Kdo má šanci v Eurovizi? V sedmičce českých finalistů jsou Emma Smetana s Jordanem Hajem, Skywalker či Annabelle

07.12.2021 08:00 - Hana Bukáčková | foto: Marek Jarkovský

Česká televize odtajnila sedmičku lokálních finalistů pro další ročník Eurovize. Vítězem se může stát dvojice Emma Smetana & Jordan Haj, česko-norská formace We Are Domi, kapely Skywalker nebo The Valentines a zpěvačky Annabelle, Elis Mraz či Giudi. Kdo má na to kráčet ve stopách Mikolase Josefa?
Během pondělní tiskové konference představili jednotliví kandidáti sebe i nominovanou písničku a vylosovali si soutěžní číslo, se kterým se utkají o vaši přízeň. Letošní ročník je výjimečný: nejen že české klání začíná o měsíc dříve, ale o výsledku rozhodne z 50 % mezinárodní porota, z 25 % mezinárodní diváci a z 25 % čeští diváci. Hlasování začíná 7. prosince a skončí 15. prosince 2021. Následující den bude vyhlášen vítěz národního kola, který se v květnu zúčastní mezinárodní části soutěže v italském Turíně.

Všichni vsadili na angličtinu a zdá se, že v porovnání s uplynulými ročníky se letos sešla kvalitní sestava - ať už z ní postoupí kdokoliv, ve světě nám ostudu neudělá, jen posuďte sami...

We Are Domi - Lights Off

We Are Domi je nově přejmenovaný band kolem Dominiky Haškové, dcery slavného Dominátora. Původně nesl název DOMI, mezitím se ale na trhu objevil jmenovec. O pozornost si tato skupina řekla už v roce 2019 singlem "Let Me Follow", někteří si mohou pamatovat Dominičinu předchozí účast v televizní soutěži Česko Slovensko má talent, to se psal rok 2010. Ona sama studovala ve Velké Británii, kde založila kapelu složenou z jejích kamarádů studentů z Norska. Před časem se vrátila zpět do ČR a s sebou vzala i ostatní. Do Eurovize se spolu přihlásili s taneční electro písničkou "Lights Off".


Giudi - Jezinky

Zpěvačka a songwriterka Jitka Martiriggiano, dříve známá převážně fanouškům rockové kapely ISUA nebo divákům televizní show X Factor, v roce 2017 překvapila sólovým projektem. Pod pseudonymem Giudi ve své tvorbě kombinuje potemnělou melancholii s futuristickou elektronikou. Jako jediná soutěží s a cappella písní, pojmenovanou navíc česky "Jezinky". Ve finálové sedmičce působí díky svojí vizáži tak trochu jako z jiné galaxie…


Annabelle - Runnin’ Out Of Freakin’ Time

Po Lenny nebo Ewě Farne se další tváří mezinárodní kampaně EQUAL stala mladá zpěvačka Annabelle, a i ona se tak objevila na slavném billboardu na Times Square v New Yorku. Hudbu studovala v Londýně a její talent ji vynesl mezi nominované v kategorii objev roku na Českém slavíkovi. Nezastírá své mezinárodní ambice a do klání nastupuje s energickou rockovou nasrávačkou "Runnin’ Out Of Freakin’ Time" a s doprovodnou kapelou v zádech.


Elis Mraz - Imma Be

Elis Mraz míří do Eurovision Song Contest podruhé. Vloni se zúčastnila národního kola s písní "Wanna Be Like" a skončila na druhém místě. Teď zkouší štěstí s rapovým trackem "Imma Be" řízlým latinskými prvky, který kopíruje aktuální trendy a je jejím takovým osobním manifestem. Eliška se stala už v roce 2017 vítězkou v anketě Český slavík Mattoni v kategorii objev roku. V témže roce se dostala do semifinále soutěže Hlas Česko Slovenska. Své debutové album s názvem "Shubidu" vydala už o rok dříve.


The Valentines - Stay or Go

Ne, toto není návrat australské formace, která se rozpadla v roce 1970. The Valentines jsou královéhradecká indie kapela, která vznikla na jaře v roce 2017 a vše má teprve před sebou. Trojice muzikantů vyhrála v roce 2019 hitparádu neobjevených Radia Wave Startér. Jejich píseň "Just Us" byla použita ve filmu Michala Hogenauera "Tiché doteky". O pozornost porotců bojuje se "Stay or Go", tanečním kouskem tak trochu v retro stylu.


Emma Smetana a Jordan Haj - By Now

Jediný soutěžní duet má na svědomí muzikantské a partnerské duo Emma Smetana a Jordan Haj. Emma bodovala jako novinářka a aktuálně je na mateřské, Jordan zase s Givinarem Křížem umí natáčet dobré videoklipy. Není to jejich první spolupráce - na svém kontě mají už společné singly "No Fire" či "Lost And Found". Zatímco Emmima debutová deska je na trhu pět let, Jordanova na své vydání teprve čeká. Eurovizní píseň "By Now" pojednává o útěku z rutinního života.


Skywalker - Way Down

Milé překvapení - možná jste i vy očekávali spíše nominaci neméně talentovaných John Wolfhooker. Kluci kolem bratrů Kučerových jsou zástupci tvrdší, hardcorové scény, možná by tak svým songem "Way Down" rádi následovali loňské vítěze Måneskin. Na tiskovce padl odkaz na titulek několik let starého rozhovoru, který byl ovšem vytržen z kontextu. Skywalker na sobě velmi pracují a v rámci žánru patří mezi nejrespektovanější kapely, které se snaží udávat trend. Aktuálně mají za sebou intenzivní turné po Evropě s letošním albem "Late Eternity".DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY