Måneskin albem "Teatro d’Ira: Vol. I" dokazují, že Eurovize může zrodit opravdovou hvězdu

26.07.2021 00:00 - Josef Martínek | foto: eurovision.tv

Soutěž Eurovision Song Contest nepřinesla mnoho vítězů, jejichž tvorba by zaujala i české posluchače, vůči této písňové přehlídce často skeptické. Šampioni letošního ročníku, římští rockeři Måneskin, se však brzy po triumfu stali senzací mnoha hitparád. Jejich album "Teatro d’Ira: Vol. I" za pozornost jednoznačně stojí.
8/10

Måneskin - Teatro d'Ira: Vol. I

Skladby: Zitti e buoni, Coraline, Lividi sui gomiti, I Wanna Be Your Slave, In nome del padre, For You Love, La paura del buio, Vent'anni
Vydáno: 19.3.2021
Celkový čas: 29 minut
Vydavatel: Sony Music
Když se na konci května v nizozemském Rotterdamu odehrával další ročník Eurovize, asi málokoho z nás by napadlo, že o jeho vítězi budeme slýchat i za několik týdnů. Evropské hitparády uprostřed července však hovoří jasně: v případě Måneskin máme co do činění s novým fenoménem.

Jejich druhé studiové album vyšlo ještě před zmiňovaným vavřínem. Čítá jen osm písní, které se vejdou do půlhodinky čistého času. Jde však o kousky natolik vydatné, že méně v tomto případě znamená více. Naopak by byla škoda jejich strhující zápal pro věc ředit doplňkovou vatou.

"Teatro d’Ira" znamená v italštině divadlo hněvu a je to název trefný. Nahrávka totiž překypuje emocemi čtyř mladých lidí, kteří se potřebují vykřičet ze všech křivd, jichž se jim od světa dostává. Jejich vztek, frustrace i pocity útisku a podceňování zde procházejí procesem katarze, jehož výsledkem se stává rozmanitá smršť naléhavé a na dřeň prožité rockové muziky.

Måneskin, podobně jako mnozí další vítězové Eurovize, poutají pozornost extravagantním vzhledem, imponuje jim zejména estetika sedmdesátých let. V jejich případě se však - na rozdíl od některých jiných - nejedná jen o křiklavou skořápku s prázdným obsahem.

Byť se doma v Itálii proslavili díky televizní show X Factor, ve svém přístupu k hudbě zůstávají sympaticky ryzí a nezkažení pravidly mainstreamu. Po tři roky starém debutu "Il Ballo Della Vita" se na nějakou dobu přesunuli do Londýna, kde na sobě pracovali a čerpali inspiraci. Do tvoření nepustili nikoho dalšího zvenčí a písničky poté nahrávali živě, to aby se i na desce přiblížili podmanivé koncertní atmosféře. A přesně to se jim také podařilo.

Svědčí o tom i hardrockově laděný singl "Zitti e buoni", s nímž zvítězili nejen v Eurovizi, ale ještě před ní také na prestižním festivalu Sanremo. Dokonce pronikl do top 20 britského žebříčku - na italsky zpívanou skladbu jde u konzervativních Britů o věc téměř nevídanou. Další dva songy od spolužáků z římského gymnázia dokonce zamířily ještě výš, do elitní desítky, ty už jsou však natočené v angličtině.

Mezinárodní jazyk možná formaci pomůže v jejím ještě mohutnějším exportu napříč Evropou - a třeba i dál. Více jí však sluší texty v rodné (a na albu v poměru 6:2 převládající) italštině. Ta by se spolu s vypjatým pěveckým projevem frontmana Damiana Davida mohla v konkurenci dalších žánrově podobně zaměřených skupin stát jejím poznávacím znamením. Vždyť zrovna u českých posluchačů funguje jazyková specifičnost skvěle - stačí si vzpomenout, jak obrovské popularitě se u nás těší Francouzka Zaz nebo španělsky zpívané letní hity Alvara Solera.

Måneskin mají navíc tu výhodu, že jejich srdcervoucí nasazení zabírá téměř v jakékoli poloze - v garážově syrové "Lividi sui gomidi" i v melodičtějších kusech "Coraline" nebo "Vent’anni". Snad jen tancovačkový singl "I Wanna Be Your Slave" po několika přehráních omrzí.

Stejně jako všechnu hudbu světa i songy těchto italských rockerů nejlépe prověří až čas. Už nyní je ale jasné, že tvorba čtveřice pojmenované po dánském výrazu pro měsíční svit překonala hranice Eurovize a má našlápnuto stát se masovou záležitostí. A to i u nás, kde "Teatro d’Ira: Vol. I" již několik týdnů boduje na nejvyšších příčkách oficiální albové hitparády.

Pořadatelé srpnového festivalu Rock for People Hope nejspíš ani netušili, jak atraktivního headlinera jejich angažováním získali.


NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY