shop.musicserver.cz
Na třetí řadové desce se Nick Cave & the Bad Seeds vzpírají proti bodcům

Na třetí řadové desce se Nick Cave & the Bad Seeds vzpírají proti bodcům

Vydáno: 22.08.2021 09:00 v sekci Zaprášenosti - Honza Průša | foto: Nick Cave

"Kicking Against the Prick" je třetí studiové album Nicka Cavea & The Bad Seeds. Deska coververzí, která ale o Caveovi možná řekla víc než jeho vlastní písně. Deska, která vznikala v Austrálii a Berlíně a na housle tu hraje i Nickova matka Dawn. Přečtěte si její příběh v dalším dílu Zaprášeností.

Nick Cave & The Bad Seeds - Kicking Against the Prick

Datum vydání: 18.8.1986
Produkce: Flood, Tony Cohen
Skladby: Muddy Water, I'm Gonna Kill That Woman, Sleeping Annaleah, Long Black Veil, Hey Joe, The Singer, All Tomorrow's Parties, By the Time I Get to Phoenix, The Hammer Song, Something's Gotten Hold of My Heart, Jesus Met the Woman at the Well, The Carnival Is Over

Nick Cave, Berlin
© last.fm
Rok 1985 byl pro Nicka Cavea těžkým a hektickým obdobím. V té době bydlel v Berlíně u Thomase Wydlera (který se mimochodem právě na této desce stal dlouholetým členem The Bad Seeds). V pokojíčku, té malé díře u stropu, útočišti, kde trávil většinu dne. Na dveřích měl ceduli s nápisem "Génius pracuje" a ve stísněném prostoru psal na stroji své texty - pracoval třeba na románu "A uzřela oslice anděla".

The Bad Seeds už za sebou měli v té době dvě alba. A bylo potřeba ten rozjetý mechanismus nezastavovat a přijít s dalším. Kapela byla zrovna na australském turné, po jehož konci odjeli muzikanti do melbournského studia, aby natočili kolekci coverů. Pro Cavea to bylo praktické. Nemusel psát vlastní texty, mohl se věnovat románu a přitom mohla vzniknout i nová studiovka.

Ale nešlo jen o praktický důvod, proč se vrhnout na předělávky. Cave byl okouzlen a inspirován deskou "Beautiful" od australských The Reels (k poslechu tady, pokud by vás to zajímalo). Jejich synthpopové dílo z roku 1982 bylo také postavené na coververzích. Ta nahrávka byla dle Nicka dokonalou směsicí hořkosti, zlomyslnosti a nenávisti k celému hudebnímu průmyslu, což mu v té době imponovalo.

Kicking Against The Pricks - Původní Caveův návrh obalu desky
© Honza Průša
V Austrálii se vrátili k producentovi Tonymu Cohenovi. S tím Cave pracoval na všech albech The Birthday Party i na debutu The Bad Seeds. Připravili si i velké množství písní - Caveových oblíbených žánrů, často šlo o klasické bluesové věci, o country, o tradicionály, ale také o popové balady ze 60. let minulého století. Z dnešního pohledu šlo, alespoň pro tuzemce, často o docela neznámé a zapomenuté a vlastně leckdy neposlouchatelné songy, které Cave se svými kumpány dost přetvořil. Dal jim jednotného ducha a udělal z nich hudební klenoty. Často v nich našel náboj, který v těch originálech mnohdy nebyl ani tušen. Vlastně je s podivem, co se mu mohlo líbit třeba na původní verzi "By The Time I Get To Phoenix" od Johnnyho Riverse.

Původně se kolekce měla jmenovat "Head On A Platter". Cave čekal, že ji hudební publicisté nepřijmou a podrobí ji drsné kritice. Pak ale přišel s biblickým názvem "Kicking Against The Pricks" (Skutky apoštolů 26:14 - "A když jsme všichni padli k zemi, slyšel jsem hlas, který mi v hebrejském jazyce řekl: 'Saule, Saule, proč mě pronásleduješ? Vzpírat se proti bodcům ti to ztěžuje.' "). Vzepření se proti bodcům Cave vnímal jako vzepření se proti nenáviděným kritikům. Cave se dokonce dle vzpomínek Micka Harveye těšil na to, že na desku vyjdou špatné recenze. To se mu ale nesplnilo, protože výsledek u publicistů i fanoušků dopadl výborně.

Nick Cave & The Bad Seeds - Kicking Against The Pricks
© facebook interpreta
Práce v australském studiu probíhala velmi rychle a příjemně. První den natočili šest písní, druhý den pět, další dny se k muzikantům přidal Tracy Pew i Rowland S. Howard (oba parťáci z The Birthday Party), Howard tu nazpíval a nahrál kytaru a varhany k velvetovské "All Tomorrow's Parties". Přišla i Caveova matka Dawn, známá svou radou: "Head high and fuck 'em all," která dokonce natočila housle v "Muddy Water" od bluegrassové kapely The Seldom Scene.

Největším hitem se ale stala singlová "The Singer" od Johnnyho Cashe. The Bad Seeds tu spolu s hosty nahráli mnohem víc materiálu, než se na desku dostalo. Z těch, co vypadly, to jsou třeba "Something" od George Harrisona, "Bullrider" od Johnyho Cashe, "John Henry" od Leadbellyho nebo "No Your Product" od The Saints. Alespoň na B stranu zmiňovaného singlu byly zařazené písně "Black Betty" (Leadbelly) a "Running Scared" (Roy Orbison).

Dokončení alba ale provázely velké nepříjemnosti. Cave nejdřív zůstal sám v Austrálii, aby ve studiu zpracovával nahrávky. Trvalo mu to měsíc, ale měl slíbenou slevu za práci mimo špičku. Jenže tuto dohodu ředitel studia nedodržel a účtoval si plnou taxu. Takže došlo k vzájemnému handrkování. The Bad Seeds už čekali v berlínských studiích. Potřebovali pracovat na dokončení alba, ale v Austrálii nechtěli pásky poslat, dokud nebude zaplacená plná částka. Na finální mixy, dotáčky a doprovodné hlasy tak zbyly skupině jen tři dny času.

Nick Cave & The Bad Seeds - The Singer
© facebook interpreta
Hektické tři dny. Ten chaos a rychlost dokládá například natáčení smyčců, které aranžoval Mick Harvey. Kapela si na doporučení Blixy Bargelda najala Berliner Kaffehausmusik Ensemble. Toto těleso ale nemělo s rockovou muzikou vůbec žádné zkušenosti, což přivodilo řadu kuriózních situací. Harvey v jednom z rozhovorů vzpomínal, že třeba v písni "Something's Gotten Hold of My Heart" (Roger Greenaway, Roger Cook) začne cellista uprostřed hrát rytmicky, ale vydrží to pouhé čtyři takty.

Z "Kicking Against the Pricks" se nakonec stal pozoruhodný počin. The Bad Seeds dali coverům opravdu hodně ze sebe samých. Z těch písní je cítit jednak to, že kapelu samy o sobě naplňují, vedle toho ale mají právě jejího ducha. Ten posun je tu opravdu zásadní, což člověk zjistí nejpozději ve chvíli, když si dá práci, dohledá si originály a pustí si je před touto deskou (máte možnist v playlistu výše). Cave tu vlastně, díky tomu, že můžeme vnímat a porovnávat vzájemné rozdíly těch songů, o sobě říká víc, než kdyby to byly jeho vlastní skladby. Protože svým způsobem ukazuje, jak vnímá svět. Jak slyší cizí písně, o něž byste leckdy ani nezavadili uchem.

P. S.: Řadu historických a životopisných souvislostí jsem čerpal z knihy "Bad Seed - zlé sémě" od Iana Johnstona, která vyšla v překladu Tomáše Hrácha v Argu v roce 1996.


  • Tomáš Hrách byl geniální překladatel (Majk, 23.08.2021 15:59) Reagovat

    Např. Caveova oslice atd

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Pět nejvyprsenějších vystoupení Tate McRae, která ukázala i její talent
Nejvíc nej: Pět nejvyprsenějších vystoupení Tate McRae, která ukázala i její talent Tate McRae je nadaná zpěvačka a tanečnice, která svými živými vystoupeními zaujala příznivce popu po celém světě. Brzy se už podruhé dočkají i fanoušci v Praze, kam interpretka přiveze svou "Miss Possessive Tour". Ochutnávku toho... čtěte zde
Vydáno: 27.03.2025 14:00 v sekci Publicistika | Nejvíc nej
Pohled do českých hitparád - 12. týden 2025
Rosé a Bruno Mars se s "APT." dočkali vítězství v českých rádiích Světové hitparády už singl "APT." od Rosé a Bruna Marse oběhl, nyní se na vrchol dostal také v českém rádiovém žebříčku. V albovém přehledu uspěl americký rapper Playboi Carti s nahrávkou "Music" a pořadí digitálních singlů... čtěte zde
Vydáno: 27.03.2025 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
Teddy Swims - I've Tried Everything But Therapy (Part 2) 8/10
Recenze: Teddy Swims nabízí na "I've Tried Everything But Therapy (Part 2)" vznešený pop A také vroucí soulový feeling, hromadu silných emocí a snad ještě více bezpodmínečné lásky. Kdo si na cukrování moc nepotrpí, pro toho může jít jen o hezky zazpívaný kýč, ale kdo má rád lásku ve všech jejích podobách,... čtěte zde
Vydáno: 26.03.2025 15:00 v sekci Recenze
Nové desky 11/2025 - od Seleny Gomez s Bennym Blankem přes Lordi po Grey256
Nové desky 11/2025 - od Seleny Gomez s Bennym Blankem přes Lordi po Grey256 Novinkám minulého týdne vévodí partnerská dvojice Selena Gomez a Benny Blanco, jimž sekundují příšerky Lordi, metaloví Cradle Of Filth, indiepopoví Japanese Breakfast, české naděje Nika a Grey256, pop-rockoví Deacon Blue, rapper... čtěte zde
Vydáno: 26.03.2025 08:00 v sekci Novinky | Nové desky
​Lisa - Alter Ego 6/10
Recenze: Lisa to s "Alter Ego" myslí dobře, ale bez Blackpink zapadá do průměru Když máte jako interpretka jen dva songy, ale dohromady s nimi nasbíráte několik miliard přehrání, staví vás to do těžké pozice - udržet hlavu nad hladinou očekávání se zdá jako skutečná výzva. A Lisa z k-popového fenoménu... čtěte zde
Vydáno: 25.03.2025 14:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nejvíc nej: Rok 2024 v hudbě podle Honzy Průši (26.01.2025 10:00)
- Nejvíc nej: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2024 podle musicserveru (10-1) (25.01.2025 10:20)
- Fotogalerie: Blixa Bargeld a Teho Teardo v Praze v obrazech (07.12.2024 09:36)
- Vydavatelství CREW oznamuje první novinky na rok 2025 - vyjdou Želvy ninja, Deadpool & Wolverine nebo Americký upír (03.12.2024 17:27)
- Blixa Bargeld, frontman Einstürzende Neubauten, a italský skladatel Teho Teardo zahrají 6. prosince místo Paláce Akropolis v Arše+ (30.11.2024 15:35)
- Naživo: Čistá krása. Nick Cave & The Bad Seeds v O2 areně odehráli svůj nejpozitivnější koncert (18.10.2024 12:15)
- Fotogalerie: Nick Cave dostal pražské publikum opět do kolen (18.10.2024 06:13)
- Nové desky 35/2024 - od Nicka Cavea & The Bad Seeds přes Palaye Royale po Monkey Business (04.09.2024 12:00)
- Recenze: Světem okouzlený desperát Nick Cave natočil "Wild God", svoje doposud nejspirituálnější album (02.09.2024 09:30)
- Audio: Snění za dlouhé temné noci. Nick Cave servíruje "Long Dark Night", další ukázku z nové desky (25.07.2024 14:35)

ALBUM TÝDNE 12/2025

Steven Wilson
The Overview

Sledovat hudební cestu Stevena Wilsona může být pěkné drama. Doslova nevíte, co vás čeká za každým rohem. Od No Man po Porcupine Tree, od Blackfield až k nevyzpytatelné sólové kariéře. Všechno je to nesmírné dobrodružství. A to zřejmě nekončí s aktuálním počinem "The Overview", jenž na to jde zase odjinud.

10/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 30.03.
Avantasia (DE) (Forum Karlín, Praha)
Po 31.03.
Benjamin Clementine (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)
Út 01.04.
Baby Lasagna (CH) (MeetFactory, Praha)
Út 08.04.
Dizzee Rascal (UK) (Roxy, Praha)
So 12.04.
Twenty One Pilots (US) (O2 arena, Praha)
Út 15.04.
Chase Atlantic (AUS) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
St 16.04.
Nemo (CHE) (Roxy, Praha)
St 16.04.
Bernard Allison (US) (Jazz Dock, Praha)
St 16.04.
P.O.D. (US) (Roxy, Praha)
Čt 17.04.
Composers Summit Prague - Galavečer filmové hudby (Obecní dům - Smetanova síň, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince Justin Bieber The Prodigy Viktor Sheen Lady Gaga Madonna Pink Floyd Queen Lucie Vondráčková The Weeknd Coldplay Beyoncé Taylor Swift Mirai Ed Sheeran Hugo Toxxx Vypsaná fiXa Kabát Dua Lipa
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe