Čtvrtek na festivalu Brutal Assault nabídl, zvláště v pozdním odpoledni a večer, jednu lahůdku za druhou. Tentokrát táhla hlavně velká plakátová jména v čele se Sepulturou nebo In Flames. Pár zajímavostí se ale skrývalo i na zadní stagei. Je radost zase po roce dýchat specifickou vůni pevnosti.
Live: Brutal Assault 2023, den druhý
místo: Pevnost Josefov, Jaroměř
datum: 10. srpna 2023
Vystoupili: Sepultura, Watain, In Flames, Dying Fetus, Eyehategod, Belphegor, Biohazard, Dismember, Moonspell, Biohazard, Wolfheart
Fotogalerie
Šestadvacátý metalový svátek Brutal Assault se probudil do druhého dne. Už roky je to akce, kde je - navzdory místu konání - čeština v menšině. Vznikají tak vtipné situace, kdy jste v areálu přes dvě hodiny a o mateřštinu v podstatě nezavadíte. A když si jdete koupit letošní tričko, klučík za pultem pozdraví česky, ale vzápětí přepne do angličtiny a v podstatě co větu přepíná mezi jazyky. Nebo když si dáma u Meet & Greet oddychne se slovy:
"Vy mluvíte česky."
Prostě festival, který má za hranicemi větší váhu než u nás. Letos zněla klasicky hojně němčina a polština, šlo zaslechnout jadrnou slovenštinu, francouzštinu a všemožné odstíny španělštiny a angličtiny všech možných přízvuků. Hotový babylon. Ale to je jedno z kouzel téhle přehlídky.
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Do areálu se přišourám ve chvíli, kdy se do práce pouštějí Finové
Wolfheart. Obvyklé
"Jen se mrknu a půjdu dál" se, jako docela často na Brutalu, zase zvrtlo a já zůstávám téměř celý intenzivní set. Chladný death metal měl v sobě notnou porci melodií a atmosfér inspirovaných severskou přírodou - dokonce i paroží na mikrofonové stojany si dali - a útočil sofistikovanou intenzitou. Téhle bandě se dozajista ještě podívám na zoubek.
Intenzitu z úplně jiného soudku přivezli
Eyehategod. Stejně jako včerejší
Converge, jejichž noční vystoupení bylo z různých stran vynášeno do nebes, byli odsunuti na zadní scénu. Nijak jim to ale nevadilo, přivezli svůj zatěžkaný, bahnitý a drásavý sludge, jemuž věříte každé hrábnutí do strun i každé slovo.
Rozervanec Mike Williams se svíjel u mikrofonu, po jevišti pobíhal jako zvíře zavřené v kleci a vůbec temné texty převáděl do svého fyzického projevu. V závěru se na jednu píseň ke kapele přidal Dan Lilker, svého času zakladatel
Anthrax, a byl to nesmírně silný moment. Ostatně Lilker na festivalu s nikým oficiálně nehrál, ale i s manželkou přijel a vypadalo to, že si Brutal velice užívá.
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Chytám finále spolehlivě standardních Portugalců
Moonspell. Na turné slaví třicet let a reedici desky "The Antidote" a set to byl velmi příjemný, hitový, ale jaksi snadno zapomenutelný.
Podstatně hlouběji se zapsali deathmetaloví titáni
Dismember. To, co by u mladších skupin působilo už trochu jako odvar, je u nich kýženou předností - tihle muzikanti totiž mají lví podíl na tom, proč se tak často skloňuje švédská deathmetalová škola a proč je jejím typickým znakem svébytná chřestivost. A milovníci old-school přístupu k žánru - vždyť hned v šesti případech zněly zářezy z kultovního debutu "Like An Ever Flowing Stream". Velice fajnový koncert jsem si dal z přírodní tribuny, na kterou už se konečně dalo bezpečně dostat. O den dříve totiž byla cesta na hradby dosti rizikovou bahenní klouzačkou.
Druhý den v 66,6 sekundách
Moonspell, Dismember a jízda na hlavních stageích začala nabírat na obrátkách. Ve čtvrtek tady bylo skutečně nabito. V reportu z prvního dne jsem zmiňoval, že co se hardcoru týče, letos to bylo jedna legenda za druhou. A
Biohazard, festivaloví oblíbenci, mezi ně každopádně patří. Další z klíčových spolků NYHC přijel v původní sestavě, a jakkoliv už je věk na muzikantech znát, pořád je to energická a notně vyskákaná jízda.
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Rakouští pekelníci
Belphegor byli snad poslední kapelou, kterou pořadatelé oznámili. Hudebníci
satanističtější než sám Satan slaví třicet let na scéně, ale do vcelku průřezového setu, odpáleného prověřenými
hity "Baphomet" a "Devil's Son", protlačili i tři kousky z aktuální desky "Devils". A stejně jako je tato v zásadě stejná jako ty předchozí, zůstává stejný i vizuál koncertu. Hromadu ďábelských propriet - obrácené kříže, řetězy, hořící kozlí hlavy, dýky, hovězí kosti, lebky - doplnily klasicky maniakální pózy a grimasy a výsledek byl klasicky nepřekvapivý a jaksi dutý.
Chytám kousek vystoupení
Sepultury - opět, ani posledně jsem je neviděl celé - a přestože je energie valící se z pódia skvělá (frontman Derrick Green je pro skupinu požehnáním), zaráží mě přeřvaný zvuk, který muziku spolehlivě zabíjí. A nemění se to ani se změnou místa. Hitovky "Ratamahatta" a "Roots Bloody Roots" by si přece jen zasloužily lepší zvukovou péči.
V tomto ohledu to bylo o něco lepší s
In Flames. Ti společně s takovými
At The Gates, kteří v pevnosti zahráli vloni, patří k zakladatelům švédského melodického death metalu (v jisté opozici k hrubozrnným
Dismember a jim podobným) a obě mají v mých uších podobný problém. Jejich hudba trochu splývá a poslouchám je spíše z dálky. Někdy se jíst musí a navíc šetřím síly na poslední plánovaný bod,
Watain.
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Ti nabízejí black metal klasického střihu, který je pověstný svou ohnivou show. K drobným lampičkám po celém jevišti se hned na začátku přidaly planoucí trojzubce a poté i velké kotle. Pochodeň hned dvakrát letěla i do publika.
Celé to bylo tak nějak mimo pravidla obvyklého. Frontman E. jako by přepnul do úplně jiného stavu vědomí: oči v sloup, slina na bradě, těžce popsatelná energie, black ze staré školy, který má relevanci a jakkoliv show přidává další rozměr, kouzlo by měl i bez ní. Jeden z největších zážitků festivalu.
Jsme v polovině šestadvacátého ročníku a už tu bylo tolik skvělých věcí!