Deska z chladných krajů, ale s horkým srdcem

28.07.2003 00:01 - Zuzana Macháčková | foto: facebook interpreta

Brainstorm už nejsou na hudební scéně žádní nováčci, hudbě se věnují od konce osmdesátých let, jen mezinárodně je známe teprve přes tři roky. Třetí deska z jejich populárnějšího období s názvem "A Day Before Tomorrow" rockery neurazí a zároveň zaujme i popověji laděné posluchače.
8/10

Brainstorm - A Day Before Tomorrow

Skladby: Tonight We'll Dance, Passion, Colder, Reality Show (feat. Linda Leen), My Daddy Is Talking To Me, A Day Before Tomorrow, For A Better Life, Cinema, Animals Like Me, Fairytails, Gala Komma, Spacemuminsh
Celkový čas: 48:30
Vydavatel: EMI
Baltické státy se po dlouhou dobu držely stranou světové populární hudby a asi těžko budete znát nějaké baltické interprety. Přitom Lotyšsko skrývalo už deset let kvalitní poprockovou kapelu, zpívající zatím jen v jejich rodné řeči. Brainstorm vznikli v roce 1989 ještě jako parta teenagerů. Jejich první album je z roku 1993 a během těch deseti let vydali celkem sedm desek jen v Lotyšsku. Až v roce 1999 se odhodlali vydat desku v angličtině a pustili ji do světa. Byla to deska "Among The Suns" a možná si ještě pamatujete singl "My Star" a jiné písničky z tohoto alba. Mnohem známější vám ale jistě bude "Maybe" a také druhá deska "Online", písničky z této desky se hrály v našich rádiích už mnohem více. Brainstorm se stali u nás známější také díky tomu, že svou desku podpořili koncertním turné v ČR, které proběhlo minulý rok společně s kapelou Kryštof. Také jsem byla na jednom koncertě, takže vám mohu potvrdit, že to, co Brainstorm předvádějí na desce, dokážou i naživo s ještě větší energií.

Nová deska "A Day Before Tomorrow" je plná příjemných poprockových písniček, které najdou posluchače na obou březích těchto odlišných žánrů. Skladby nejsou jen kytarovky občas doplněné klávesami, ale všechny zní velmi orchestrálně. Občas mi některé písničky připomínají R.E.M, ale zatímco u nich můžete klidně usnout (nic proti R.EM.), skladby Brainstorm mají větší náboj, i když jsou pomalé. V hudbě se projevuje i to, že je skupina více ze severu a má blíž ke Skandinávii, když je srovnáte s Röyksopp, A-ha nebo The Ark, klávesová instrumentace má podobné prvky, přestože nejde vždycky úplně o stejný žánr, možná se všichni inspirují svojí krajinou...

Zpěvák Reynard Cowper má melodický hlas, který se dobře poslouchá. Jednou z největších ozdob desky je duet s Lindou Leen v "Reality Show", jejich hlasy se k sobě opravdu hodí. Všechny skladby dokážou něčím zaujmout, tak ani nehodlám příliš vypisovat "ty nejlepší", jen jako obvykle - výrazný je singl "Colder", bohužel v našich rádiích není moc často slyšet. Za pozornost stojí i úvodní skladba "Tonight We'll Dance", která uvede desku v pomalejším tempu a náhle zrychlí až do tanečních rytmů spolu s kytarami. Texty Brainstorm jsou trochu zvláštní, láska samozřejmě musí být, ale k přemýšlení nad těmito texty potřebujete hodně fantazie.

V českých médiích není o Brainstorm slyšet často, nepochybně však patří k opravdovým kapelám dnešní doby, kterých v současnosti nevzniká tolik co těch komerčních, proto bychom si jich měli vážit. A nejen kvůli tomu, že jsou vzácní, ale hlavně proto, že vytvářejí kvalitní hudbu, která se dá poslouchat. Album "A Day Before Tomorrow" je toho důkazem.


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

  • Day Before Tomorrow (kaupixka, 28.07.2003 19:21) Reagovat

    Bravo! Chlapci se opět ukázali v tom nejlepším světle, ale tak je to u nich vždycky. Deska je jedním slovm skvělá, jen by i na anglicky zpívanou desku mohli zařadit nějaké písničky ve své mateřštině. Nebylo by to na škodu.

  • Naprosto úžasný a dokonalý... (Petra Malá, 07.07.2004 17:13) Reagovat

    ...ano, mluvím o Brainstorm. Je mi patnáct a všichni moji vrstevníci tíhnou k hip-hopu nebo rapu, jenže já miluju Brainstorm. Přesně jak bylo v recenzi- musíte mít k textům dávku fantazie, to je na tom přece to nejhezčí. zkuste se zaposlouchat do jejich textů a představovat si, jak by asi mohl vypadat klip... atd. Brainstorm má druhýho nejlepšího zpěváka na světě a opravdu to stojí za to. Takže co na závěr? Jen aby to klukům z Lotyšska dlouho vydrželo!


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY