Opavský festival Slunovrat nabídne The Young Gods, Tata Bojs, Buty či Olgu Sommerovou

25.05.2023 13:18 - Tisková zpráva | foto: Festival Slunovrat

Ke švédskému stolu plnému hudebních a dalších kulturních lahůdek bývá někdy přirovnáván festival Slunovrat. Po postupném odtajňování jmen vystupujících je nyní tento švédský stůl zcela prostřen, díky čemuž je jasné, že si během třech dnů posledního červnového víkendu přijdou umělečtí gurmáni opět na své. Generálním mediálním partnerem jubilejního desátého ročníku Slunovratu, který proběhne od 22. do 24. června v historických kulisách Opavy, se stala Česká televize, vstupenky pořídíte zde.

Od gregoriánského chorálu po elektro

Slunovrat plakát
© Festival Slunovrat
Slunovrat si zakládá na tom, že je žánrově rozkročen od folkloru až po elektroniku. "Společným jmenovatelem pro vystupující je pouze jejich kvalita, neotřelost či nový repertoár," vysvětluje dramaturgii festivalu jeho ředitel Václav Müller. A tak se budou moci návštěvníci festivalu účastnit vystoupení elektronické legendy švýcarských The Young Gods, divoké srbské balkánské dechovky Mr. Žarko, ukrajinsko-polské skupiny Dagadana, maďarského tria Terra Profonda, skupin Tata Bojs či Buty vedle komornějších koncertů tria Jamair, Marie Puttnerové s kapelou, ženského sboru z Kudlovic či jazzového vystoupení sdružení Vilém Spilka Quartet. Lahůdkou bude nesporně koncert souboru Schola Gregoriana Pragensis v podmanivém prostoru kostela sv. Václava. Ten druhý den doplní workshop gregoriánského chorálu pod vedením Davida Ebena v kostele svatých Janů, o jehož obnovu a opravy se festival Slunovrat zasazuje. Z dalším jmen zmiňme například skupiny Khoiba, Dukla, Dva, Františka Skálu a Třaskavou směs, čímž ale výčet zdaleka nekončí.

Na takzvané Welcome scéně dostane šanci se prezentovat deset skupin či písničkářů vybraných konkurzem z velkého množství zájemců. O tom, že se i na této scéně, která je přístupná veřejnosti v neplacené zóně, bude hrát velmi kvalitní hudba, dokazují nominace vybraných kapel v cenách Anděl a různých anketách o nejlepší desky roku.

Světové i domácí osobnosti na debatní scéně

Švédský stůl Slunovratu tradičně zdobí také debatní scény. "Za zmínku stojí nepochybně účast ruského historika Andreje Zubova, který loni na poslední chvíli uprchl z Moskvy před Putinovým pronásledováním do České republiky, beseda s americkým světoběžníkem a aktivistou hnutí Solidarita v komunistickém Polsku a na mnoha dalších místech světa Robertem Fieldingem či chirurgem a autorem knihy "Sarajevská princezna" Edo Jaganjacem," vyjmenovává dramaturgyně debatní scény Magdaléna Hájková.

Hlavním českým hostem bude režisérka Olga Sommerová, která zde představí několik svých filmů. Kromě ní se na festivalu budete moci setkat také s Františkem Kotletou a Kristýnou Sněgoňovou, youtuberem Lukefrym, spisovatelem Luďkem Navarou, cestovatelem Petrem Horkým, novináři Dobrovským a Šídlem, spisovatelkou Kamilou Hladkou a hrdinkami její knihy "Sestry" a řadou dalších inspirujících osobností.

Cirkus, filmy, výstavy, gastro i dětský program

Slunovrat je ovšem společenskou událostí s mnoha dalšími přesahy. Letos zde budou například předány hned dvě ceny - tradiční Cena za krásu slova udělovaná partnerským radiem Proglas a premiérově také Cena Slunovratu pro lidi, kteří vracejí světlo do tmy. Jejím autorem je sochař Daniel Klose a historicky prvnímu laureátovi ji předá na závěr festivalu ředitel ostravského studia České televize Miroslav Karas.

Rovnocennou součástí Slunovratu jsou také výstavy, gastro a mnoho dalšího. Ani letos tedy nebude chybět nový cirkus V.O.S.A., knižní zóna a autogramiádami na Ptačím vrchu, filmové projekce ve spolupráci s Letní filmovou školou Uherské Hradiště, výstava mezinárodní fotografické soutěže Jazz World Photo a bohatá gastrozóna s vlastním hudebním programem. Organizátoři myslí také na děti všech věkových kategorií, kterým je určena takzvaná HOPE zóna s bohatým programem. Po celou dobu festivalu budou moci s rodiči navštívit Slezské zemské muzeum s moderovanými prohlídkami pro každou věkovou generaci.

Zóna charitní inspirace v neplacené zóně

Pestrý program nabídne rovněž Zóna charitní inspirace, ve které návštěvníkům nabídnou své služby, zboží nebo pohoštění klienti celé řady sociálních a charitativních organizací. Hosty této zóny v neplacené části festivalu v okolí Ptačího vrchu v Sadech Svobody budou Nina Jaganjacová, která nedávno vydala knihu "Příběhy o rakovině", a autorka velmi silné knihy o pomáhajících profesích "Hořím" Simona Bagarová. Přednášky doplní také povídání se zakladatelem organizace Koridor UA Matoušem Bláhou. "A do Gulagu se budou moci vypravit pomocí virtuální realit studenti i veřejnost během několika prezentací zcela nové inovativní vyučovací pomůcce moderních dějin, kterou představí organizace Gulag.cz," zve organizátor charitní zóny Ivo Mludek.

Historické budovy dotvářejí atmosféru

Festival Slunovrat si dává záležet, aby jeho program vždy probíhal v důstojných historických kulisách, které dotvářejí atmosféru výjimečné události. A tak se návštěvníkům v červnu otevřou vedle Minoritského kláštera, kostela sv. Václava, kostela sv. Janů či Církevní konzervatoře další krásné prostory s bohatou historií. Premiérově se totiž Slunovrat rozšíří do překrásné Historické výstavní budovy Slezského zemského muzea či zrekonstruovaného Müllerova domu a do dalších míst, která nejsou běžně přístupná.

Pořadatelé Slunovratu celý rok pracovali na tom, aby synergii inspirativních hudebních a debatních setkání s místy dýchajícími historií a vybranou gastronomií opět posunuli o kus výše. Švédský stůl je prostřen, přijďte si vybrat!



DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY