TOPlist

Od butikového festivalu po showcase s přesahem aneb Jak šel čas s Nouvelle Prague

06.11.2019 08:05 - David Věžník | foto: facebook interpreta

Poprvé se přehlídka a konference Nouvelle Prague konala v roce 2013. Akce, která dle slov jejího ředitele Mártona Náraye začala jako "butikový festival", je dnes uznávanou událostí, která sbírá ocenění a přitahuje pozornost odborné i laické veřejnosti. Její sedmý ročník se koná 8. a 9. listopadu.
"Nouvelle Prague 2013, tak se jmenuje akce pro profesionály celosvětového hudebního průmyslu, která je první svého druhu v České republice. Konat se bude ve dnech 1. a 2. listopadu v areálu smíchovského pivovaru Staropramen v Praze." Těmito slovy začínala tisková zpráva informující o prvním ročníku dnes již zavedené konference a showcaseového festivalu. Do české metropole tehdy přijela třeba písničkářka Lucy Rose nebo hiphoppeři Dilated Peoples. A konferovalo se na témata jako Právní otázky a pojištění hudebních akcí, Podpora hudby, granty, dotace, sponzoring nebo Jak prorazit s kapelou v USA.

Od té doby se pár věcí změnilo. "Akce začala jako butikový festival, který představuje talenty ze zámoří evropským promotérům. Během let se více zaměřila na Evropu a pomalu se z ní stávala konference a festival propojující hudební profesionály ze západní a východní Evropy," popisuje vývoj ředitel Nouvelle Prague Márton Náray. Showcaseových konferencí jsou po Evropě desítky, ta pražská se dle jeho slov odlišuje ve snaze o to být efektivní a nabízet témata, která rezonují s potřebami promotérů, kapel a hudebních profesionálů. "Naším cílem je předat užitečné znalosti, které si naši návštěvníci odnesou domů a využijí," říká a dodává: "Navíc s ostatními showcase festivaly spolupracujeme, nepovažujeme se za konkurenty, ale kolegy."

Nouvelle Prague 2014, Pivovar Staropramen, Praha, 8.11.2014
© Čestmír Jíra / musicserver.cz
Každým rokem přijíždějí do Prahy desítky zahraničních bookingových agentů, kteří získají možnost poznat tuzemské hudebníky. V areálu Staropramenu si tak v roce 2013 vychutnával koncerty třeba Martin Elbourn, který vybírá kapely pro Glastonbury, v dalších letech jsme tu mohli potkat kupříkladu Marka Meharryho (Music Glue), Harryho Dickinsonona (ITB), letos přijal pozvaní mimo jiné i Dukagjin Lipa (je-li vám jeho příjmení povědomé, jste na správné adrese - Dua Lipa je jeho dcera). Nouvelle Prague také hostil schůzku vedení European Festival Association.

Za svou krátkou existenci si přehlídka stihla vybudovat skvělou reputaci nejen v Česku, ale i v zahraničí. V hlasování více než tří tisíc delegátů největšího britského showcaseu The Great Escape zvítězila a odnesla si ocenění Best New Showcase festival 2014. Rok nato pak získala prvenství v kategorii Best Delegates Bar 2015. "Nechceme ale čerpat jen z minulých úspěchů, díváme se do budoucnosti, diskutujeme, co zlepšit," komentuje skromně Náray. Podle něj je nejdůležitější fakt, že akce je dobrým propojovacím bodem s kvalitním obsahem. "Ocenění jsou pěkná, ale opravdová radost nastává, když vidíme, že jsme byli pro hudebníky a profesionály přínosem, pomohli jim v kariéře. To je pro nás největší odměnou," uzavírá.

Nouvelle Prague 2014, Pivovar Staropramen, Praha, 8.11.2014
© Čestmír Jíra / musicserver.cz
Dnes je Nouvelle Prague dvoudenní hudební indoor událostí určenou jak pro odbornou, tak pro širokou veřejnost. Jejím cílem je vytvořit unikátní platformu pro propojení aktivit hudebníků s profesionály hudebního průmyslu, podpořit networking, sdílení zkušeností mezi profesionály z celého světa i představit nové talenty z domova i ze zámoří. Její součástí bývá také ocenění výjimečných počinů v oblasti živé hudební produkce v České republice nazvané Ceny Nouvelle Prague.

Letos se festival uskuteční 8. a 9. listopadu v prostorách DOX + a Cross Clubu v Praze. Koncerty zde odehrají například Tom Grennan, Childcare nebo Franky's Evil Party z Velké Británie, Lydmor z Dánska nebo Vera Jonas Experiment z Maďarska. České barvy budou reprezentovat mimo jiné Beps'n'Johnnies, The Atavists, Viah nebo Zofie Dares. Konference se zaměří na témata spojená s vydáváním hudby, problematikou labelů, synchronizací, hudební supervizí, managementem, bookingem, pořádáním hudebních akcí v metropolích nebo propagací hudby v zahraničí.



DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací Souhlasím