shop.musicserver.cz
Zrní, Střecha Radost, Praha, 26.7.2021

Zrní - pokaždý je jiný aneb Jak kapela z Kladna oslavila svoje dvacetiny i přes vrtochy počasí

Vydáno: 28.07.2021 14:12 v sekci Naživo - Hana Bukáčková | foto: Hana Bukáčková

Zrní slaví tento rok dvě desítky let existence a to je velký důvod k oslavě. Slaví se sice jinak, než bylo v plánu, to ale kapelu, která se svými fanoušky udržuje pevné pouto, nemohlo rozhodit. Koncert byl kvůli předpovědi přerušen, i tak ho ale muzikanti dokončili - buskovalo se unplugged před budovou.

Live: Zrní

místo: Střecha Radost, Praha
datum: 26. červnence 2021
setlist: Muchomůrky bílé, Na vesnici, Koně, Vězni, Jabloně, Rychta, Dva, Hýkal, Deště, Království, Já jsem tvůj pes, Sladkej výlet, Když se ztratíš, Silnice od ní, Mraky, domy, les, Igor Pelech, Bojim, Jabloně, Jiskřící raketa TOTO, Lazar

Fotografie mobilem jsou pouze ilustrační, omluvte proto prosím jejich kvalitu, na koncertě jsme neměli profesionálního fotografa.

Zrní, Střecha Radost, Praha, 26.7.2021
© Hana Bukáčková
Zrní je sázka na jistotu. Každý koncert je jiný a to mě na této kapele, která funguje neuvěřitelných dvacet let, baví nejvíc. Parta tehdy osmnáctiletých kluků si řekla, že to zkusí s hraním a od té doby si jde svojí cestou, která není dlážděná a přímá, ale přesto vede na pomyslnou mýtinu, kde je všem dobře. Muzikanti vymýšlejí různé koncepty, hrají na neobvyklých místech, přicházejí s dobrými nápady a tak celkově vyzařují auru, která se těžko dá slovy popsat.

Na blížící se výročí upozorňovali na svých sociálních sítích prostřednictvím starých kapelních fotografií a rozsáhlých tematických příspěvků/článků/komentářů, které přibližovaly historii. Pánové vzpomínali na to, jak bylo, s kým spolupracovali, a na kupu dalších věcí.

Dva koncerty na Střeše Radost pojala formace kolem Honzy Ungera jako finální oslavu. Z půlky hořkosladké veselí. První (nedělní) vystoupení kvůli nevábné předpovědi slibující slejvák a bouřky odpískala předčasně (všechen nečas se totiž Praze vyhnul a bylo hezky), na druhé (pondělní) pršet nemělo, ale hraní muselo být kvůli blížícím se bleskům a dešti přerušeno. Nakonec spadlo pár kapek. Ale bezpečnost fanoušků je na prvním místě, obzvláště na místě, které je první na ráně (a to doslova vzhledem k přitažlivosti blesků)... Překvapivě se vše ale zvrhlo v netradiční koncertní zážitek.

Zrní, Střecha Radost, Praha, 26.7.2021
© Hana Bukáčková
Koncert uvítal Juklík slovy: "Zrní, Ungerground." Mělo jít o výběr songů z celého jejich dosavadního repertoáru. Na úvod ovšem zazněla předělávka, kterou pánové hrávali v úplných začátcích - kultovní "Muchomůrky bílé". Začali je hrát pouze Honza Unger, Jukla a Fíša, tedy přesně ta sestava, v níž Zrní začínalo. V půlce se pak přidali i Ondra s Caitem.

Poté zazněla jejich prvotina "Na vesnici". Unger to okomentoval slovy, že je rád, že se píseň po letech dočkala tak početného publika. Předtím ji slýchávalo maximálně dvacet návštěvníků koncertu a postupně skladbu vyřadili z repertoáru.

Repertoár nejdřív poskládali chronologicky za sebou. Z desky "Voní" zazněla "Koně", z "Hrdiny počítačový hry jde do světa" muzikanti odehráli nejvíc: "Bojím", "Vězni", "Mraky, domy, les" a "Jabloně", ze "Soundtracku ke konci světa" hned tři nejznámější "Rychta", "Hýkal" a "Dva", z "Následuj kojota" jsme mohli slyšet "Lazar", "Deště", "Já jsem tvůj pes" a "Království". Z "Jiskřící" vybrali "Když se ztratíš", "Silnice od ní", "Mraky, domy, les", "Igor Pelech" a "Jiskřící raketa TOTO". Z poslední kolekce "Nebeský klid", kterou zatím nestihli pokřtít, nakonec nezaznělo nic - šetřili si to na závěr, ale nebyl prostor.

Zrní, Střecha Radost, Praha, 26.7.2021
© Hana Bukáčková
Zpěvák mluvil častěji než při normálních koncertech. Vyprávěl historky, které se ke každém songu vážou. Polemizoval nad tím, zda má raději mluvit, nebo víc zpívat. Obojí bylo dobré, hezky se poslouchal, ale postupem času spíš převládala druhá varianta.

Líbilo se mi, jak ve "Vězních" upravil původní text: "Tohle je moje hra proti tmě, moje krásně plná hlava proti samotě," na: "Moje krásně plná střecha proti samotě," což byla pravda - bylo plno. "Rychta" by se mu prý zdála jako dobrá nová česká hymna, prý nás určitě pan prezident z okna poslouchá (ze střechy je krásně vidět Pražský hrad a také na nejvyšším bodu budovy Radosti je umístěná vlajka - pozn. aut.). "Hýkala" pak překřtili na svého "Františka Dobrotu".

Ale co čert nechtěl a osud nepřál, zhruba v polovině hraní přišlo upozornění, že se valí bouřka s deštěm, a to hned dvakrát. Po prvním varování se muzikanti poradili a rozhodli se, že chronologický setlist změní v náhodný a že budou hrát, dokud to půjde. Stihli bohužel jen jednu skladbu, úplnou novinku "Sladkej výlet". Potom raději kvůli bezpečnosti vyklidili prostor s příslibem, že budou pokračovat unplugged dole před budovou, kde je přístřeší. A jak slíbili, tak se stalo. Mezitím spadlo pár kapek a bouřka se české metropoli vyhnula. Člověk je zkrátka proti přírodě malý pán.

Zrní, Střecha Radost, Praha, 26.7.2021
© Hana Bukáčková
Mezitím se fanoušci shlukli dole před vchodem, jen minimum jich odešlo a všichni věřili, že si sváteční moment ještě prodlouží. Čekání na hudebníky si krátili společným zpíváním "Hýkala". Poté dorazila kapela a hrálo se jak za starých časů (to jsem si vzpomněla na buskingový pochod od Lennonovy zdi přes Kampu na Střelecký ostrov, který mě před pěti lety nadchl), akusticky, mezi lidmi bez pódia.

Pánové prohlásili, že se bude hrát do doby, než odbije desátá nebo do příjezdu policie. Vyzvali lidi, aby zpívali kultivovaně, aby se to případně přivolané policejní hlídce líbilo. Pár lidí osvětlovalo interprety mobily, aby na ně bylo vidět. Mělo to takovou zvláštní, ale velmi příjemnou náladu. O to víc to všechny semklo a to je to kouzlo toho jubilea, že fanoušci s kapelou drží, i když jim třeba osud nepřeje. Venku se hrálo něco přes půl hodiny, Unger skotačil jako nějaký šaman a zpívalo se sborově. Fanoušci se dožadovali přídavku - jeden si vytleskali, další ne, neb už bylo po 22. hodině. Na skandování "Ještě jednu!" skupina reagovala odpovědí: "Běžte domů."

A tak se šlo. Radostná to chvíle, kdy jsem odcházela s pocitem, že jsem byla opět u něčeho výjimečného. Díky, Zrní! Vše nejlepší ti přejeme, ať jsi stále tak plodné a vyrůstají z tebe i nadále tak dobré věci jako doteď.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Metronome Prague, den 2, Výstaviště Holešovice, Praha, 24.6.2022
Naživo: Beck zachránil Metronome od průšvihu, skutečnými hvězdami ale byli Oh Wonder Prší, prší, jen se leje... To bylo hlavní téma druhého dne akce s názvem Metronome Prague, která do České republiky po mnoha letech přivezla kromě jiných i oceňovaného Becka. Vzhledem k nelítostnému počasí ale dlouho nebylo... čtěte zde
Vydáno: 26.06.2022 21:01 v sekci Naživo
0
Marek Ztracený, Tour de Léto, Riegrovy sady, Praha, 25.6.2022
Naživo: Ještě lepší než loni. Start "Tour de Léto" Marka Ztraceného v Praze vyšel na výbornou Loňský premiérový ročník letní koncertní a zážitkové šňůry Marka Ztraceného se mohl zčásti jevit i jako nouzový plán pro covidové prázdniny. Letos se však "Tour de Léto" vrátila a po prvních dvou zastávkách v pražských... čtěte zde
Vydáno: 26.06.2022 15:59 v sekci Naživo
0
Ozzy Osbourne - Patient Number 9 9/10
Video: Ozzy Osbourne je zpět. V klipu k singlu "Patient Number 9" ho zavřou do blázince O tom, že veterán Ozzy Osbourne navzdory chatrnému zdraví chystá nové album, se mluví už nějakou dobu. Lákaly na něj zejména informace o tom, že kromě Zakka Wyldea zverboval celou kytarovou smetánku - Claptona, Iommiho a Jeffa Becka,... čtěte zde
Vydáno: 25.06.2022 18:01 v sekci Audio / Video | Video
0
Bára Basiková - Bára Basiková (vinylová reedice) 8/10
Recenze: Bára Basiková svým prvním sólovým albem stvořila skvělý hudební dokument doby Fenomenální zpěvačka Bára Basiková byla vždy nejvíce spojována se dvěma dvorními autory, a to s Martinem Němcem a Michalem Pavlíčkem. Na jejím debutu z roku 1991 je vše trochu jinak. Právě ten před časem vyšel ve zvukově... čtěte zde
Vydáno: 25.06.2022 12:30 v sekci Recenze
0
Metronome Prague, Výstaviště Holešovice, Praha, 23.6.2022
Naživo: "Jen dýchej," žadonil Nick Cave na Metronomu Sice bez původně plánovaného Macklemorea, ale i tak s několika zajímavými taháky odstartoval Metronome Prague a i letos je ve výběru headlinerů vidět, že cílová skupina jsou v Praze žijící čtyřicátníci. Vždyť i od stanového... čtěte zde
Vydáno: 24.06.2022 12:43 v sekci Naživo
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Skupina Zrní se po třech letech vrátila na Střechy Lucerny. A poručila větru dešti (21.06.2022 17:00)
- Video: Premiéra: Zrní představuje home made klip "16:07". Vznikl během lockdownu (02.12.2021 10:00)
- Naživo: Zrní v Divadle Archa konečně pokřtilo "Nebeský klid" (22.10.2021 21:46)
- Video: Zrní uzavírá trojlístek odpadlíků z "Nebeskýho klidu" "Milimetrem" (13.04.2021 13:09)
- Audio: "Inaugurace" od Zrní nese poselství o zodpovědnosti mocipánů (11.03.2021 14:23)
- Audio: Zrní nás zvou na hořkokyselej "Sladkej výlet" (11.02.2021 17:16)
- Video: Skupina Zrní vykoupila v novém videu vinu "Trestem" (22.10.2020 14:10)
- Naživo: Zrní rozdávalo hudební radost na střeše Radosti (22.07.2020 19:01)
- Kapela Zrní převzala cenu od Nadace Olgy Havlové a vyráží představit svůj "Nebeský klid" naživo (17.06.2020 15:19)
- Recenze: Nebesky neklidné Zrní oroduje za nás všechny (09.05.2020 12:20)

ALBUM TÝDNE 25/2022

Röyksopp
Profound Mysteries

Oops, udělali to zas! Röyksopp sice v roce 2014 prohlásili, že deska "The Inevitable End" je jejich poslední, nakonec si to ale rozmysleli. A je to jedině dobře. "Profound Mysteries" je navíc - a v tomhle případě lze to klišé použít - víc než album. Je to konceptuální počin a jako takový je nutno jej hodnotit.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 28.06.
Passenger (UK) (Žluté lázně, Praha)
Út 05.07.
Jack White (US) (Forum Karlín, Praha)
Čt 07.07.
Thievery Corporation (US) (Žluté lázně, Praha)
St 13.07.
Colours Of Ostrava (Dolní Vítkovice, Ostrava)
St 13.07.
Kiss (USA) (O2 Arena, Praha)
Pá 15.07.
Harry Styles (UK) (O2 Arena, Praha)
Pá 15.07.
Hrady CZ Točník/Žebrák (Točník, Točník)
So 16.07.
Hrady CZ Točník/Žebrák (Točník, Točník)
Pá 22.07.
Pearl Jam (USA) (O2 Arena, Praha)
Pá 22.07.
Hrady CZ Kunětická hora (Kunětická hora, Ráby)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lucie Vondráčková Slash BTS Adele Madonna Michal Prokop Vojtaano Viktor Sheen Queen Justin Bieber Jack White Dua Lipa The Beatles Pink Floyd Liam Gallagher Abba Mirai The Weeknd Avril Lavigne Ed Sheeran
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu