Frank Turner & The Sleeping Souls, Lucerna Music Bar, Praha, 14.4.2016

Nezastavitelný František Turner rozdivočil Lucerna Music Bar

Vydáno: 15.04.2016 19:07 v sekci Naživo - Jan Trávníček | foto: Vojta Florian / musicserver.cz

Kroutíte nechápavě hlavou nad tím Františkem? Pak jste asi nebyli na čtvrtečním koncertě Franka Turnera a jeho skupiny The Sleeping Souls, s níž vystoupil v natřískaném Lucerna Music Baru, a kromě spousty jiného se v jazyce hostitelské země jako František i představil. A dokonce v něm i zazpíval.

Live: Frank Turner & The Sleeping Souls

místo: Lucerna Music Bar, Praha
datum: 14. dubna 2016
support: Ducking Punches
setlist: Get Better, Plain Sailing Weather, Try This At Home, The Next Storm, The Road, Losing Days, Eulogy, If Ever I Stray, I Am Disappeared, Tell Tale Signs, The Death Of Dora Hall, The Way I Tend To Be, The Ballad Of Me And My Friends, Mittens, Long Live The Queen, Ace Of Spades (Motörhead cover), Josephine, Polaroid Picture, Out Of Breath, Photosynthesis, Recovery, Song For Josh, Love Ire & Song, I Still Believe, Four Simple Words
Fotogalerie

Frank Turner & The Sleeping Souls, Ducking Punches, Lucerna Music Bar, Praha, 14.4.2016
© Vojta Florian / musicserver.cz
Možná za to může i autorova nechtěná absence u vystoupení předskokanů Ducking Punches, ale faktem je, že to strašně uteklo. Však to znáte - když se člověk dobře baví, čas utíká rychleji. A ve čtvrtek večer celý klub poskakoval do rytmu v tempu, jaké udával ten, na něhož všichni přišli. Frank Turner v uších českých posluchačů bohužel ještě není tak zabydlený, jak by se vzhledem k jeho popularitě v zahraničí slušelo, ale vzhledem k tomu, že v Praze hrál teprve podruhé (jednou zavítal i na Mighty Sounds), dá se to do určité míry pochopit.

I ti, kteří o něm ale dosud ještě příliš neslyšeli nebo z jeho tvorby znají jen něco a mezi skalní určitě nepatří (a že takových bylo v Lucerna Music Baru spoustu), ale museli po jeho šťavnatém vystoupení uznat, že by si zasloužil větší publikum. Je na něj ostatně zvyklý nejen z německých festivalů typu Rock im Park, kde svůj entuziasmus a chuť do hraní předával loni, ale i odjinud.

Písničkáře, žánrově rozkročeného mezi folkem a punkem, nelze řadit do jedné linky třeba s Jakem Buggem, Glenem Hansardem nebo Passengerem. Jeho projev je mnohem agilnější, agresivnější, ukřičenější a mnohem blíže má například k takovému Bruci Springsteenovi. Stejně jako on v písních i mezi nimi káže o rovnosti, žití naplno, zpívá o mrtvých kamarádech i těžkostech, které je třeba překonat. A stejně jako on se více soustředí na co možná nejrozsáhlejší setlist, vytrvalou komunikaci s fanoušky a zpěv z plných plic, u něhož není podstatné, zda bude tón zazpíván stoprocentně čistě, ale zda bude znít autenticky.

Frank Turner & The Sleeping Souls, Ducking Punches, Lucerna Music Bar, Praha, 14.4.2016
© Vojta Florian / musicserver.cz
A jestli jste si z jeho koncertu měli něco odnést, pak to byly právě výše zmíněné poznatky. Ne že by snad na písních samotných nezáleželo, ale jestli jste přišli pro nálož povedených novinek z už šestého alba s báječným názvem "Positive Songs For Negative People", dočkali jste se vlastně jen párkrát. Takzvanou feel good atmosféru nastolila už úvodní "Get Better" s pozitivním textovým poselstvím, ruce nahoru šly u singlu "The Next Storm" a síla tříčlenné doprovodné kapely The Sleeping Souls se projevila v dost možná nejpovedenější čerstvé věci s názvem "Mittens".

Téměř vyprodanému Lucerna Music Baru, v němž se nacházel i režisér Jan Hřebejk, britský písničkář mimo jiné i česky promlouval, v do češtiny přeložené písni "Eulogy" zaměnil Freddieho Mercury za Karla Gotta, na Lemmyho vzpomněl útržkem "Ace Of Spades", a když ho nějaký křikloun v projevu přerušoval, dokázal si sjednat pořádek. Jinak se ale pod pódiem začal s přibývajícími minutami tvořil stále větší bordel a ke konci už všichni skákali a zpívali refrény hitů "Recovery", "I Still Believe" či "Four Simple Words".

Frank Turner & The Sleeping Souls, Ducking Punches, Lucerna Music Bar, Praha, 14.4.2016
© Vojta Florian / musicserver.cz
A když je o to frontman požádal, nosili na rukou člena předkapely po celém sále, kde si v každém rohu s někým plácnul. Nakonec si na ruce skočil i sám Turner, a když mu po chvíli na pódiu přistála jedna z fanynek a začala ho objímat, spontánně si s ní zatančil a ruku v ruce se rozeběhli proti napřaženým končetinám publika jako milenecké dvojice skákající do jezera v těch nejnaivnějších romantických komediích. Bavili se lidi, bavila se kapela, bavili se všichni. A vytýkat vlastně není co. Co k tomu víc říct? Bylo to super!

  • k článku (Ondra K., 16.04.2016 13:51) Reagovat

    Kapela je čtyřčlenná, nikoli tříčlenná. Autor asi přehledl sedícího klávesáka.
    A Lucerna Bar rozhodně nebyl téměř vyprodán...to by to vypadalo opravdu jinak. Zaplněn byl o něco více než z poloviny. Autor tedy zřejmě dosud nebyl na žádném vyprodaném koncertě v tomto sále.
    To ovšem nic nemění na faktu, že se jednalo o výborný koncert a těžko popsatelný zážitek. Kdo se o tom chce přesvědčit, najde pod heslem "Frank Turner Prague 2016" dost důkazů.
    Pro mě osobně je spíše k dobru věci, že zde Frank nemá ještě tolik fanoušků a může stále dávat klubové koncerty...hala by v jeho případě byla na škodu.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Pohled do českých hitparád - 2. týden 2026
Hvězda "Stranger Things" Djo s "End Of Beginning" vládne českému digitálnímu žebříčku Americký muzikant a herec Joe Keery alias Djo vystřelil s písní "End Of Beginning" do čela tuzemské hitparády digitálních singlů. Navázal tak na úspěch z Velké Británie, kde aktuálně také kraluje žebříčku. Českým rádiím dál... čtěte zde
Vydáno: 15.01.2026 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
Pocta Davidu Stypkovi, O2 universum, Praha, 12.1.2026
Naživo: Stále tu s námi je. Pocta Davidu Stypkovi vyvrcholila závěrečným pondělním koncertem Vzpomínkové koncerty věnované Davidu Stypkovi uzavřely dvě vyprodané pražské zastávky v O2 universu. Jeho písně v orchestrálních aranžích zahrála Moravská filharmonie Olomouc, za mikrofonem se střídali Mirai Navrátil, Kateřina... čtěte zde
Vydáno: 14.01.2026 13:00 v sekci Naživo
Václav Noid Bárta - Vteřina 8/10
Video: Václav Noid Bárta songem a klipem "Vteřina" apeluje na bezpečnost na silnicích Zlatý slavík Václav Noid Bárta vydal závěrem loňského roku sólovku "S časem se hádám". Jedenáctipoložkový tracklist otevírá "Vteřina", která vyšla aktuálně jako singl s klipem. Některé další zaražené kousky už znáte,... čtěte zde
Vydáno: 14.01.2026 08:16 v sekci Audio / Video | Video
Nové desky 1/2026 - od Alter Bridge přes Blue po The Kid Laroi
Nové desky 1/2026 - od Alter Bridge přes Blue po The Kid Laroi Hudební novinky v novém roce sice ožívají pomalu, ale něco se přece jen děje. Své desky představili třeba britští Blue, američtí rockeři Alter Bridge, Australan The Kid Laroi, countryový hudebník Zach Bryan, indie rockeři The... čtěte zde
Vydáno: 13.01.2026 14:30 v sekci Novinky | Nové desky
Na koho si letos dát pozor? BBC Sound of 2026 vyhrála Skye Newman
Na koho si letos dát pozor? BBC Sound of 2026 vyhrála Skye Newman Britské Radio 1 vyhlásilo výsledky své oblíbené tipovačky BBC Sound of pro rok 2026. Novou tváří, u které si vsadilo, že ji letos uvidíme - nebo alespoň ostrovní posluchači - úplně všude, se stala Skye Newman. Pro londýnskou... čtěte zde
Vydáno: 13.01.2026 08:00 v sekci Novinky
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Opět úchvatní. Glen Hansard s Markétou Irglovou obnovili The Swell Season a i na neobvyklém místě dokázali uhranout (27.11.2025 15:19)
- Glen Hansard se vrací, do Velkého sálu Lucerny přiveze na jaře i novou hudbu (06.11.2025 14:21)
- Naživo: Revival One Vision Of Queen? Guilty pleasure srovnatelné s "Love Islandem" - ve slušné společnosti o něm mluvit nebudete, ale baví (20.10.2025 10:45)
- Festival Slunovrat přiveze do Opavy Glena Hansarda a Markétu Irglovou. Zahrají v kostele svatého Václava (07.10.2025 16:19)
- Naživo: The Swell Season v Brně - večer, na který se nezapomíná (26.05.2025 17:30)
- Naživo: Absolutní mistrovství. Glen Hansard s Markétou Irglovou oživili The Swell Season a Forum Karlín burácelo nadšením (22.05.2025 12:00)
- Hudba v tisku: Poutavě psané "Příběhy za písněmi KG" zasazují Gottovy hity do zajímavých souvislostí (21.12.2024 16:30)
- Recenze: I přes nedotaženost ční Gottův výběr "Snění o Vánocích" nad ostatními svátečními tituly jako maják (10.12.2024 19:00)
- Glen Hansard a Markéta Irglová jako The Swell Season zahrají v Praze a v Brně (03.12.2024 11:58)
- Naživo: Skvělý Vojta Dyk a kapela D.Y.K. rozbouřili O2 arenu až v samotném závěru (28.11.2024 20:00)

ALBUM TÝDNE 02/2026

Marta Santos
Aquí no sobra nadie

Čeští posluchači se nejspíš se španělskou zpěvačkou Martou Santos setkali až díky nedávnému hitu "Lo Que Pasó, Pasó" s Alvarem Solerem. Ten na podzim opanoval i naše rádia. Rodačka ze slunečné Sevilly vzápětí přišla i se svou druhou studiovkou "Aquí no sobra nadie", která stojí za pozornost i mimo rodnou zemi.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 17.01.
Stodola Michala Tučného (O2 arena, Praha)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
Út 27.01.
ZAZ (FR) (O2 universum, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík The Prodigy Prince Justin Bieber Taylor Swift Madonna Coldplay Beyoncé Lady Gaga Ewa Farna
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe