Moravská doom metalová skupina R.E.T. vydala na konci minulého roku výtečnou desku "In Love With Blood". Trvalo to sice nějakou dobu, než se nám podařilo vyzpovídat klávesistu Miroslava Holuba, ale nakonec se podařilo. Více v tomto rozhovoru.
© facebook interpreta Stejně jako deska
"In Love With Blood" nesplňuje kritéria normální, tedy mainstreamové hudby, není skupina
R.E.T. obyčejnou skupinou. Jsou to spíše takoví ti filosofové, koumáci obklopení nástroji. Skutečná láska k muzice a její tvorbě čiší z každé vteřiny alba. Ale nejen to. Jejich barokně laděný doom metal intenzivně komunikuje s bohem, s historií, s lidským posláním. Jak už to tak bývá, podobně ražené projekty - projekty nevhodné k masovému použití - se netěší nikterak intenzivní popularitě. Vlastně po ní asi ani neprahnou. Právě o tom všem jsme si popovídali s ústřední postavou
R.E.T., hráčem na keybordy Miroslavem Holubem.
Jak vznikl název Reaction Ecstasy Trance neboli R.E.T.? Název Reaction Ecstasy Trance stvořil náš bývalý manažer Karel Šustík. Myslím, že jsme ani netušili, jakou laťku si tímto nastavujeme, ale i přesto jsou tyto názvy v naší hudbě celkem čitelné.
Přední strana obalu desky je tvořena, pokud se nemýlím, fotografií barokního kostelního reliéfu, i hudba samotná sama často pojednává o smrti, o bohu. Bylo vaším záměrem natočit "barokní album"?V podstatě ano, myslím si, že tvrdá rocková hudba má s tímto obdobím hodně společného. Je to taková bohatá atmosférická studna, ze které čerpají snad všechny styly, počínaje art rockem a konče black metalem. Ale samozřejmě se to nevztahuje pouze na baroko.
Byla doba baroka něčím podobná té dnešní? Třeba krutostí a jistou brutalitou, díky níž lidský život neměl valnou cenu? Krutost a brutalita v onom období měla ve svých rukou z velké části Svatá matka církev, kdy bylo fanatické křesťanství na vrcholu, dnes se něco podobného objevuje u muslimů. V tom bych viděl určitou spojitost.
Vprostřed bookletu stojí citace z bible, konkrétně ze zjevení 19:18 - chcete jejím prostřednictvím poukázat na dvousečnost Svaté knihy? Krutost a lásku v jednom... Nebo na její rovnostářský podtext? Řekl bych, že za C je správně, tedy to rovnostářství.
Vaše texty se více dotýkají univerzálního či morálního charakteru, než-li aktuálních problémů. Přesto z nich lze vyčíst smutek, zklamání, trvalou bolest. Underground vždy nastavuje jakési zrcadlo společnosti. Snaží se své pocity vyjádřit absolutně autenticky a doom metal je výhradně o beznaději a smutku. V podstatě jsme ale optimisté, myslím
R.E.T., právě proto je pro nás doom hodně vzrušující.
Uvádíte anglickou verzi textu i českou, ale anglická strana je vyvedena barevně - značí to neperspektivnost češtiny v žánru, anebo je to shoda náhod? Český překlad je zde pro úplnost a pohodlí českých fans, ale jinak je čeština v tomto žánru nepoužitelná, to je můj prozatímní názor. I když jsou borci, kteří český jazyk osedlali vynikajícím způsobem, jako třeba Kocáb, Landa a
Lucie.
© facebook interpreta Vaši stájoví kolegové, Dissolving Of Prodigy, hodlají svou hudbu "přitvrzovat". Na co se mohou těšit vaši fanoušci? Jedině na nové
R.E.T.
Česká doom-metalová hudba se často nechává inspirovat folklórní muzikou, lze vysledovat styčné body mezi těmito žánry? I na vaší desce se "lidovka" objevuje... U nás to není tak čitelné jako u jiných kolegů, ale v jádru se lidovým motivům nebráníme. Je stále z čeho čerpat.
Při poslechu vaší hudby vytane na mysli i vážná hudba. Necháváte ji na sebe také působit? Já osobně si vážnou hudbu tvořím doma na PC, ale při různých příležitostech ji upřednostňuji, například u svátečního obědu nebo při brutal párty ve zkušebně (smích).
"In Love With Blood" vzniklo po dlouhé době od poslední - regulérní - desky "Depression". Čím byla tato mezera vyplněna? Proč tak dlouho? Tuto mezeru jsme vyplnili velice zdařilou deskou "In Memories". Vyšla v roce 1996. Doporučujeme. Další podnik bylo album "X let". Takový materiál z dob ještě před "Depression" plus dvě koncertní věci, to vyšlo v roce 2000.
Robert Kyselica se přiznal, že jej na nové desce Euthanasie velice zklamal obal, za který se prý skoro stydí. Máte podobný pocit kolem vašeho alba? Je na něm něco, co byste zpětně změnili? Nemáme důvod cokoli měnit. To, co jsme prozatím vytvořili, tvořili jsme přirozeně, a tak se na to i díváme.
V dnešní rychlé době se klade důraz na jednoduchost a přímočarost, nepřipadáte se v ní proto se svým náročným "uměleckým" pojetím až jaksi nepatřičně? Na house párty bychom se pravda cítili poněkud osamělí, ale naštěstí jsou ještě akce, kde se komunikace daří, v podstatě jsme na tom tak "zle", že bychom byli schopni hrát i pouze pro sebe. Jinak je dnešní doba opravdu velice rychlá.
S tím úzce souvisí i technologický rozvoj - jak poznamenal skupinu R.E.T. věk internetu? Jako každého rozumného člověka. Pozitivně.
Znáte MusicServer.cz? Bohužel ne.
Děkuji za rozhovor.