shop.musicserver.cz
Co mají slitiny kovů společného s hudbou?

Co mají slitiny kovů společného s hudbou?

Vydáno: 04.11.2022 11:38 v sekci Komerční články - Tisková zpráva | foto: Adobe Stock
Při poslechu varhanního koncertu je dobré se zamyslet nad tím, z čeho jsou vyrobeny nejdůležitější části varhan, tedy píšťaly. Nejčastěji se jedná o slitinu cínu a olova. Plechy pro výrobu píšťal mohou mít různý obsah cínu, uvádí se v procentech. Nabývá hodnot od 1 do 16. Obsah cínu v po sobě jdoucích vzorcích lze vypočítat vynásobením 6,25 % „číslem“ vzorku (vzorek 1 obsahuje 6,25 % cínu; vzorek 2 - 12,50 % cínu, vzorek 3 - 18,75 % cínu atd.). Vzorek 16 ukazuje na nepřítomnost příměsi olova; tento materiál je složen výhradně z cínu (100 %). Používá se velmi zřídka a má především okrasné vlastnosti. Čím vyšší je obsah cínu, tím nižší je hustota slitiny a tím je světlejší. Naopak čím více olova, tím větší je hustota slitiny a tím tmavší barva.

Co mají slitiny kovů společného s hudbou?
© Adobe Stock
Na fotografii jsou varhany zobrazeny zespodu, od základny k vrcholu, v pozadí je klenba kostela. Mohutné stříbrné kovové píšťaly s otvory asi ve čtvrtině výšky se tyčí vzhůru, obklopené dalšími konstrukčními prvky z hnědého dřeva.

Ve spodní části varhanních píšťal jsou stěny často silnější než nahoře. To jim umožňuje odolávat vysokému tlaku korpusu píšťaly na její spodní část, což zabraňuje její deformaci (zploštění).

Někdy se velké píšťaly vyrábějí ze zinku, který je lehčí a levnější než olovo, ale pak mají horší kvalitu zvuku a matný, nelesklý povrch, protože zinek na vzduchu pasivuje.

Žesťové nástroje, jako je trombon nebo trubka, se nejčastěji vyrábějí z mosazi, což je slitina mědi a zinku, méně často z drahých kovů.

Co mají slitiny kovů společného s hudbou?
© Adobe Stock
Altové flétny mohou být vyrobeny z tzv. zlaté mosazi (s vysokým obsahem mědi), díky níž jsou lehčí než tradiční nástroje a mají optimální zvuk.

Ilustrace skládající se ze čtyř fotografií zobrazuje nástroje z mosazi, číslované zleva.

Číslo 1 je trombon,
číslo 2 je trubka,
a číslo 3 je saxofon.
Číslo 4 je altová flétna vyrobená ze zlaté mosazi.

Kovové slitiny používají také výrobci kytar, kteří neustále hledají nové způsoby, jak zajistit, aby struny těchto nástrojů byly odolnější a měly stále lepší zvukové vlastnosti. Většina dnes vyráběných strun pro elektrické kytary je vyrobena z niklové oceli, která poskytuje dobrou kvalitu zvuku. Novinkou posledních let jsou struny z nerezové oceli – velmi pevné, odolné a tvrdé.

Zajímavost - Proč jsou kytarové struny potaženy plastem?

V minulosti se kytarové struny vyráběly ze zpracovaných zvířecích střev, dnes se u klasických kytar nejčastěji používají nylonové struny a u ostatních typů ocelové nebo bronzové. Špína, pot a mastnota pokrývající struny během hraní je vystavují korozi. Proto jsou chráněny před znečištěním potažením plastovými povlaky.

Co mají slitiny kovů společného s hudbou?
© Adobe Stock
Ilustrace ukazuje konstrukci kytarové struny, která se skládá zleva z jedné počítačové grafiky a dvou fotografií. Počítačová grafika ukazuje stavbu struny v průřezu: silnější ocelové jádro ovinuté velmi tenkým bronzovým drátem. Na prostřední fotografii je zblízka zobrazena skutečná kytarová struna z bočního pohledu. Mezi přilehlými pruhy bronzového návinu jsou vidět nečistoty z lidské pokožky a špína. Třetí fotografie vpravo ukazuje část struny stejným způsobem jako druhá fotografie, ale struna je čistá a zdá se hladší, protože na ni byl nanesen ochranný plastový povlak.

Velkým distributorem nerezové oceli, kterou lze použít při stavbě hudebních nástrojů, je společnost Stainless Europe. Nerezové trubky, tyče a další položky jsou k dispozici také v maloobchodním množství v e-shopu.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Kult ohně: Cult of Fire + Bohemian Symphony Orchestra Prague, Divadlo Hybernia, Praha, 22.11.2024
Naživo: Cult of Fire v Divadle Hybernia aneb Smetanovy blackové šaty Bedřicha Smetany dvousetletého bylo letos všude plno, ale o příznačný humbuk se v létě postarala domácí blacková stálice Cult of Fire. Na žádost festivalu Brutal Assault vytvořila program spojující metal se symfonickým orchestrem.... čtěte zde
Vydáno: 26.11.2024 10:30 v sekci Naživo
Tři sestry - 40 let (The best of 1985 - 2025) 5/10
Recenze: Výběrovka Tří sester "40 let (The best of 1985 - 2025" nepřináší nic objevného Legendární Tři sestry oslaví v příštím roce další kulaté jubileum a s malým předstihem posílají svým posluchačům dárek v podobě výběrovky "40 let (The best of 1985 - 2025)". V souladu s názvem obsahuje deska to nejlepší z... čtěte zde
Vydáno: 26.11.2024 08:00 v sekci Recenze
Sepultura, Jinjer, Obituary, Jesus Piece, O2 universum, Praha, 24.11.2024
Naživo: Přivezla Sepultura do Prahy své poslední rozloučení? Doufejme, že ne. Energie kapely svědčí o opaku Sepultura si v pražském O2 universu střihla rovnou dvoják a uzavřela světové turné. Stylotvorná brazilská formace oslavila čtyřicet let na scéně jakostní přehlídkou zásadních skladeb, kterou podala s takovou porcí živočišně... čtěte zde
Vydáno: 25.11.2024 11:07 v sekci Naživo
První hoře - Achtung, Sultan! 8/10
Recenze: První hoře jsou na desce "Achtung, Sultan!" nejlepší dada rockovou skupinou vůbec První hoře se vracejí. Trvalo to, ale alternativci z Prahy po sedmi letech vydali sedmou studiovku "Achtung, Sultan!". V poslední době o sobě kapela příliš vědět nedávala a kromě občasných koncertů se jednotliví členové angažovali... čtěte zde
Vydáno: 25.11.2024 00:00 v sekci Recenze
PREMIÉRA: Černé duše promění černé jezero v klipu "Okolo Hradišťa" Matěje Metoděje Štrunce
PREMIÉRA: Černé duše promění černé jezero v klipu "Okolo Hradišťa" Matěje Metoděje Štrunce Matěj Metoděj Štrunc navazuje na své první sólové album "Lidověk" z roku 2022 a představuje první singl s názvem "Okolo Hradišťa" z připravovaného pokračování "Lidověk 2.0". Nový singl přináší čerstvý pohled na lidovou... čtěte zde
Vydáno: 24.11.2024 18:00 v sekci Novinky

ALBUM TÝDNE 48/2024

První hoře
Achtung, Sultan!

První hoře se vracejí. Trvalo to, ale alternativci z Prahy po sedmi letech vydali sedmou studiovku "Achtung, Sultan!". V poslední době o sobě kapela příliš vědět nedávala a kromě občasných koncertů se jednotliví členové angažovali hlavně ve vlastních projektech. Jak se návrat povedl?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 26.11.
Cotatcha Orchestra & hosté (CZ) (Divadlo Husa na provázku, Praha)
St 27.11.
Steven’s (CZ) / Kudla z Brna (CZ) (Kabinet Múz, Brno)
Čt 28.11.
Two Another (AUS) (Rock Café, Praha)
Pá 29.11.
Faun (DE) (Masters of Rock Café, Zlín)
So 30.11.
Kaleo (ISL) / Június Mayvant (ISL) (O2 universum, Praha)
So 30.11.
Madhouse Express (CZ) (Archa+, Praha)
Ne 01.12.
Ewa Farna (CZ) (Betlémská kaple, Praha)
Út 03.12.
Boy Bleach (UK) (Rock Café, Praha)
Pá 06.12.
Freedom Call (DE) (Masters of Rock Café, Zlín)
So 07.12.
Desire (CAN) (Café V Lese, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince Justin Bieber The Prodigy Linkin Park Coldplay Viktor Sheen Lady Gaga Madonna Queen Lucie Mirai Billie Eilish Lucie Vondráčková Ed Sheeran Beyoncé The Cure Katy Perry Kabát Chris Cornell
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe