Český hudební průmysl v roce 2019 posílil, nejvíc se prodávala alba Karla Gotta

03.06.2020 12:42 - Josef Martínek | foto: facebook interpreta

Příjmy v českém hudebním průmyslu v roce 2019 vzrostly o šestnáct procent. Vyplývá to z výroční zprávy IFPI, zveřejněné v květnu. Český trh zažívá už třetím rokem po sobě růst, za což může především rozmach streamovacích služeb.

Platformy jako Spotify či Deezer vygenerovaly v minulém roce hned o 34 % větší tržby než v roce 2018. Digitální šíření hudby už dnes u nás jasně dominuje. Zatímco ještě v roce 2015 obstaraly 60 % všech příjmů ty z prodeje fyzických nosičů, v uplynulých letech se poměr zcela obrátil. Digitální příjmy nyní činí dvě třetiny všech tržeb.

Vedoucí pozici v roce 2019 obhájilo vydavatelství Universal Music, na druhém místě následuje Warner Music, třetí příčku zaujímá Sony Music. Pozici největšího domácího vydavatele si také v roce 2019 pohlídal Supraphon.

"Je skvělou zprávou, že tuzemský trh využil šance, jež se před ním postupem času otevřela, a po počátečních porodních bolestech se adaptoval na moderní konzumaci hudby prostřednictvím audio streamingu, důkazem čehož je růst trhu," říká Tomáš Filip z Universal Music.

Co se týče žebříčku nejprodávanějších alb uplynulého roku, vévodí mu dvě výběrovky zesnulého Karla Gotta. "Fakt, že nás na podzim minulého roku opustila taková legenda, jakou byl Karel Gott, měl na naši zemi obrovský celospolečenský dopad. Pochopitelným vyústěním této smutné události byl zvýšený zájem o fyzické nosiče (CD, LP, DVD) s písněmi tohoto fenomenálního zpěváka, ale i o alba a singly v digitálních formátech (streaming, download)," prohlásila Iva Milerová za Supraphon a zmínila i úspěch duetu se zpěvákovou dcerou Charlotte Ellou "Srdce nehasnou".

Žebříček Top 10 nejprodávanějších alb na našem území za rok 2019 vypadá následovně:
  1. Karel Gott - 80/80 Největší hity 1964 - 2019 (Supraphon)
  2. Karel Gott - Singly - 300 písní z let 1962 - 2019 (Supraphon)
  3. Viktor Sheen - Černobílej svět (V.Sheen/M.Roft/Warner Music)
  4. Lady Gaga & Bradley Cooper - A Star Is Born soundtrack (Universal)
  5. Vladimír Mišík - Jednou tě potkám (Supraphon)
  6. Billie Eilish - When We All Fall Asleep, Where Do We Go? (Universal)
  7. Queen - Bohemian Rhapsody (Universal)
  8. Rammstein - Rammstein (Uiversal)
  9. Imagine Dragons - Origins (Universal)
  10. Ed Sheeran - Divide (Warner Music)NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY