Czech It s albem "#Tothestars" díky své přirozenosti stoupají ke hvězdám

01.03.2020 10:00 - Hana Bukáčková | foto: Jirka Šamlot

Czech It nejsou žádnými nováčky, ale za poslední rok o nich bylo slyšet tolikrát, že si jich prostě nešlo nevšimnout. Získali několik ocenění a v tuzemských komerčnějších rádiích patří k poměrně hraným novým interpretům. Výjimečný rok zakončili příjemnou pop-folk-rockovou nahrávkou, druhou studiovkou "#Tothestars".
7/10

Czech It - #Tothestars

Skladby: Sinking Friendships, Architect, Hope You Know, Ily, Hearttower, Scelerati, Still Around, Letters, Unexpected, Mills, Dunes
Vydáno: 23.11.2019
Celkový čas: 40:00
Vydavatel: vlastní náklad
Bedliví posluchači si kapely mohli povšimnout už v roce 2018 na turné písničkáře Pekaře, který si ji na jaře nejprve vybral coby předskokany pražského koncertu. Zaujala ho ale natolik, že s ním na podzim odjela všechny koncerty. Šestičlenná formace Czech It ze středočeského Týnce nad Sázavou se pomalu, ale jistě dere do zorného pole čím dál většímu publiku. Ve zmiňovaném roce získala třetí místo v kategorii objev hudební ankety Žebřík, dostala Divokou kartu v cenách Evropy 2 a jejií píseň "Mills" skončila jako vítěz ve výročních cenách tohoto rádia.

Ke hvězdám, jak zní překlad názvu alba, je o cestě, kterou skupina od vzniku v roce 2010 ušla. Odráží aktuální stav mysli, ve které se její členové cítí. Ti navíc v lednu podepsali smlouvu s německým vydavatelstvím 7US, a tak je jejich dílo, které vzniklo ve vlastním nákladu, nyní k dostání v německy mluvících zemích. Plní si sny a jdou jim naproti. Nic na sílu, ale hezky postupně.

Jejich tvorba se od běžné popové vlny, kterou v rozhlasovém éteru chvílemi až hyzdí někteří interpreti, liší. Zní jinak, staře, ale zároveň i nově, zasněně, křehce. Možná působí nevýrazně, ale to svědčí o vyrovnanosti skladeb. Žádná nepřebíjí druhou. Je z nich cítit, že vznikly přirozeně a s chutí. Jsou navíc nahrané živě, bez vyumělkovaných zvuků.

Album obsahuje jedenáctku anglicky zpívaných songů (Czech It nezpívají v mateřštině, když by k tomu název formace poměrně logicky sváděl). Za texty stojí autorská i partnerská dvojice Daniel a Lucie Marczellovi. Oproti debutu se dvojka liší tím, že na zpěvu se tentokrát podílejí oba. Dan se přidal k Lucii a jejich hlasy se hezky doplňují a přirozeně souznějí. Na celkovém zpracování písní se podílela celá kapela. Výsledek baví složením klasických nástrojů včetně houslí a klavíru, které hráči využívají tak, aby zněly obyčejně, ale mile.

Úvodní "Sinking Friendships" je jakési delší instrumentální intro. Určuje rovnováhu mezi dobrem a zlem. "Architect" vypovídá o strachu vystoupit ze své komfortní zóny. Popisuje lidi, kteří si kolem sebe stavějí pomyslnou zeď, kterou se sice možná chrání, ale zároveň tím přicházejí o svět, který se skrývá za ní. Lze to vnímat jako určitou paralelu ke stylu komunikace v dnešní době.

Největší romanťárnou je "Hope You Know" skrývající skutečný příběh jejích autorů Dana a Lucie. Je o tom, že jsou si souzení, i když se jejich cesty rozešly, a že být bez sebe je ztráta času. Píseň dopsali po neuvěřitelných osmi letech, kdy se ti dva sešli a dali se opět dohromady. Hned v úvodu ji nezvykle odpálí refrén a až po něm následuje sloka, v závěru Dan využije k mluvenému projevu megafon. V podobně zaláskovaném duchu je křehká "ILY" zkracující vyznání I Love You. Vyvrací mýty o tom, že láska bolí. Jednou to zkrátka přijde, vy se neubráníte, zamilujete se a strach je tentam.

Protipólem pak působí "Hearttower" inspirovaná rovnicí italského matematika Enza Valenzettiho věštící nevyhnutelný konec lidské rasy. Jako námět pro vznik "Scelerati" posloužily děti z dětského domova (kde Dan dělá vychovatele) a jejich sny, které se někdy zdají být sice nemožné, ale ne neuskutečnitelné. V obdobném duchu vyznívá "Still Around" o tom, jak jste pro druhého schopni obětovat cokoliv, i když na oplátku nedostanete vůbec nic.

"Letters" je o tom, že nikdo nechce být v životě sám. Letters zde představují dopisy od Boha. V duchovní rovině pokračuje také "Unexpected", ve které uskupení zpívá o člověku, který se dal na víru. Ekologická "Mills" vystihuje boží mlýny, které melou pomalu, ale jistě. Její poselství zní ve smyslu, že je jen na nás, jak se postavíme ke globálním problémům. Je to naše volba, která ale rozhodne o životě našich dětí.

Závěrečná "Dunes" vznikla po teroristických útocích v Paříži. Internet tehdy obletěly hashtagy #prayforparis (modleme se za Paříž), které vyjadřovaly soustrast pozůstalým obětem a celému národu. V refrénu se zpívá: "Pray for the world" (modleme se za svět), protože někteří z nás vůbec nepochopili, proč tu jsme.

Czech It to ale pochopili - jejich údělem je rozdávat radost svou hudbou. Jsou tak nějak lidští, klidní, věří v sílu lásky a jakési vnitřní souznění. Nemůžu se zbavit dojmu, že pro mě vždy budou českými The Corrs, a to v tom nejlepším slova smyslu. Znějí křehce, sladěně, opravdově, neprvoplánovaně a stojí pevně nohama na zemi. Ideální půda pro to vyrazit směrem #kehvězdám, být večernicí a ne kometou, která jen zazáří a zmizí.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY