Zemřel jeden ze zakládajících členů Kraftwerk Florian Schneider

06.05.2020 20:02 - Dan Hájek | foto: facebook interpreta

Dnes (ve středu 6. května) celý svět postupně zasáhla smutná zpráva, že nás v minulých dnech ve svých 73 letech opustil Florian Schneider, jeden ze zakládajících členů legendárních Kraftwerk. Společně s Ralfem Hütterem tento projekt založili v počátku sedmdesátých let minulého století, potkali se však už ve čtyřčlenné skupině Organization.

Florian byl hudebním talentem, začínal jako hráč na flétnu, housle nebo kytaru, avšak s Ralfem celkem záhy propadli zvuku syntezátorů a tvorbě experimentální hudby na elektronickém základu. Zlomovým bodem se pak stalo album "Autobahn", které tyto světy akustiky a elektroniky spojovalo ve funkční organický celek. Následovala neméně zásadní díla "Radio-Aktivität", "Trans Europa Express" a zejména "Die Mensch-Maschine", na němž zkoumali prvky robotizace a které dalo světu hit "Das Model". Ke slyšení je zde i kompozice "Neonlicht", ta se naopak dočkala asi nejvíce povedených coverů (za všechny zmiňme OMD či Simple Minds).

V osmdesátých letech pak vyšla deska "Electric Café", na které položili základy svého chápání techno popu. Následnou dekádu věnovali rekapitulaci "The Mix", která nabídla nové verze svých skladeb. Zatím poslední studiovou položkou je po miléniu vydaná "Tour de France Soundtracks".

Odkaz samotných Kraftwerk se stal hybným prvkem pro nemálo umělců, kteří dnes vzpomínají. Heiko Maile z Camouflage to za všechny shrnul krásnými slovy: "Děkujeme za nádhernou hudbu a vizi. Dnešní elektronická hudba by bez Kraftwerku nebyla nic." Moimir Papalescu (přední česky kraftwerklog) pak doplnil: "Eine friedliche Reise durch die Weltraumautobahn, Florian!" David Bowie po něm kdysi pojmenoval skladbu "V-2 Schneider", najdete ji na neméně legendárním kompletu "Heroes".

Ačkoliv Florian Schneider opustil Kraftwerk na přelomu let 2008 a 2009 (bez nějakého většího mediálního poprasku a udání důvodu), byl stále aktivní v mnoha nejen hudebních projektech. Přesné datum úmrtí pozůstalí zatím nezveřejnili, dle dostupných informací zemřel Schneider několik málo dní po svých narozeninách, které slaví na začátku dubna. Jako příčina úmrtí se skloňuje rakovinové onemocnění s rychlým průběhem.NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY