shop.musicserver.cz
Makrorecenze "Patient Number 9" Ozzyho Osbourna

Makrorecenze "Patient Number 9" Ozzyho Osbourna

Vydáno: 28.10.2022 09:00 v sekci Makrorecenze - Redakce | foto: Sony Music

Ozzy Osbourne sice poslední roky bojuje se stále se zhoršujícím zdravím a jeho několikrát odložené turné se možná ani neuskuteční, na své letošní desce "Patient Number 9" se ovšem vzepjal ke skvělému výkonu. Jak nahrávka dopadla v hodnocení čtveřice našich redaktorů v makrorecenzi?

Ozzy Osbourne - Patient Number 9
© Ozzy Osbourne
Ozzy Osbourne je prostě frajer. I když si svůj ne moc dobrý zdravotní stav zvládne občas ještě zhoršit i nějakým tím úrazem, producent a kytarista Andrew Watt ho dokázal povzbudit k další práci. Výsledkem je skvělé album "Patient Number 9", které ozvláštnila plejáda hostů od Jeffa Becka přes Tonyho Iommiho po Erica Claptona. Ti ovšem pouze podtrhli povedené písně a Madmanovu pěveckou formu. Jiří Vladimír Matýsek v hlavní recenzi psal o "Ozzyho nejlepší desce v novém tisíciletí" a shodují se s ním hudební kritici po celém světě.

Jak ale dopadla nahrávka v minirecenzích naší čtveřice redaktorů? Tři chválí, jeden chválí o něco méně. Výsledkem tak je hodnocení ve výši čistých osmdesáti procent. I toto číslo svědčí o tom, že pokud jste desku ještě neslyšeli, měli byste to rychle napravit.

Pokud máte rádi fyzické nosiče, spoustu různých verzí Ozzyho novinky, trička a další merch si můžete koupit v našem shopu.


Petra Hubáčková - Klobouček, pane! (9/10)
Vztah k interpretovi: Nebýt Ozzyho, rock a metal by podle mě v hudebním světě snad ani neexistovaly. Tedy ne tak, jak je známe teď.

Být velkou star na poli tvrdé hudby znamená dělat vše ve velkém stylu. Ozzy se toho drží už přes padesát let. Není divu, že jsme všichni s napětím očekávali, co nám jeho novinka přinese. A není divu, že si ji poprvé (stejně jako já) pustíte s velkou obavou. Symbolická třináctá studiovka "Patient Number 9" mi ale vystřelila obočí hodně vysoko a já hltala a dodnes hltám jednu skladbu za druhou. Pomiňme fakt, že Ozzyho originální vokální projev bude pravděpodobně stěží tak vyhlazený a reálný jako jeho vizáž na přebalu desky. Vezměme místo toho v úvahu tu muzikantskou propracovanost, kompatibilitu a vyváženost, kterou nám tady Madman za významné pomoci producenta Andrewa Watta ve třinácti skladbách servíruje: Získáte nahrávku, kterou více jak ze tří čtvrtin tvoří potenciálně zásadní songy. Ve společnosti velkých jmen jako Jeff Beck a Eric Clapton to navíc Ozzymu nesmírně sluší. Pochopitelně ani ostatní hostující hudebníci nezahálí a předvádí se v tom nejlepším světle. Velice těžko dokážu vypíchnout ty nej nové songy, a pokud vám mohu radit, ani to nedělejte. Je daleko důležitější vnímat texty a vychutnávat si dokonalé melodie. Přesně taková alba si zaslouží vycházet pod jménem Ozzyho Osbourna.


Ondřej Hricko - Stále skvělý Ozzy (9/10)
Vztah k interpretovi: Legenda, bez které by historie rock'n'rollu byla k pláči nudná.

S Ozzyho zdravím to je už dlouho takové všelijaké a upřímně jsem se nové desky bál. Obavu jsem měl zejména z toho, jaký skutečný vliv na album bude princ temnoty mít. Jestli se nestane jen komerční hračkou producentů, kteří v něm vidí potenciální zdroj zbohatnutí. Nelze úplně odhadnout, do jaké míry tomu tak skutečně je, ale album "Patient Number 9" je prostě skvělé. Skladby mají pořád silný hitový potenciál a taková "One of Those Days" by se klidně mohla zařadit k jeho vůbec největším sólovým hitům. Nápad se spojením s kytarovými velikány se také zdařil. Každá píseň má jejich autentický otisk, ale pozornost stejně ponechávají hlavně Ozzymu, jehož vokál je nepochopitelně pořád magicky podmanivý. Předchozí nahrávka "Ordinary Man" byla možná barvitější, pestřejší co do aranží, ale na novince musíme ocenit její autorskou vyrovnanost, kdy o žádné písni nelze říct, že je tu navíc. Je to dobrá deska. Hodně dobrá.


Tomáš Rozkovec - Ozzy podepsal smlouvu s peklem, jinak si nelze vysvětlit, jak moc dobré album natočil (8/10)
Vztah k interpretovi: Ač mám všechny jeho sólové nahrávky, nějaké vybrané od Black Sabbath, viděl jsem ho mnohokrát naživo, nemohu říci, že jsem jeho skalní fanda. Nicméně ctím ho a mám k němu velký respekt.

Po vydání poctivé fošny "Ordinary Man", způsobu jeho nahrávání, kdy byl Ozzy přítomen jen na svých frekvencích, a zejména po jeho vleklých zdravotních problémech jsem již nevěřil v další nahrávku, natož na nějaké živé koncerty. Maximálně by se mohlo jednat o nějaké jeho sebrané a zapomenuté spisy. Ale ejhle! Dnes tu máme novinku "Patient Number 9", která se nese v duchu jeho devadesátkových alb. Je to silně melodické, kytarové dílo s mnoha hvězdnými hosty a hlavně přináší Madmana v plné síle. Jeho hlas, alespoň ze studia, zní velmi jasně, přímo šťavnatě s jeho typickým jasným mastným hlasovým filmem.

Třináctka nových skladeb přináší asi tu nejčistší zpěvákovou esenci, co kdy vytvořil, a to od doby Black Sabbath. Aby ne, když se na albu dvěma kusy prezentoval i jejich kytarista Tony Iommi. Nicméně hlavní tah celé kolekci přináší hlavně návrat ztraceného syna Zakka Wyldea. Možná by kolekci prospěla jistá stopážová umírněnost a tím i přidání na údernosti, ke konci totiž nahrávka již poněkud ztrácí dech. Vše se tak nějak tváří jako návrat do známých a osvědčených vod. O to asi i Ozzymu a spol. šlo. I když v tomto případě nelze mluvit o nějaké velké originalitě, spíš o zachování nějakého stylového začlenění do devadesátkového soundu. Z uvedeného důvodu se může zdát, že nahrané skladby byly kdysi pro Prince temnoty složeny, jen je prostě z nějakého důvodu tenkrát nepoužil a nahrál je až nyní.

Nicméně, ať to je, jak to je, Satan má jistě Ozzyho úpis dobře uschován a je jen otázkou, na kolik alb byl jejich pakt podepsán. Tohle se vážně povedlo. Byť mám v Osbournově diskografii jiné favority, toto album hodnotím velmi vysoko.


Jan Trávníček - Když objektivní kvality se subjektivním nezájmem moc nezmohou (6/10)
Vztah k interpretovi: Ozzy i Black Sabbath jsou pro mě pojmy, o nichž jsem vždycky spíš četl v časopisech masivní rozbory a uznával jejich přínos hudební scéně, než je reálně a opakovaně poslouchal.

Myslím si, že můj problém je v tom, že ve svých třiatřiceti jsem na Ozzyho Osbourna prostě moc mladý. Neměl jsem možnost zažít ho v plné síle, když požíral netopýry a spíš než k "Paranoid" jsem se vracel, když už, tak k "Mama I'm Coming Home". Moc tomu nepomohlo ani rozlučkové turné Black Sabbath, kdy na Rock Im Parku nehrál ten démonický, pekelný hříšník v plné síle, ale prostě jen shrbený, starší pán, kterému to už moc nezpívalo. Viditelně nemocného člověka mi bylo spíš líto a přemýšlel jsem, zda to má ještě zapotřebí. Tím nijak nechci snižovat jeho zásluhy, jsem si samozřejmě naprosto vědom, kolik kapel by bez jeho práce dnes nemělo co hrát a na koho navazovat. Jen se snažím vysvětlit, proč je pro mě složitější dát ho na piedestal a nekriticky ho uznávat za všechno, co vytvoří.

A ačkoliv vidím a slyším, že "Patient Number 9" je přece jen trochu jiná - plná hvězdných hostů, dobrých textů a i muzikantsky je to ve všech směrech bohatší deska - nic to se mnou nedělá. Slyšel jsem všechnu jeho práci, kterou za posledních minimálně dvacet, třicet let vytvořil, přesto mi k srdci nikdy úplně nepřirostl. Mnohokrát jsem si ta alba pustil dvakrát, třikrát a pro zahlcení jinou hudbou je zase odložil a už se k nim nevrátil. S novinkou to bude stejné. A to i přesto, že je objektivně lepší a kolegové vám tady dobře popíší, proč to tak je. Jen to se mnou prostě ani tentokrát nic moc nedělá a ani tentokrát mě žádná písnička nechytla natolik, že bych se k ní chtěl vracet opakovaně. Asi prostě nejsme kompatibilní. Pardon.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Mikolas Josef - Boys Don't Cry 9/10
Video: Mikolas Josef se vrací. Klip ke světově znějícímu singlu "Boys Don't Cry" láká na dlouho očekávané album Mikolas Josef je zpátky. Na rozdíl od všech velkolepých plánů, o kterých jsme si před lety povídali v obsáhlém rozhovoru, musel (podobně jako mnozí další) místo vydávání nových skladeb a cestování po světě ubrat plyn. Protože... čtěte zde
Vydáno: 24.03.2023 13:04 v sekci Audio / Video | Video
0
Pohled do českých hitparád - 11. týden 2023
Miley Cyrus přidala k prvnímu místu rádiového žebříčku ještě třetí příčku v albech Hned dvakrát se tento týden ocitla Miley Cyrus na stupních vítězů tuzemských hitparád. V rádiích kraluje se singlem "Flowers" již šest týdnů v řadě, v albech nově odstartovala s počinem "Endless Summer Vacation" na bronzové pozici.... čtěte zde
Vydáno: 24.03.2023 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
0
Mike Shinoda, Kailee Morgue - In My Head 7/10
Video: Mike Shinoda řve "In My Head" pro šestý "Vřískot" Šestý díl jakékoli filmové série si přímo říká o to, že bude nekoukatelný, v případě aktuálního pokračování snímku "Vřískot" právě s číslovkou šest v názvu ale toto pravidlo úplně neplatí. Filmové databáze ukazují... čtěte zde
Vydáno: 23.03.2023 12:10 v sekci Audio / Video | Video
0
Nové desky 11/2023 - od U2 přes All Time Low po Kamelot
Nové desky 11/2023 - od U2 přes All Time Low po Kamelot Tento týden si přijdou na své především rockeři a milovníci tvrdších žánrů: alba vydali All Time Low, Kamelot, Pop Evil, Chelsea Grin nebo čeští Nylon Jail a Zemětřesení 2. Připojili se i Yves Tumor, T-Pain, 100 gecs a M83.... čtěte zde
Vydáno: 22.03.2023 20:00 v sekci Novinky | Nové desky
0
Progres 2, Lucerna Music Bar, Praha, 20.3.2023
Naživo: Progres 2 v Lucerna Music Baru aneb Toulky po hvězdách hudební galaxie Pětapadesát let na hudební scéně, to už je úctyhodná doba. Mnohé kolem nás se změnilo, ale některé jistoty naštěstí zůstávají. Jednou z nich je brněnská art/progrocková legenda Progres 2. V pondělí oslavila v pražském... čtěte zde
Vydáno: 22.03.2023 12:57 v sekci Naživo
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Steve Vai: "V devadesátkách jsem natočil společnou desku s Ozzym Osbournem" (26.02.2023 17:01)
- Queen Relived by Queenie rozezní pražskou O2 arenu v květnu hned dva večery po sobě. Kapela přidává druhé vystoupení, které nahradí zrušený koncert Ozzyho Osbourna (20.02.2023 17:19)
- Beyoncé ani napočtvrté Grammy za album roku nevyhrála, připsala si však historický rekord (06.02.2023 22:21)
- No More Tours. Ozzy Osbourne ruší plánovanou šňůru, zdravotní problémy zvítězily (01.02.2023 10:04)
- Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2022 podle musicserveru (10-1) (27.01.2023 20:30)
- Zemřela kytarová legenda Jeff Beck (12.01.2023 00:28)
- Zdraví Ozzyho Osbourna se horší. Není jisté, jestli zvládne plánované turné (14.12.2022 20:18)
- Ozzy Osbourne zve do zákulisí natáčení videa k "One Of Those Days", ve kterém vystupuje jako smrtka (10.10.2022 08:11)
- Rappeři se museli sklonit před Princem temnot: Ozzy Osbourne kraluje českému albovému žebříčku (22.09.2022 08:00)
- Ozzy Osbourne odmítá jít do důchodu a stále chce vyrazit na turné (16.09.2022 11:33)

ALBUM TÝDNE 12/2023

Kamelot
The Awakening

Americká powermetalová mašina Kamelot už mnoho let patří ke špičce žánru a každé její album je pod přísným drobnohledem - fanoušci zkoumají, kam se parta kolem jediného původního člena Thomase Youngblooda posunula. V posledních letech se zvukové kormidlo otočilo k moderním trendům. Je tomu tak i na novince "The Awakening"?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 26.03.
Damien Rice (IRL) (Divadlo Hybernia, Praha)
Po 27.03.
Chloé & Vassilena Serafimova (FR/BG) / Michal Rataj & Oskar Török (CZ) (Palác Akropolis, Praha)
St 29.03.
Carlos Cipa (DE) / Irena & Vojtěch Havlovi (CZ) / Petr Mazoch (CZ) (Klementinum, Praha)
Pá 31.03.
Pantha Du Prince (DE) / Badfocus (CZ) (Palác Akropolis, Praha)
So 01.04.
Max Cooper 3H DJ Set (UK) + Alex Banks (UK) + Llyr (UK) (Meet Factory, Praha)
Út 04.04.
Aldous Harding (NZ) (Palác Akropolis, Praha)
Pá 07.04.
We Are Scientists (US) (Futurum Music Bar, Praha)
Pá 07.04.
Kamelot (US) / Myrath (EGY) / Eleine (SWE) / League of Distortion (DE) (Meet Factory, Praha)
Ne 09.04.
Lil Tjay (US) (Malá Sportovní hala, Praha)
Pá 14.04.
Mathias Grassow (DE) / Arovane (DE) (Camp, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber The Prodigy Vladimír Mišík Prince Madonna Lady Gaga Beyoncé Adele Kryštof Coldplay Rihanna Lucie Vondráčková AC/DC Ewa Farna Sia Miley Cyrus Viktor Sheen BTS The Weeknd Mirai
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu