- musicserver.cz">

Sigur Rós: "Při natáčení alba 'ÁTTA' nám svět připadal dost bezútěšný, ale možná ještě existuje naděje"

04.07.2023 11:49 - David Věžník | foto: Filip Kůstka

Sigur Rós ve čtvrtek 15. června překvapili fanoušky zprávou, že hned následujícího dne vydají své nové studiové album, první po deseti letech. Desetiskladbová kolekce s názvem "ÁTTA" je jejich nejintimnějším a nejemocionálnějším počinem. Digitálně je tedy k dostání od pátku 16. června, ve fyzické podobě pak vyjde 1. září. V pondělí 12. června ji předznamenal singl "Blóðberg".

Jen málokterá kapela dokáže poskládat všechny hluky a rozptylující elementy světa a tvořit z nich čistou, živelnou pravdu či pocit tak, jako to dělají Sigur Rós. Jak album "ÁTTA" dokazuje, skupinu pohání nový motor. Může za to obměněná sestava, do které se vrátil multiinstrumentalista Kjartan Sveinsson, který odešel v roce 2012. Nyní se tedy opět připojil k frontmanovi Jónsimu a baskytaristovi Georgu Holmovi.

Společně se zavřeli do jedné místnosti a nechali na sebe promlouvat všemožné nálady, načež zjistili, že "prostě chtějí mít na nahrávce minimum bicích a chtějí udělat hudbu, která bude jen tak plynout ve vší své kráse", jak vysvětluje Jónsi. "Jsme čím dál starší a cyničtější, takže jsem chtěl, aby nás to prostě dojalo, abychom něco cítili!"

Sveinsson souhlasí: "Chtěli jsme si dovolit být trochu dramatičtí a zajít s aranžemi tak daleko, jak to jen půjde. Svět to teď potřebuje. Těžko se to popisuje, ale pro mě je vždycky všechno otevřené interpretaci. Lidé si mohou myslet, co chtějí, mohou se cítit, jak chtějí."

Natáčelo se napříč několika kontinenty - v kapelním studiu Sundlaugin na Islandu, v legendárních Abbey Road ve Velké Británii a v několika studiích v USA. Díky tomu je na "ÁTTA" znatelný výrazný příklon k orchestrální hudbě, zároveň však zůstává všechno, co ze Sigur Rós udělalo jednu z nejambicióznějších a nejuznávanějších skupin poslední doby.

Zvuk alba výrazně definuje London Contemporary Orchestra pod vedením Roberta Amese a dechové nástroje v podání dlouholetých spolupracovníků formace, islandských Brassgat í bala. Nahrávku pak spolu se členy kapely smíchal a produkoval další její častý spolupracovník Paul Corley.

V postpandemickém světě zmítaném válkou, ekonomickými problémy, kulturními válkami a brutálně polarizující se společností působí "ÁTTA" jako balzám a jakési sjednocující pouto. "Je to to, o co si hudba sama říkala a za co mluvila," prozrazuje Hólm.

"Tahle deska zní jako album od Sigur Rós, ale je introvertnější než všechny předchozí. Je velmi expanzivní díky zvuku smyčců, ale dívá se víc dovnitř než ven," dodává.

Také pro Jónsiho existují jak Sigur Rós, tak "ÁTTA" čistě v přítomném okamžiku - odrážejí dobu, kdy skupinu i její tvorbu možná potřebujeme nejvíce. "Vždycky o každém albu mluvíme, jako by mohlo být tím posledním," svěřuje se. "Vždycky přemýšlíme o klimatických změnách, temném osudu i o cestě do pekel. Při natáčení tohoto alba nám svět připadal dost bezútěšný, ale možná ještě existuje naděje. Kde je temnota, je i světlo."

Sigur Rós podpoří svůj nový počin sérií velmi speciálních koncertů po celé Evropě a Severní Americe, na kterých vystoupí se 41členným orchestrem. Všechny zastávky byly vyprodány v rekordním čase. Pokud se na vás nedostalo, můžete se aspoň dojímat nad právě vydaným videoklipem ke skladbě "Andrá".



DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY