Deep Purple - inFinite

Deep Purple udělali albem "inFinite" důstojnou tečku za svou bohatou kariérou

Vydáno: 02.05.2017 08:30 v sekci Recenze - Tomáš Rozkovec | foto: facebook interpreta

Logo Deep Purple na obalu nového alba, které je tvořené lodní stopou v ledu, znázorňuje ležatou osmičku, což koresponduje se samotným názvem a překladem slova ifinity, tj. nekonečno. Ale zároveň jej lze brát jako chytře postavenou hříčku ve smyslu konečná.

8/10

Deep Purple - inFinite

Vydáno: 07.04.2017
Celkový čas: 45:37

Skladby: Time for Bedlam, Hip Boots, All I Got Is You, One Night in Vegas, Get Me Outta Here, The Surprising, Johnny's Band, On Top of the World, Birds of Prey, Roadhouse Blues

Vydavatel: earMUSIC

Neuvěřitelných čtyřicet osm let je na hudební scéně hardrocková legenda Deep Purple. Za tu dobu stihla nahrát dvacet studiových alb, vydat nespočet živých nahrávek a taktéž se proslavit často nepochopitelnými personálními rošádami. Ty jsou naštěstí již minulostí, a tak již patnáct roků drží sestava pohromadě ve složení: Ian Gillan (zpěv), Ian Paice (bicí), Roger Glover (basa), Steve Morse (kytara) a Don Airey (klávesy).

Na novince "inFinite" formace posluchačům předkládá deset nových písní. Z pohledu vývoje by se dalo říci, že se jedná o mladší sourozence předchozího alba "Now What?!" z roku 2013. Směr, který byl zmíněnou nahrávkou nastolen, je zde udržován a jistým způsobem i rozvíjen. Skladbám stále silně tepe hardrockové srdce, ale to místy velmi výrazně koketuje s progresivním rockem, který je zde příjemným kořením, jenž zdařile obrušuje hrany jisté muzikantské rutiny.

Osu nahrávky tvoří právě kompozice, které nejsou pro skupinu až tak typické. Ať se jedná o úvodní "Time For Bedlam" či "The Surprising", jež ve střední části zní téměř jako Yes, nebo předposlední, skvěle vygradovanou "Bird of Pray". Ta pomyslně uzavírá album, byť poslední skladbou je coververze "Roadhouse Blues" od The Doors a může být i do jisté míry překvapením. Kapela zde totiž přetvořila známý song k obrazu svému. Posluchač sice skladbu lehce identifikuje, jenže vtip je v tom, že je podaná tak, jako by ji složili samotní Deep Purple. Je však na posluchači, jak se k dané předělávce postaví. Další písně nejsou rozhodně jen výplní, ale solidními hardrockovými monumenty s výraznými melodickými linkami.

Byť ve srovnání s dřívějšími nahrávkami může album působit uhlazenějším dojmem, po hlubším poslechu posluchač dojde ke zjištění, že zdání může klamat. Kapela zde šlape jako dobře seřízený stroj. Díky tandemu Glover - Paice je možné vnímat, jaká síla vězí a vře pod jeho kapotou. Steve Morse je samozřejmě typově jiný kytarista než jeho předchůdce Ritchie Blackmore. Sází více na melodiku. Je zajímavé poslouchat, jaké finesy, zkraty a vyhrávky do skladeb zakomponoval. Tím, že je v sólech umírněnější, vzniká prostor pro skvělou hru Dona Aireyho. Jeho hammondky zde hrají prim a v kombinaci se syntetizátory tvoří jedinečnou atmosféru. Někdy se na posluchače valí až neskutečnou silou rozbouřeného oceánu, místy dokážou být tajemné či zklidňující. Co se týče hlasu Iana Gillana, ten neztratil nic ze svého charismatu, byť už, z pochopitelných důvodů (71 let), mu chybí jistá ostrost. Nežene se do nebeských výšin, nicméně stále se jedná o skvělý výkon.

Deep Purple odvedli na novém albu velmi dobré řemeslo, byť místy může zavánět rutinou. Jednotlivé tracky však drží velmi dobře pohromadě. Sporným okamžikem se může jevit zařazení závěrečného coveru, který příliš nezapadá do koncepce. Zvukově i stylově se recenzovaná nahrávka zdařile odkazuje na zlatá sedmdesátá léta, kdy skupina vytvořila své nejlepší desky, nepočítám–li jejich comebackové "Perfect Strangers" z roku 1984. Zároveň je sympatické, že i po tolika letech strávených na hudební scéně má kapela chuť tvořit a je schopna do své tvorby zakomponovat i nové prvky.

Má-li být "inFinite" skutečně posledním albem Deep Purple, rozhodně se v jejich bohaté diskografii neztratí. Velmi slušných 8/10.

  • Já tedy nevím (Jan, 02.05.2017 11:48) Reagovat

    Ztrácím se v tom. Tyhle novodobé párplovky nic moc nejsou. Raději si potěším s jejich starými deskami.

  • DP Infinity (Rudolf Putich, 04.06.2017 14:41) Reagovat

    Poslední dvě studiová alba jsou velmi dobrá,dá se říct že nejlepší od odchodu Ritchie Blackmoreho.Myslí si že vzhledem k jejich věku je to asi to poslední studiovka.

  • Veľmi dobré (Viktor, 12.10.2017 19:05) Reagovat

    Aj Airey mi sedí namiesto Lorda. Len škoda, že neukecali Ritchieho, Morse je fakt dobrý ale pre Purple je Blackmore niečo ako bol pre Queen Freddie. Bez neho to nie je ten pravý Deep Purple.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Pan Lynx - Odvrácená strana lesa 10/10
Recenze: "Odvrácená strana lesa" Pana Lynxe: Zvíře se z temnoty vrací do reality. A je ještě silnější Michal Skořepa vystoupil ze svého lesa. Debut coby temné panoptikum nastavil laťku dokonalosti. Nyní přichází s druhou kapitolou o návratu do reality. Podařilo se Panu Lynxovi překonat tíhu sebe samého? Byl divoký rys lapen, nebo se... čtěte zde
Vydáno: 08.12.2025 00:00 v sekci Recenze
Ne zas tak "Vzdálená tvář" Luboše Pospíšila. Intimní nahrávka rockové legendy se vrátila po třech dekádách
Zaprášenosti: Ne zas tak "Vzdálená tvář" Luboše Pospíšila. Intimní nahrávka rockové legendy se vrátila po třech dekádách Reedice alba Luboše Pospíšila "Vzdálená tvář" ke třicátému výročí vyšla loni na jaře trochu v tichosti a ve stínu nové podoby slavnější nahrávky "Tenhle vítr jsem měl rád". Zapomenutá akustická perla s texty Pavla Šruta má... čtěte zde
Vydáno: 07.12.2025 09:00 v sekci Recenze | Zaprášenosti
Fast Food Orchestra, Lucerna Music Bar, Praha, 4.12.2025
Naživo: Fast Food Orchestra zakončili letošní tažení s "Panchem", podpořit je přišli Vojtaano, Dr. Kary i Cocoman Speciální předvánoční fiestu připravili Fast Food Orchestra v pražském Lucerna Music Baru. Jednalo se o poslední zastávku "Pancho tour vol. 2", na které se rozloučili s aktuálním koncertním konceptem a nastínili plány pro... čtěte zde
Vydáno: 06.12.2025 18:00 v sekci Naživo
Tereza Balonová, Malostranská beseda, Praha, 4.12.2025
Naživo: Tereza Balonová vytvořila v Malostranské besedě rodinnou atmosféru Hned dvěma speciálními koncerty v Praze se Tereza Balonová rozhodla uzavřít éru svého druhého alba "Lampiony". Sedícím divákům přichystala spíše intimnější zážitek, s kapelou za zády ale atmosféru večera párkrát pěkně... čtěte zde
Vydáno: 06.12.2025 12:30 v sekci Naživo
Yo Yo Band - Karviná (reedice 2025) 8/10
Recenze: Z hlubin černi dolů se vyloupl nádherný drahokam "Karviná" Yo Yo Bandu. Dočkal se povedené reedice První polovina devadesátých let byla v naší muzice hodně divoká. O hvězdy zářící před sametovou revolucí najednou zájem uvadl, posluchači hladověli po novinkách. Třeba po žánru reggae, který u nás reprezentovali jistý Martin... čtěte zde
Vydáno: 06.12.2025 08:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Deep Purple rockují stále dál - v říjnu 2026 zahrají v O2 areně (18.11.2025 11:05)
- Deep Purple vydají svůj legendární koncertní záznam "Made In Japan" ve velkolepé reedici s novým remixem Stevena Wilsona (24.06.2025 10:36)
- Nové desky 12/2025 - od Mumford & Sons přes Olympic po Alison Krauss (02.04.2025 13:00)
- Deep Purple v top desítce české albové hitparády statečně čelí převaze rapperů (01.08.2024 08:00)
- Recenze: Deep Purple neobjevují kolo. Na "= 1" jsou pouze sami sebou, ovšem ve výtečné formě (29.07.2024 00:00)
- Nové desky 29/2024 - od Deep Purple přes Childish Gambina po Glass Animals (24.07.2024 19:00)
- Video: Svět hoří, Deep Purple ale v singlu "Lazy Sod" nedokážou zvednout zadek z postele (11.07.2024 09:59)
- Video: Deep Purple chytají v songu "Pictures of You" nový vibe (10.06.2024 14:38)
- Video: "Portable Door" zastihuje veterány Deep Purple ve skvělé formě. Nové album "=1" vyjde v červenci (02.05.2024 13:00)
- Naživo: Deep Purple v Brně zahráli na nostalgickou notu (16.07.2023 22:21)

ALBUM TÝDNE 49/2025

Pan Lynx
Odvrácená strana lesa

Michal Skořepa vystoupil ze svého lesa. Debut coby temné panoptikum nastavil laťku dokonalosti. Nyní přichází s druhou kapitolou o návratu do reality. Podařilo se Panu Lynxovi překonat tíhu sebe samého? Byl divoký rys lapen, nebo se naopak stal pánem situace? A jak dopadla rocková symfonie duality?

10/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 09.12.
Lucie (O2 arena, Praha)
Út 09.12.
Adept (SWE) / Thousand Below (US) / Ocean Sleeper (AUS) / Hopes Die Last (IT) (MeetFactory, Praha)
St 10.12.
Lucie (O2 arena, Praha)
Čt 11.12.
Hauser (HR) (O2 arena, Praha)
Ne 14.12.
James Arthur (UK) (O2 universum, Praha)
Čt 18.12.
Till Lindemann (DE) (O2 arena, Praha)
Čt 18.12.
Lucie (Logspeed CZ Aréna, Plzeň)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber The Prodigy Beyoncé Vladimír Mišík Prince Madonna Lady Gaga Coldplay Ewa Farna Kryštof
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe