Je libo punk, psychedelic nebo rock'n'roll? Říjnové Free Mondays mají všechno

Je libo punk, psychedelic nebo rock'n'roll? Říjnové Free Mondays mají všechno

Vydáno: 01.10.2016 10:47 v sekci Tiskové zprávy - Tisková zpráva | foto: facebook interpreta
Venku už je chladno, tak se přijď zahřát do klubu na koncert. V říjnu jsou Free Mondays v Roxy plné energických live shows. Pro příznivce punku tu je švédská formace Affordable Hybrid, kterým v žilách koluje surová severská krev. Kdo sleduje českou alternativní scénu, určitě mu nesmí uniknout koncert Purplefox Town. Kombinaci blues a rock’n’rollu umí na jedničku britští Fighting Caravans a ze stejných končin přijede i další punkový objev Max Raptor.

3. října Affordable Hybrid (SWE), support: Div I Ded

Affordable Hybrid je čtyřčlenná švédská formace, které v žilách koluje surová severská post-punková a hardcore krev. V roce 2007 nahráli debutové album "The Snake Was A Mistake", ke kterému podnikli tour se zastávkami v Belgii, Německu, Dánsku, Francii a Španělsku. Album si získalo velký úspěch, a tak o dva roky později vydali druhé s názvem "No Area, No Criminals".

Po produktivních letech v začátcích si vzali pauzu, ale letos se opět probudili a vydávají se na další tour. Jeden z koncertů bude i v rámci Free Mondays v Roxy. Jestli se nebojíš do kotle a máš rád tvrdost Drive Like Jehu, Fugazi nebo At The Drive-in, tak u toho musíš být. Audio ochutnávku si poslechni zde.

10. října Purplefox Town (CZ), support: Eugene Morrow

Pražští Purplefox Town už na Free Mondays vystupovali jako support v minulé sezóně. Tentokrát se představí dokonce na pozici headlinerů. Fungují teprve devět měsíců a už zvládli posbírat pozitivní reakce na svou tvorbu třeba i na Startéru Radia Wave. Kombinaci psychedelických melodií kytar, melodické basy, těžkého beatu a bohatých aranží doplňuje líbivá vokální linka.

Sami o době neradi mluví, a když musí, tak jen stroze: "Mladí, pražští, alternativní, psychedeličtí, snoví, romantičtí, mysteriózní, naivní, devět měsíců fungující, mrkvový džus rádi mající Purplefox Town." V jejich tvorbě se odráží kapely jako Tame Impala, Pond, Temples nebo sólové počiny Johna Lennona. Pokud tě baví hloubavé melodie a alternativní scéna, tak si jejich koncert nenech ujít.

24. října Fighting Caravans (UK), support: Tamed & Confuse

Vezměte vliv raného amerického blues a více současné rockové hudby a dostanete Fighting Caravans. Kapela z Velké Británie si dokonce získala přirovnání ke zvuku Nicka Cavea, QOTSA nebo Radiohead s trochou country, jazzu ale i psychedelického podtextu.

Minulý rok vydali své debutové EP "Beast Of England", ze kterého si největší úspěch odnesly skladby "Tyrannosaur" nebo "Blue Heart Motel". I díky nim se Fighting Caravans objevili třeba na Reading Festivalu. V současné době pracují na druhém EP a zároveň sbírají inspiraci během tour. Jednou ze zastávek bude i Roxy.

31. října Max Raptor (UK), support: Acute Dose @ NoD

Velká Británie a punk k sobě neodmyslitelně patří. Čtyřčlenná formace Max Raptor hrdě následuje odkaz punku, i když škatulkovat je jen sem by byla chyba. V roce 2009 supportovali kanadské kapele Billy Talent a o rok později svým krajanům The Stranglers. Díky úspěšným koncertům a spolupráci s producentem Danem Wellerem (ten má na triku třeba i alba kapel Enter Shikari, Rise To Remain, Sharks nebo Young Guns) si získali početnou fanouškovskou základnu.

Ve svém debutovém albu "Portraits" ukazují hned několik tváří. Jejich tvorbě nechybí melodičnost a klidnější (trochu popové) pasáže, určitě ale nezapomínají na hrubost žánru, který reprezentují. Max Raptor je taková zdravá rovnováha mezi The Subways, We Are Scientist a Fighting With Wire. Letošní rok začali se svou už třetí deskou, kterou představí i Praze v rámci Free Mondays v NoDu.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Nahlas 2 - Antologie poezie Osamělých písničkářů 9/10
Hudba v tisku: Když písňové texty mluví i bez hudby: "Nahlas 2" jako ryzí poezie Osamělých písničkářů Druhý díl antologie Osamělých písničkářů přináší další čtyři tematicky laděné celky s poezií, kterou můžete znát z tuzemských klubů nebo hudebních nosičů. Vzniká tak vzácný soubor současných osobitých písňových... čtěte zde
Vydáno: 02.01.2026 08:00 v sekci Recenze | Hudba v tisku
Peter Lipa - Neúprosné ráno (vinylová reedice 2025) 8/10
Recenze: První albové nadechnutí Petera Lipy "Neúprosné ráno" patří i po letech k zásadním počinům. Reedice mu sluší Peter Lipa dnes platí za výraznou tvář slovenské hudební scény. Zpěvák, přirozeně rozkročený mezi světy blues a jazzu, se svého profilového debutu paradoxně dočkal až po čtyřicítce. Deska vydaná v roce 1984 nesla název... čtěte zde
Vydáno: 01.01.2026 10:19 v sekci Recenze
Priessnitz - Nebel (vinylová reedice 2025) 9/10
Recenze: Noc a mlha v Jeseníkách a nově na vinylu. Na desce "Nebel" obalují Priessnitz posluchače příjemnou temnotou Vinylové ohlížení do minulosti kultovních Priessnitz pokračuje. Po loňském vydání dlouho nedostupného třetího alba "Hexe" a reedici naopak pozdějšího "Zero" přišel čas na "Nebel". Druhá studiovka formace nabízí jesenickou gotiku... čtěte zde
Vydáno: 31.12.2025 08:00 v sekci Recenze
Martin Čupka - V MØNØDREAM nedělám umělecké kompromisy
Rozhovory: Martin Čupka - V MØNØDREAM nedělám umělecké kompromisy Martin Čupka, frontman jedné z nejvýraznějších česko-slovenských rockových kapel John Wolfhooker, přichází s novým autorským projektem MØNØDREAM. Otevírá tak zcela novou kapitolu své hudební cesty. S myšlenkou zkusit si vlastní... čtěte zde
Vydáno: 30.12.2025 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Trny & Žiletky - Je nutné zabít beránka 8/10
Recenze: Trny & Žiletky na desce "Je nutné zabít beránka" přidávají na zlověstnosti Nová studiovka Trnů & Žiletek "Je nutné zabít beránka" přináší hutnou, emotivní a temnou jízdu. Na posluchače nečeká žádný med, ale ten asi nikdo z fanoušků Desedovy práce ani neočekává. Lídr Dark Gamballe znovu posouvá... čtěte zde
Vydáno: 29.12.2025 13:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Recenze: Tame Impala se na "Deadbeat" v pravidelném tepotu taneční elektroniky poněkud vytrácejí (18.12.2025 13:00)
- Nové desky 48/2025 - od Thomase Raggiho přes Zac Brown Band po živáky Depeche Mode a Nicka Cavea (10.12.2025 17:00)
- Unikátní pohled do světa Nicka Cavea. Otevřela virtuální výstava "Stranger Than Kindness" (23.11.2025 12:36)
- Naživo: Enter Shikari proměnili Roxy v elektrický chaos v rytmu britské přesnosti (30.10.2025 18:30)
- Fotogalerie: Enter Shikari rozpařili vyprodané Roxy (29.10.2025 16:19)
- Nové desky 41/2025 - od Of Monsters And Men přes Davida Gilmoura po Tame Impala (22.10.2025 13:00)
- Nick Cave znovu přijede do Prahy: Metronome 2026 míří na Letiště Letňany a spojuje síly s Live Nation (06.10.2025 11:15)
- Tame Impala míří s novou deskou "Deadbeat" do pražské O2 areny (26.09.2025 15:15)
- Naživo: Nick Cave přizval na pódium v Baden-Badenu malého Jakoba (08.09.2025 14:30)
- Radiohead se vracejí na pódia. Ještě letos odehrají dvacet koncertů po Evropě (04.09.2025 10:56)

ALBUM TÝDNE 00/2026

Alibaba
Furt stejný

Folk může být sofistikovaný i kýčovitý, židličkový, kotlíkářský, může tepat do společenských nešvarů, být zasněný, básnivý i výrazově dutý. V každém případě, ať už použijeme jakékoliv další adjektivum, měl by být upřímný, na nic si nehrát. To rozhodně platí pro album "Furt stejný" olomouckých Alibaba.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 11.01.
Pocta Davidu Stypkovi (CZ) (O2 universum, Praha)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
Út 27.01.
ZAZ (FR) (O2 universum, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince The Prodigy Justin Bieber Beyoncé Ewa Farna Madonna Lady Gaga Coldplay Kryštof
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe