skrývá. Třeba nedělní nenápadná pražská premiéra Be4eight v Kasárnách Karlín.

Live: Be4eight

místo: Kasárna Karlín, Praha
datum: 17. prosinec 2023
setlist:The beginning, Dreamseller, Bridge of Moods, Ergen Deda, Baby (ft. Bariel, Matěj Diviš), Maasai (ft. Bariel, Matěj Diviš), Someone new (ft. Matěj Diviš), Revelation, Zelený víneček (ft. Vladimír Václavek), Kapitán (ft. Vladimír Václavek), Little one, Přídavek: In your eyes (ft. Vladimír Václavek, Bariel, Matěj Diviš)
Úvodní fotografie je pouze ilustrační, pochází z oficiálních promo materiálů skupiny - na koncertě jsme neměli fotografa.

Plakát inzerující koncert na vratech karlínských Kasáren - mimochodem, ten prostor roste skutečně do krásy, dobře pracuje se svým geniem loci a stává se jedním z nejoriginálnějších míst v metropoli, kam vyrazit za kulturou - hlásal "jazz / ambient". Asi bych při popisu tvorby Be4eight nebyl tak stručný, z obou žánrů totiž s gustem vykračuje.

Projekt Be4eight, to je dílo kanadsko-českého muzikanta Jacoba Carla Růžičky, který si neklade žánrová omezení. Jistě, ten jazzový rámec tu je, jsou tu i ty ambientní plochy. Do celkového výrazu je ale nutné přimíchat i špetku rocku, výletů do světa lidovek i hutnější elektroniku.

Letošní deska "11×13", svým způsobem dlouho připravovaný a nakonec splněný sen lídra, převážně bubeníka, je navíc plná hostů. Rez Abbasi, Iva Bittová, Vladimír Václavek, Arve Henrikesen, Oldřich Janota - ti všichni dali albu část své hudební duše a přispěli k jeho neotřelosti.

Jak tohle převést do živé podoby? Obtížně, nicméně první pražský koncert Be4eight se s tímto problémem vyrovnal se ctí. A i na ty hosty nakonec došlo.

Růžičkova muzika umí hladit i rvát. V Kasárnách rvala hlavně ve chvíli, kdy promluvil moog obsluhovaný producentem Barielem. V tomto okamžiku byl zvuk, jinak tak akorát vyrovnaný a dávající prostor všem detailům, až moc drtivě basový. Budiž to ale jediná výtka k celému vystoupení, od teď se bude jen chválit. Živá sestava Be4eight, to je kromě Růžičky za bicími a samply též kytarista (a konferenciér večera) Vratislav Zochr, basák Ladislav Garaja a Tomáš Staněk, klidný klávesák a divoký saxofonista.

Na pódiu znějí Be4eight o něco hutněji než na deskách, přesto se jim daří posluchače snivě unášet do svých barevných melodických krajin. Ať už hypnoticky mámí, jako v písni "Zelený víneček" (byť bez éterického hlasu Ivy Bittové, ale s kytarou Vladimíra Václavka), kouzlí s naživo mnohem výraznějšími vokály v úpravě bulharské lidové "Ergen Deda", nebo berou do jazzového klubu v "Someone New", kdy zazářil další host, perkusionista Matěj Diviš.

Finále otevřela dunajovská reminiscence "Kapitán", na ni navázala progovými riffy nasycená "Little One" a mocný přídavek "In Your Eyes" se všemi hosty na scéně.

Be4eight měli bohužel v sále Kasáren nezaslouženě málo lidí. A to byl prostor ještě závěsem zmenšený. Ne že by to kapele nějak vadilo, hodinu a čtvrt dlouhý set odehrála, jako kdyby bylo plno. Živé provedení přidává muzice další problém: není to, zejména atmosférou, úplně totéž jako na albech. Skupina je ve své live podobě podstatně živelnější, autorská vize Jacoba Carla Růžičky se v podstatě spolu s ním a jeho bicí baterií stahuje do pozadí a nechává rozkvést individualitám, které s ním jeviště sdílejí.

To bylo i na letošní desce, jenže jinak - tam byli hosté podstatným doplněním chuti. Tady máme tu čest se členy provázané kapely, z nichž je cítit radost ze společného hraní a přetváření materiálu.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2025 podle musicserveru (20-11)
Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2025 podle musicserveru (20-11) Svět okolo opouští to, co se roky dalo označit za jistotu, a blázní čím dál tím více. Ještě, že je tu ta hudba! Třiadvacet redaktorů a redaktorek musicserveru by ocenilo téměř stovku zahraničních desek. Tohle je finální... čtěte zde
Vydáno: 23.01.2026 13:00 v sekci Publicistika
Tereza Balonová - Londýn 7/10
Video: Tereza Balonová v úderné novince tvrdí, že před problémy nelze utéct ani do "Londýna" Minulý měsíc uzavřela Tereza Balonová éru svého druhého alba "Lampiony" hned dvěma speciálními koncerty v pražské Malostranské Besedě. Nyní otvírá novou kapitolu s písní "Londýn". Stejně jako v případě celé poslední... čtěte zde
Vydáno: 23.01.2026 09:00 v sekci Audio / Video | Video
Dvacet nejlepších domácích desek roku 2025 podle musicserveru (10-6)
Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2025 podle musicserveru (10-6) Svět okolo opouští to, co se roky dalo označit za jistotu, a blázní čím dál tím více. Ještě, že je tu ta hudba! Třiadvacet redaktorů a redaktorek musicserveru by ocenilo téměř šedesát domácích (českých a slovenských) desek.... čtěte zde
Vydáno: 22.01.2026 14:00 v sekci Publicistika
Anna of the North - Girl in a Bottle 8/10
Minirecenze: Popová jednohubka z Norska: Anna of the North a její "Girl in a Bottle" Že na severu Evropy rostou skvělé popové zpěvačky na stromech, víme na musicserveru už dávno. Anna of the North rozhodně nepatří mezi nováčky, na našem webu jsme ale žádnou její desku dosud nezrecenzovali. Tak proč si nestřihnout... čtěte zde
Vydáno: 22.01.2026 10:00 v sekci Recenze | Minirecenze
Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2025 podle musicserveru (30-21)
Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2025 podle musicserveru (30-21) Svět okolo opouští to, co se roky dalo označit za jistotu, a blázní čím dál tím více. Ještě, že je tu ta hudba! Třiadvacet redaktorů a redaktorek musicserveru by ocenilo téměř stovku zahraničních desek. Tohle je finální... čtěte zde
Vydáno: 21.01.2026 18:00 v sekci Publicistika
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Vladimír Václavek spojil síly s The Bladderstones. Výsledkem je (zatím) třípísňové demo "Live Session" (09.01.2026 13:51)
- Recenze: Be4eight zase jinak. Deska "Memories" nabízí barvitý moderní jazz s přesahy (22.09.2025 00:00)
- Audio: "Lullaby of Choice" projektu Be4eight nabízí hudební výsek z života ulice (23.01.2024 16:15)
- Projekt Be4eight se poprvé představí v Praze. V neděli zahraje i s hosty v Kasárnách Karlín (13.12.2023 13:03)
- Video: Dunaj má klip k písni "Potichu". Kapele ho darovali fanoušci (25.06.2023 15:04)
- Recenze: Be4eight na albu "11×13" spojuje protiklady do souladného celku (30.03.2023 16:00)
- Recenze: Dunaj na "Za vodou" našel svou tvář pro 21. století. Je to albový návrat roku (12.10.2022 08:00)
- Video: Dunaj se po více než čtvrtstoletí hlásí o slovo. Píseň "Za vodou" uvádí stejnojmenné album (24.09.2022 14:16)
- Dunaj vydá v říjnu nové album "Za vodou". První po více než čtvrtstoletí (26.06.2022 08:59)
- Audio: Projekt Be4eight spojuje ve snové skladbě "Passion" jazz s orchestrem (27.02.2022 10:59)

ALBUM TÝDNE 03/2026

Peter Lipa & AMC Trio
Lipa spieva AMC Trio

Peter Lipa i AMC Trio jsou dobře známá jména slovenského jazzu. Respektované žánrové osobnosti se mnohokrát potkaly na pódiu, na studiovou spolupráci si ale musely počkat. Nakonec to ale vyšlo a výsledkem je koncem loňského roku vydaný drobný počin "Lipa spieva AMC Trio".

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
Út 27.01.
ZAZ (FR) (O2 universum, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)
Po 09.02.
All Time Low (US) (SaSaZu, Praha)
Út 10.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Forum Karlín, Praha)
Čt 12.02.
Lenka Dusilová (CZ) (Archa+, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík The Prodigy Justin Bieber Prince Madonna Lady Gaga Beyoncé Ewa Farna The Cure Coldplay
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe