Tuzemská hardcorová stálice Status Praesents vydala na sklonku minulého roku sedm nových písní na EP s názvem "Bestie". Podruhé za sebou tak muzikanti přichystali dílo s českými texty. Právě o návratu k mateřštině, o novém minialbu, ale i o historii skupiny jsme si popovídali s kytaristou Tomášem Vlčkem.
Na minulé desce "Artrum Tremorandum" jste se poprvé představili s českými texty, česky zpíváte i na novince "Bestie". Znamená to, že se vám mateřština osvědčila?
Myslíme si, že jsme zatím nevyčerpali možnosti realizovat se plně v mateřském jazyce. Je fakt, že k naší hudbě jde dikcí spíše angličtina, a asi jako každá kapela s tím trochu bojujeme, ale nyní prostě tvoříme převážně v češtině. Dalším důvodem je to, že čekáme, než se naše specifická rumunská English dostane zase do módy.
U českého jazyka už zůstanete, nebo může být další nahrávka zase zpívaná anglicky?
Máme výhodu v tom, že jsme si sami sobě pány. Uvidíme, jak se nám bude chtít.
(úsměv) Většinou na desky dáváme něco speciál a týká se to i jazykových mutací. Myslím ale, že angličtině ještě úplně zvonec neodzvonil.
"Puč-meloun", "Dřubída", "Leda au", "Krutiruk" nebo "Babitze" - to je výběr některých skladeb na novince. Kdo má tyhle nezvyklé názvy na svědomí? Jak na ně chodíte?
Je to vždycky společná práce. Něco vznikne jako pracovní verze. Něco je chyba v přeřeknutí a pak se uchytí, ale většinou se jedná o záměr, který, přestože zní divně nebo zkomoleně, má většinou sekundární význam. Bavíme se tím. Fakt je, že tyto
sekundáry, legrácky jsou externímu posluchači někdy prostě skryty. Přijďte za námi po koncertě na bar, rádi je vysvětlíme.
(úsměv)
Na albu je pouze sedm písní, jedná se tedy o EP. Proč jste nakonec nevydali plnohodnotnou studiovku?
Protože se vlastně jedná o dvě épéčka s rozestupem jednoho roku, je to paralelní pohrobek dopadu covidu.
Status Praesents
Domácí hardcorová formace Status Praesents funguje od roku 1996. Své první demo "Demo 00" natočila v roce 2000 a o dva roky později již vydala svou oficiální prvotinu "510". Až na pár výjimek byly texty skupiny psané v angličtině. To se změnilo až se zatím posledním albem "Artrum Tremorandum", na které loni navázalo EP "Bestie".
Novinka má oproti "Artrum Tremorandum" jednoduchý, ale povedený přebal. Kdo je autorem?
Díky, i my jsme s tím moc spokojeni. Autorem je Lukáš Krol a tímto mu děkujeme a zdravíme ho.
Fungujete už od devadesátých let. Jak se podle vás zejména hardcorová scéna u nás posunula? Vnímáte nějaká mladá výrazná jména?
© archiv kapely No baže. Nejen hardcorová scéna, ale obecně hudební scéna se posunula strašně moc. Kapel je dneska spousta a jsou fakt dobrý. V devadesátkách byl do měsíce jeden pořádnej koncert v Praze a všichni si o něm půl roku dopředu povídali. Když měli přijet
Pro-Pain, byl to svátek roku. Když
Suicidal Tendencies, byl to svátek pětiletky. Dneska (tedy před covidem) jsou denně kluby plný skvělých skupin, ve kterých hrajou kluci, co cvičí od šesti let. Mrkněte třeba na line-up letošního Fajt Festu. To je něco neskutečnýho, kolik výbornejch muzikantů se tam se podařilo Bobovi dostat. Klobouk dolů.
Považujete se sami ještě za hardcorovu formaci? Přece jen určitou obměnou zvuku jste od svých počátků pochopitelně prošli.
My jsme vlastně nikdy nebyli čistě
the real hardcore kapela. Máme ten styl moc rádi, ale každý posloucháme něco trochu jiného a v té tvorbě se nám to nakonec vždycky probarvilo.
Koho vůbec považujete za své hudební vzory? Inspiruje vás i někdo z mladší zahraniční scény?
Tady se ty odpovědi asi budou lišit u každého z nás. Obecně ale můžeme říct, že máme stálice, které nás nepřestávají inspirovat, a časem se jejich vliv vůbec nezmenšil. Uvedl bych příkladem
Madball,
Sick Of It All,
Biohazard či
Suicidal Tendencies. Z těch aktuálně se profilujících nás hodně baví třeba
Get The Shot.
Jak se vám zpětně líbí vaše první desky? Třeba "Aatra" nebo debut "510"? Poslechnete si je ještě někdy sami od sebe?
© Jan Nožička V té době byly úplně jiné metody nahrávání, jiné dostupné technologie nastavení zvuku a mixu. Obecně možností bylo méně. Zvukově je to někdy tortura to poslouchat, ale tenkrát jsme se prostě snažili to dělat co nejlépe, a těch kapel tady opravdu nebylo tolik, abyste se mohli lokálně inspirovat nebo si třeba poradit. A to je i další trend současné doby, který pozorujeme. Dnešní hudební scéna v našem ranku je daleko ambicióznější, soutěživější. I když se často ráda nechá nazývat jako rodina, jako by se vytrácel vzájemný respekt pro konkurenční
contest.
Uvažujete, že byste "Bestii" nebo některá vaše starší alba vydali na vinylu? Jejich prodej oproti klasickým CD stále stoupá...
Bavili jsme se o tom, ale na vinyl potřebuješ opravdu fanouška, fajnšmekra. Pokud bude zájem, určitě bychom uměli relativně rychle zareagovat a vinyl připravit. Teď ho nemáme v nabídce, ale jeden nikdy neví.
Jste vy osobně fanoušky fyzických nosičů, nebo už jste podlehli streamovacím platformám?
To je také hojně diskutované téma u nás v partě. Vzhledem k tomu, že si myslíme, že většina lidí poslouchá muziku z mobilu a že doma či v autě už ani CD přehrávač nemá, šli jsme primárně cestou streamu. Ale stejně jako u vinylu, pokud bude poptávka, umíme rychle uvést i CD. Vlastně je to poprvé, co fyzický nosič zatím nemáme.
Chystáte nějaký křest "Bestie"? Je třeba v plánu koncertní turné?
Určitě bychom rádi hráli. Vyhlížíme jaro, léto, podzim a covidové možnosti a snad se nám brzy podaří "Bestii" vzbudit ze spánku a rozběsnit naživo.