Vypsaná fiXa - Šína je singl

Vypsaná fiXa klipem "Šína je singl" dokazuje, že "punk is not dead"

Vydáno: 22.09.2023 12:14 v sekci Video - Hana Bukáčková | foto: Zdeněk Kovář
Vypsaná fiXa si letos hned několikrát připomněla dvacet let alba "Bestiálně šťastní", mimo jiné i vinylem se záznamem koncertu. Nezapomněla ale ani na současnost - z loňské úspěšné desky teď vytáhla singl "Šína je singl". Do punkového černobílého vizuálu, natočeného na 16mm film, obsadila herečku Judit Pecháček, kterou mnozí spíše znají pod dívčím jménem Bárdos.

Frontman pardubického klanu Márdi k čerstvému snímku říká: "Šína je jedna z nejsvižnějších písní naší poslední desky. Má v sobě energii, touhu, divočinu a možná i trochu zoufalství, který zná každej, kdo měl vztahový problémy. A ty měl skoro každej. Na koncertech skvěle funguje a lidi reagujou úplně stejně jako hlavní hrdinka klipu, kterej pro nás natočila Klára Plechsson. Hlavní hrdinkou písně je žena, a tak si myslím, že ženskej režijní pohled přišel v pravej čas. O vtipnej moment se v písni postaral producent Ondřej Ježek, kterej - inspirovanej textem, kde se zpívá, že 'přece láska je pan Kopfrkingl, všechno spaluje' - do závěru nenápadně dohrál a zapustil hudební motiv z filmu 'Spalovač mrtvol'."

Natáčelo se v klubovém prostředí - tam, kde je skupina doma. Režisérka zpěváka doplňuje: "Šína je citlivá! Asi tak jako 16mm Kodak film, na který je klip natočený. Vidí svět černobíle: jen dobře, nebo špatně, nic mezi tím. A stejně radikálně jsem si řekla: buď točit na materiál, nebo nic."

"Punk is not dead." Čirá, syrová, punková záležitost. Za mě jeden z nejlépe natočených klipů Fixy, možná i nejlepší. Působí tak trochu artově, ale stále nese charakteristický rukopis těchto muzikantů - ještě aby ne, však zde hrají sami sebe. :-) Judit hraje silnou ženu, nezávislou na systému a lidech, jde si svou cestou. Je to dobrá, neokoukaná volba. Konec je trochu strašidelný - natáčel se v pardubickém krematoriu, které si díky své architektuře jen tak nespletete. A ano, jde o stejné prostory, v nichž vznikal onen legendární film s Rudolfem Hrušínským, na který se Márdi odkazuje.

9/10

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Death In Rome - Angel (Karel Kryl - Cover) 7/10
Video: "Anděl" Karla Kryla v angličtině? Poslechněte si coververzi od německých Death In Rome Death In Rome je německý hudební projekt, který si na neofolkové a alternativní scéně získal pozornost svou jedinečnou estetikou a přístupem k hudbě. Namísto vlastních skladeb se kapela zaměřuje na reinterpretace známých popových... čtěte zde
Vydáno: 27.12.2025 16:00 v sekci Audio / Video | Video
Krojeny - Zlatá 8/10
Video: Písnička o břidlici, video o naději. Petr Uvira představuje projekt Krojeny skladbou "Zlatá". Pusťte si ji v premiéře Kytaristu Petra Uviru jste mohli zahlédnout v doprovodné kapele Marie Puttnerové, v řadách prakticky spících Ladě i v afrojazzových Heimat. Nyní zkušený muzikant a producent míří do sólových vod a stojí na začátku cesty se svým... čtěte zde
Vydáno: 27.12.2025 10:00 v sekci Audio / Video | Video
Tomáš Hrubý - Robert Křesťan: Psát texty mě bolí 9/10
Hudba v tisku: Nebývalý ponor do duše Roberta Křesťana. Knižní rozhovor "Psát texty mě bolí" se stal i hudebníkovou poctou Robert Křesťan patří na domácí scéně k nepřehlédnutelným osobnostem. Textař, muzikant, překladatel, lídr nezařaditelné formace Druhá tráva - a taky člověk v mnoha ohledech uzavřený a tajemný. Do jeho života se... čtěte zde
Vydáno: 26.12.2025 12:00 v sekci Recenze | Hudba v tisku
Lady Gaga in Harlequin Live: One Night Only
Video: Vánoční dárek od Lady Gaga: podívejte se zdarma na koncert "Harlequin Live: One Night Only" Lady Gaga bude nejspíš na rok 2025 vzpomínat jako na jeden z těch kariérně nejvydařenějších. Úspěch alba "Mayhem", zahrnujícího velké hity "Die With A Smile" a "Abracadabra", předčil očekávání a na doprovodné turné, se kterým... čtěte zde
Vydáno: 25.12.2025 17:00 v sekci Audio / Video | Video
Hvězdy seriálu "Stranger Things", které dobývají hudební scénu
Nejvíc nej: Hvězdy seriálu "Stranger Things", které dobývají hudební scénu "Stranger Things" není jen seriálový fenomén a přehlídka démonických demogorgonů, ale i líheň hudebních talentů. Hned několik herců totiž čas mimo natáčení tráví za mikrofonem, vydáváním desek a hledáním vlastního zvuku.... čtěte zde
Vydáno: 25.12.2025 08:00 v sekci Publicistika | Nejvíc nej
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Dvě hodiny euforie: Vypsaná fixa vzdala hold "Kráse nesmírné" (19.12.2025 13:38)
- Naživo: Vypsaná fixa vzpomínala na "Krásu nesmírnou", pokřtila "Lunapark" a vybízela k polibkům (22.08.2025 16:00)
- Fotogalerie: Druhý den Rock for People rozžhavili Lorna Shore i poodhalené hudebnice (13.06.2025 12:51)
- Brod 1995 zve v srpnu na nadupaný program v čele s Davidem Kollerem, Mňágou a Žďorp, Vypsanou fiXou a dalšími (27.04.2025 09:48)
- Vypsaná fiXa oslaví dvacetiny "Krásy nesmírné" koncerty i novou deskou (16.04.2025 19:06)
- Video: Redzed a Vypsaná fiXa si ve "Smoke and Fire" notují o divokém životě, smutku, dlouhém kouři a démonu alkoholu (19.09.2024 14:15)
- Naživo: Vypsaná fiXa oslavila svoje třicetiny dvojkoncertem na Střeleckém ostrově (22.08.2024 08:00)
- Fotogalerie: Druhý den Rock for People zachvátily spoře oděné hudebnice (14.06.2024 12:58)
- Video: Vypsaná fiXa v animovaném klipu připomíná třicet let "Absolutního snu" (19.05.2024 16:47)
- Naživo: Vypsaná fiXa po dvaceti letech potřetí přehrála album "Bestiálně šťastní" a pokřtila speciálně vydaný vinyl (26.08.2023 09:05)

ALBUM TÝDNE 51/2025

Story
Takzvaná duša

Svět je plný příběhů. Jeden takový nenápadně píše i Marian Zima se svým projektem Story. Na druhou desku "Takzvaná duše" muzikant opět přizval ke spolupráci známá jména česko-slovenské scény a nabídl jim silný autorský materiál. Jak se mu tentokrát vedlo v týmu s Prokopem, Lipou nebo Chodúrem?

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)
Po 09.02.
All Time Low (US) (SaSaZu, Praha)
Út 10.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince Justin Bieber The Prodigy Beyoncé Madonna Lady Gaga Ewa Farna Coldplay Kryštof
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe