Zemřel Phil Spector. Kontroverzní producent pracoval s The Beatles, Ramones i Leonardem Cohenem

17.01.2021 22:50 - Jiří V. Matýsek | foto: Reuters

V sobotu 16. ledna zemřel hudební producent Phil Spector. Bylo mu 81 let.

Bezpochyby vlivná osobnost hudebního světa na sebe upoutala pozornost zejména tím, čemu se začalo říkat wall of sound, tedy mohutným zvukem složeným z mnoha hudebních vrstev, často s notnou dávkou orchestru, echa a násobení některých nástrojů. Zároveň byl i sebestřednou osobností, bouřlivákem, který při natáčení rád šermoval střelnými zbraněmi. V roce 2009 byl odsouzen za vraždu herečky Lany Clarksen a mimo vězeňské zdi už nevyšel.

Spector se narodil 26. prosince 1939 v newyorském Bronxu a poprvé na sebe výrazně upozornil na konci 50. let jako člen kapely The Teddy Bears singlem "To Know Him Is To Love Him". V roce 1960 založil Philles Records, a stal se tak do té doby nejmladším majitelem nahrávací společnosti.

V následujících letech se pak coby producent a spoluautor podílel na deskách Ikea & Tiny Turnerových, The Ronettes nebo The Crystals. Po šesti letech práce oficiálně ukončil producentskou kariéru, vydržel to ale jenom tři roky. V roce 1969 se ujal produkce posledního alba The Beatles "Let It Be", přičemž jeho přístup je dodnes považován za poněkud kontroverzní a dělí fanoušky slavné čtyřky na dvě poloviny. Následně ještě produkoval alba Johna Lennona a George Harrisona.

V druhé polovině 70. let způsobil zvrat v kariéře Leonarda Cohena, když jeho intimní skladby oblékl do výrazného orchestrálního kabátku. A opět část příznivců naštval a jiné legendárnímu písničkáři přivedl. Samotný Cohen ale na natáčení "Death of the Ladies Man" nevzpomínal moc pozitivně, atmosféra ve studiu byla prý plná alkoholu i hrozeb ostře nabitými zbraněmi. V roce 1979 Spector produkoval studiovku "End Of The Century" newyorských pankáčů Ramones. Ta mu pro změnu vynesla kritiku ze strany fanoušků skupiny za přehnanou rádiovou přívětivost. V 80. letech se Spector stáhnul do ústraní a k producentské práci se, přes drobné pokusy o spolupráci například se Céline Dion, už nevrátil.

V roce 2003 na sebe upozornil, když byla v jeho domě nalezena zastřelená herečka Lana Clarksen. Samotný Spector tvrdil, že se jednalo o neplánovanou sebevraždu, po šesti letech byl však nakonec odsouzen za vraždu druhého stupně na 19 let.NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY