Známá jména, nebo neokoukané tváře - kdo uspěje v českém kole Eurovize?

25.01.2020 12:30 - Hana Bukáčková | foto: facebook interpreta

Již podeváté bude naše republika součástí hudebního a zábavního klání Eurovision Song Contest, která může pomoct otevřít vrátka na zahraniční trh. Podaří se někomu ze sedmi semifinalistů složených jak ze známých, tak z méně okoukaných tváří napodobit úspěch Mikolase Josefa z roku 2018?
Finále 65. ročníku hojně diskutované kontroverzní estrády se uskuteční 12. až 16. května v nizozemském Rotterdamu. Uspěje zde Benny Cristo, či Barbora Mochowa a Pam Rabbit, které to už marně zkoušely v loňském ročníku a skončily shodně na stříbrné příčce? Nebo se můžeme dočkat překvapivého tahu dámou z řad neznámých tváří? Všichni letošní soutěžící vsadili na angličtinu a své songy doplnili videoklipy, v nichž se podle zadání má objevit origami. Jak se povedlo, posuďte sami. Český zástupce, který svede souboj se světovou špičkou, bude znám 3. února.

Benny Cristo - Kemama

Milovník bojových sportů Ben Cristovao, který aktuálně vystupuje pod pseudonymem Benny Cristo, je asi největším adeptem na vítězství. Na scéně se pohybuje deset let, prošel si talentovou soutěží a od té doby se drží na vlně stále rostoucí popularity, kterou efektivně zúročuje. Jeho klipy atakují milionové rekordy ve sledovanosti. Sleduje trendy. Na sociálních sítích má 800 000 sledujících. Dělá reklamu renomovaným značkám. Dlouhodobě spolupracuje s americkými producenty The Glowsticks. Ze všech finalistů má největší zkušenosti z velkých pódií, kde by se pro fanoušky rozdal - takže by nám rozhodně ostudu neudělal. Vyprodal O2 arenu, což letos hodlá zopakovat. Nad účastí v Eurovizi už přemýšlel tři roky. Ben zpívá mateřským (českým) jazykem, teď ale udělal výjimku a netradičně se chopil angličtiny. A tahle podoba mu sedne. Roztančená písnička s africkým nádechem je dobrou volbou, zní však trochu monotónně, což je škoda. Do klipu dal Benny vše - tanec, party, své vypracované tělo i povinné origami v podobě náušnice.


Elis Mraz - Wanna Be Like feat. Čis T

Pětadvacetiletá zpěvačka, skladatelka a multiinstrumentalistka Eliška Mrázová, vystupující nyní pod pseudonymem Elis Mraz, není žádným nováčkem. Před šesti lety bojovala v soutěži Hlas Česko-Slovenska, téhož roku byla objevena v anketě Český slavík. Pro interpretku s nakřáplým, lehce diblikovským hlasem není Eurovize žádná neznámá - v roce 2016 v klání zkoušela své štěstí, ale nakonec sama usedla v porotě. Do aktuálního ročníku vyráží s energickou taneční písničkou v rytmech reggaetonu. Přizvala si do ní (už poměrně vyčpělého) slovenského rappera Čis T, jehož můžete znát i jako Čistychova, a pořádně rozvlnila boky. Do klipového zpracování přizvala řadu známých osobností včetně svých pěveckých kolegyň. Žluté origami skončilo na rapperově rameni a následně v Elisině dlani


Barbora Mochowa - White & Black Holes

Ostřílenou účastníci klání je zpěvačka, pianistka a skladatelka Barbora Mochowa, neb vloni obsadila druhou příčku s "True Colors". Stříbro je jí tak trochu souzené: v roce 2017 se překvapivě umístila na 2. místě v kategorii objev roku v anketě Žebřík. Při poslechu jejího éterického, charismatického, hutného hlasu je vám hned jasné, že máte tu čest s českou Lanou Del Rey. Svým moderním písničkářstvím přináší na českou scénu neobvyklé pojetí popu, intimní, naléhavé i magické. V současném ročníku chce uspět s alternativnější věcí s vesmírnou tematikou. Momentálně pracuje na novém albu, které by mělo navázat na opěvovaný debut "Waiting For The White Raven" a zároveň přinést nové Barbořiny hudební polohy - zčásti totiž opouští piano a zapojuje kapelu a elektroniku. Origami zapracovala do mrazivého klipu coby přívěšek na zpětném zrcátku v autě hlavního hrdiny.


We All Poop - All the Blood

Jedinou kapelou, která se letos probojovala mezi sedmičku nejlepších, a zároveň naprostým nováčkem jsou We All Poop. Čtyřčlenná formace se dala dohromady krátce před začátkem národního kola Eurovize, datum vzniku se dokonce shoduje s datem odeslání přihlášky - což je trochu bizár, ale proč ne - a od té doby ještě stihla lehce změnit sestavu. Hudebníci mají na kontě zatím pouhou jednu skladbu (tu soutěžní), což je celkem rarita. O to víc mohou překvapit. A taky překvapují. Svěží indierockový, britpopem ovlivněný song doprovází hororový řeznický klip, v němž je origami zakomponováno hned v úvodu do dětské hračky. Otázkou zůstává, jak dlouhého trvání bude mít jejich kariéra a zda se nestanou jen další kapelou jednoho songu, aktuálně se však řadí mezi potenciální objevy tohoto roku.


Olga Lounová - Dark Water

S klavírní baladou se do soutěže přihlásila ostřílená zpěvačka a muzikálová herečka Olga Lounová. Milovnice rallye a Eurovize jako první z českých umělců uspěla v americkém žebříčku Billboard, v němž se udržela sedm týdnů. Za velkou louží momentálně natáčí i novou desku. Soutěžní písničku "Dark Water" nahrála už před rokem, schovávala si ji ovšem pro zvláštní příležitost. Kvůli pravidlům soutěže ji musela o minutu zkrátit. Emotivní skladba, podpořená orchestrem a pianem, je o zakázané lásce, o vztahu, bez kterého nemůžete být, ale který vás zároveň ničí. Režie klipu se ujal F. A. Brabec, jehož největším zářezem je filmové zpracování Erbenovy "Kytice" (zpracování přes dvacet let starého "Vodníka" se ostatně odráží i v novém počinu). Efektivitu snímku umocňuje tanečnice, origami režisér využil pro skladané bílé lekníny.


Pam Rabbit - Get Up

Zpěvačka, skladatelka, textařka a tanečnice s arménskými kořeny se vryla do povědomí posluchačů už v loňském ročníku. V menší míře však svůj talent představila už o rok dříve coby vokalistka Mikolase Josefa. Jeho úspěšné tažení soutěží by samozřejmě ráda napodobila. Je studentkou konzervatoře Jaroslava Ježka a vedle své sólové tvorby hostovala kamarádům John Wolfhooker v písni "Copycat". V letošním roce vydá svoje debutové EP. Vlastním jménem Pamela Koky vystupuje pod pseudonymem Pam Rabbit, který odráží její lásku ke zvířatům. Králíček se mihne i v klipu. Svůj nejtemnější singl, který produkoval Boris Carloff, v závěru věnuje všem dívkám, které někdy čelily nebezpečí. Origami skládá její menší a mladší odstrkovaná kopie.


Karelll - At Least We've Tried

Další neznámou je projekt Karelll, za nímž se skrývá českobudějovický rodák Karel Peterka. Svou tvorbu popisuje jako organický pop s moderními samply a akustickými nástroji. Vystudoval songwriting na hudební škole BIMM Institute v Londýně a komponováním se živí - spolupracoval například s britskými producenty a skladateli Petem Kirtleym a Andym Murrym. Soutěžní song napsal za rekordních dvacet minut. Jde o klasickou baladu o rozchodu, zkrátka cajdák, v němž se zpěvák doprovází na klavír. Origami jsou tentokráte součástí výrazné stropní dekorace.



DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY