Druhý den na rozpáleném letišti hradeckého festivalu Rock For People se nesl ve znamení slunce, vysokých teplot, čekání na Faith No More a Limp Bizkit i skvělých koncertů v průběhu dne. Pátek se letošnímu ročníku nadmíru vydařil a kdo chyběl na We Are Harlot či mu unikli výteční Hyena, měl by litovat.
© Petr Klapper - Rock For People
Pátek přichystal pro natěšené návštěvníky festivalu skutečně letní
třicítkové počasí. Bazén u ZOOT Stage byl neustále plný, o lehátka se slunečníky se strhával boj, pivo teklo proudem a všude se hemžili v různých fázích spálení, ale spokojení fanoušci. Protentokrát se volba termínu pořadatelům Rock For People skutečně vydařila. Atmosféra sobotního dne byla výborná.
Oproti předešlému dni se areál postupně čím dál víc zaplňoval novými nadšenci, například v tričkách
Hollywood Undead,
Faith No More, ale i třeba
Asking Alexandria či
Three Days Grace. Páteční program byl skutečně nahuštěný a jednoznačně nejbohatší. ZOOT Stage, orientující se na mladé neokoukané talenty, nabídla sety německých The Jerks, dánských Go Go Berlin, britských partiček Beasts, Hyena,United Fruit či pražských hardcorových City Lights. Ti úderem čtrnácté hodiny otevřeli areál, do kterého se postupně vlévali natěšené davy. Nemalá část jich zamířila právě k mladé formaci kloubící klasický US hardcore s metalcorem. Účasti na festivalu rozhodně nemuseli litovat, neboť se jim i v brzkém čase dostalo náležité, až překvapivé odezvy. Došlo i na menší, ale o to intenzivnějšímu circle pit. Zpěvák, říkající si Hubitch, se dokonce odvážil do kotle a chvíli si pod pódiem zapařil s fanoušky.
© Petr Klapper - Rock For People
Vlažnější výkon krátce po třetí hodině předvedla pop-punková formace
ZakázanÝ ovoce na Staropramen Stage. Ta se s posledním albem "Automat na lásku" odvrátila od klasického punk-rocku a se svou produkcí se nyní zařadila někam mezi
Rybičky 48,
Mandrage a
Totální nasazení. Zamilované popěvky však velké ovace nesklidily a fanoušky jejich set moc neoslovil.
Úderem čtvrté hodiny se probudila ze spánku i hlavní Rock For People Stage, kterou letos pokřtili dřevorubci z Oregonu, američtí sludge-stoner-metalisti Red Fang. Fanoušci z České republiky však interpretům kombinujícím tyto žánry zrovna neholdují. Příkladem budiž i to, že domácí stoner-metalová scéna prakticky neexistuje. K vystoupení Red Fang tak nedoputovalo příliš velké množství podporovatelů. Na první pohled drsní chlápci z lesů si z toho však vůbec nic nedělali a řezali do svých nástrojů hlava nehlava, přičemž rozhodně nešlo o žádné prvoplánové primitivní představení. Hudba Red Fang je plná progresivních a kompozičně i instrumentálně náročných prvků. Možná právě ona nepísničkovost tuzemskému sluchu úplně neladí. Kapela fungující již od roku 2005 ale s ostudou neodešla a i těch pár diváků ocenilo jejich set s nadšením.
© Petr Klapper - Rock For People
Doposud největší pozornost vzbudila festivalová stálice
Vypsaná fiXa na Staropramen Stage, přičemž nejzarytější fanoušci rockerů ze San Piega jistě nevynechali ani sólové akustické vystoupení dvou členů kapely Márdiho a Pítrse. Nepříliš známým hostem byla parta z Británie říkající si Beasts. Jejich alternativní rock však v hangáru ZOOT Stage potopil nepříliš vydařený zvuk, který z jejich pestrých a nápaditých písní vytvářel hlukovou stěnu. Na jejich snažení to všem pranic neubralo.
První vrchol dne se ale odehrával o kousek dál na hlavní Rock For People Stage v podobě vystoupení Hollywood Undead. Ti se po nedávném koncertu v našem hlavním městě opět vrátili do Česka, aby nás nakazili svými drsnými, kontroverzními a mnohdy značně vulgárními texty, ale i nu-rockovými až rap-metalovými hymnami, často připomínající jiné hvězdy pátečního dne
Limp Bizkit. Hollywood Undead nedávno vydali kriticky vlídně přijatou čtvrtou desku "Day Of The Dead". Skladby z něj tvořily přibližně třetinu koncertu, ale největší odezvu sklidily hity z nejslavnější nahrávky "American Tragedy". Přivítání hradeckých fanoušků bylo až překvapivě mohutné a americká kapela se jim za to odvděčila velmi poctivým vystoupením.
© Petr Klapper - Rock For People
To
We Are Harlot na Staropramen Stage takovou pozornost nevzbudili, ovšem (super)kapela bývalého frontmana ve čtvrtek hrajících Asking Alexandria Dannyho Worsnopa by si ji bývala zasloužila. Hard rock linoucí se z pódia si zasloužil nejpřísnější měřítko a i takoví
Aerosmith by se za něj nemuseli vůbec stydět. Danny, i když v trošku zavalitější verzi, připomínal právě
Stevena Tylera. Taktéž si po jeho vzoru obvázal mikrofon látkami, dělal podobné pohyby a celkově hudba We Are Harlot naživo působila jako nástupce americké rockové legendy. Hvězdné členy očividně jejich nová kapela ohromně baví, což bylo patrné jak na Dannym, tak i na kytaristovi Jeffovi Georgovi z kapely
Sebastiana Bacha, bubeníkovi Brianu Weaverovi z rockových Silvertide i basákovi Bruno Agrovi z populárních
Revolution Renaissance. We Are Harlot dosud předvedli jedno z nejlepších vystoupení festivalu a škoda jen, že po závěrečném hitu "The One" se nažhaveným fanouškům nepodařilo kapelu znova vyvolat zpoza pódia.
Den však nekončil a naopak se blížilo vystoupení hvězdného dua
Limp Bizkit a
Faith No More. Z obou vystoupení jsme vám přichystali samostatný report. Očekávané ovšem bylo i představení kanadských rockerů Three Days Grace, kteří se České republice doposud vyhýbali a svou premiéru si odbyli až s novým zpěvákem Mattem Walstem, který nahradil milovaného Adama Gontiera. Matt se stačil již příjemně představit na nové desce
"Human", ale nahradit jednoho z nejlepších zpěváků nového tisíciletí bude mít těžké. Na pódiu skákal, pařil, řádil, ale pěvecky to nebylo úplně ono. Nepřidal tomu ani plošší a ne tak mohutný zvuk. Koncert to i přesto byl povedený.
© Petr Klapper - Rock For People
Klenot skrytý v útrobách ZOOT Stage, jehož set se časově křížil s Limp Bizkit, na jejichž vystoupení bylo přítomno snad celé osazenstvo festivalu, přijel z Anglie a říká si jednoduše Hyena. Tři mladičtí kluci vypadali, že spíš než energické vystoupení zvolí úprk i před těmi pár desítkami zvědavých diváků. Jenže jakmile započali svůj půlhodinový set, všem musela spadnout brada až na zem. Hyena řádila a rvala svými riffy všechny přítomné na kusy a po zahrání psychedelické "Mental Home" nenechali nikoho na pochybách, že navštívit je nebylo rozhodně chybou. Tihle nenápadní mladíci mají solidně vykročeno k zajímavé kariéře.
Kdo po famózním koncertu Faith No More měl ještě sílu, mohl zapařit s DC Breaks nebo zaházet hlavou s metalcorovými United Fruit. Ti se sice snažili, ale ospalé, unavené a klimbající publikum už rozhýbat nedokázali. Pátek byl opravdu náročný, hudebně skutečně luxusní a mnozí, kteří po pátku nejeli domů, potřebovali také nastřádat zbylé síly na sobotní program. V něm se představí třeba
David Koller,
Yellowcard a hlavně
Bastille. Ze sobotního dne vám samozřejmě opět přineseme další report.
Report ze čtvrtečního dne.
Report z koncertu Limp Bizkit.
Report z koncertu Faith No More.