Pro
Kamelot byl letošní rok obzvlášť výjimečný. Oslavil čtyřicet let existence speciálním koncertem a v létě vydal nové studiové album "Spasitel". Na něm se nachází skladba "Svatojánský dar", ke které se formace rozhodla natočit i videoklip a vydat ho v den výročí sametové revoluce. Ten den má totiž i jinou symboliku než pouze věčně omílané výročí pádu komunismu u nás.
"17. listopad 1939 přinesl více než pětiletý zákaz vysokoškolského vzdělání v naší vlasti a stal se symbolem počátku nacistického útlaku. Proto je naším vyšším principem mravním na tuto část dějin nezapomenout. Už jen z úcty k našim rodičům a prarodičům, protože každá, byť sebemenší podpora války se stává zločinem," komentuje tento počin zpěvák a kytarista Kamelotu
Roman Horký.
A pokračuje:
"Vybrali jsme tu nejnenápadnější skladbu, která ale ve své skromné aranži přináší něco mnohem hlubšího a trvalejšího - protiválečný apel a postoj. Napsal jsem ji na základě vzpomínek a vyprávění mých prarodičů."
Silné téma má nejen skromnou aranž, ale také skromné a působivé klipové ztvárnění. Natáčelo se v obci Věžnice u Polné, nedaleko Jihlavy. Snímek vrací diváky do období druhé světové války a vypráví příběh mladého židovského páru. V dnešní době stále slyšíme nářky, jak je hrozná doba a že bude ještě hůř, ale klipy jako "Svatojánský dar" nám připomínají, že si zdaleka ještě nežijeme tak špatně, jak se nám kdosi snaží namluvit. Měli bychom si pořád vážit toho, co máme.