shop.musicserver.cz
Azealia Banks - Broke With Expensive Taste

Odepsaná Azealia Banks vrací úder. "Broke With Expensive Taste" funguje jako dokonalá terapie šokem

Vydáno: 22.12.2014 00:00 v sekci Recenze - Simona Knotková | foto: facebook interpreta

Azealia Banks letos s velkými fanfárami oznámila osvobození z labelu, který jí ani po dvou letech nedokázal vydat očekávaný debut. Nic to neměnilo na faktu, že u většiny posluchačů byla stejně dávno odepsaná. Pozice, ve které nemáte co ztratit, je ale i osvobozující. A Azealia Banks z ní vytěžila maximum.

8/10

Azealia Banks - Broke With Expensive Taste

Vydáno: 06.11.2014
Celkový čas: 60:00

Skladby: Idle Delilah, Gimme A Chance, Desperado, JFK (feat. Theophilus London), 212 (feat. Lazy Jay), Wallace, Heavy Metal And Reflective, BBD, Ice Princess, Yung Rapunxel, Soda, Chasing Time, Luxury, Nude Beach A-Go-Go, Miss Amor, Miss Camaraderie

Vydavatel: Azealia Banks

Tyjátr, který předcházel vydání debutové desky Azealiy Banks, by vydal na samostatný článek. Vlastně by to bylo rovnou velké melodramatické vyprávění o několika jednáních. Hlavní hrdinkou by byla Banks v roli princezny válečnice, proti ní by stály nenasytné korporace a vůbec celý zbytek světa. Jen by občas nebylo jasné, kdo přesně je oním zlým záporákem a kdo stojí na straně dobra. A asi by se to mnohdy podobalo spíše frašce.

Jelikož je následující text psán především z důvodu kritického zhodnocení hudebního obsahu uvedené nahrávky, nebudeme se už stokrát přemílanou městskou legendou znovu sáhodlouze zaobírat. Řekněme jen, že kompletní album vyšlo o něco později, než nám bylo původně řečeno (více jak dva roky), a řekněme, že nám dobu čekání zpříjemňovala držkatá interpretka, jejíž výpady nejenom proti ostatním umělcům by dokázaly konkurovat i nejlepším chvilkám bratří Gallagherů. A fanoušci z nich občas až zalézali do kanálu a ke své oblíbené rapperce se odmítali hlásit.

Ale despekt zkusme na chvíli ponechat stranou. Třebaže byla některá její prohlášení skutečně dost přes míru, třiadvacetiletá interpretka původem z New Yorku jednoduše měla moře důvodů, proč být nas*aná a extrémně podrážděná. Když jsme ještě neznali konečnou podobu těžce rozeného materiálu, mohli jsme souznít s labelem a zlomyslně se pochechtávat, že Azealia asi zkrátka nestojí za nic a je jenom dalším lidským článkem do potupně pochodujícího procesí jednohitových zázraků. Teď už ale lze rozumět, odkud se brala její naštvanost. A stejně tak vlastně lze pochopit, proč se Universal do vydání obzvláště nehrnul.

"Broke With Expensive Taste" je kolekce šestnácti skladeb vydřených a vypilovaných, které si nezasloužily léta ležet v pomyslném skladu nahrávací společnosti. Tracklist se vytvaroval tedy nejspíš hlavně po uvolnění Banks z kontraktu, ale směr, kterým se muzikantka rozhodla na své prvotině kráčet, měl dostat zelenou. Na stranu druhou, jak je řečeno výše, není divu, že se právě tu label neodvažoval dát. "Broke With Expensive Taste" není obyčejná hiphopová deska s hrstkou dokonalých hitových návnad do rádia. Azealia se rozhodla experimentovat, popustit uzdy své umělecké tvořivosti a co nejdéle se vzdálit lehce poživatelnému zvuku. A pro takové ambice Universal, který v ní viděl možná tak novou směsici mezi Nicki Minaj a Beyoncé a rozhodně se na první dobu neodvážil takhle riskovat, nebyl tou nejlepší volbou. Kdo by však podobné nabídce ve dvaceti odolal?

Notoricky známá "212" je nakonec jedna z nejpřístupnějších věcí celého výběru. Najde se ale nejspíš až někde na konci vaší pozornosti; za tři roky od jejího prvního vydání a následného čekání ji všichni pravděpodobně máme protočenou až do omrzení. Ve zbylé patnáctce je krom toho spousta dalších momentů, které čekají na vaše objevení, třebaže cesta k nim může být chvílemi trnitá.

Deska je prosáknuta množstvím vlivů a Banks na ní směle křižuje napříč discem, UK garage nebo witch hopem. Hodit ale každou ze skladeb do některé ze žánrových škatulek by bylo matoucí. Kromě hlavního motivu je totiž každý song vyšperkován dalšími zvukovými přívěsky, které z něho dělají opravdu exkluzivní zboží pro hudební fajnšmekry. Stejně jako pro milovníky velkých klubových parket, i když označit album za pouze taneční by opět bylo krátkozraké. Neopatříte ho jednou značkou. Nepustíte se při jeho poslechu do čistokrevného tance, ani to nebude jenom řemeslně zvládnutý rap plný explicitních výrazů, který se na vás z reproduktorů bude linout. V běžném rádiu ho potom už vůbec neuslyšíte.

Muzikantka se jednoduše rozhodla překvapit nejenom všechny, kteří tvrdili, že na to nemá, ale následně také samotného posluchače. "Nude Beach A-Go-Go" je kupříkladu celá hozená do retro surf-popové vlny. Dovádivá spolupráce s Ariel Pink (jehož původní verzi najdete právě na jeho letošním počinu "pom pom") je zrovna i jeden z nejvydařenějších a nejméně očekávaných okamžiků. Po surf-popu se našlo místo například i pro latino rytmy ("Gimme A Chance"), nebo dokonce jazz ("Desperado"). Další překvapení: Nesourodost ve výsledku funguje jako sjednocený organismus. A celé její outsiderství z její autorky nakonec dělá vítězku.

A po světě se toulá hromada takových Azealií. Mladých cílevědomých hudebnic, které mají nadšení pro věc a dychtí se o své tvůrčí myšlenky podělit s ostatními. Když jim jako solidní pán v drahém kvádru podáte ruku a slíbíte velkou kariéru, kdo jsou ony, aby odmítly? Ze stejného důvodu se většina z nich nechá velkou mašinou na peníze také sešrotovat, potlačí vlastní ambice a zapomene, že kdysi chtěla být něčím víc než jen číslem ve statistice prodejů. Banks se nenechala, ani ve své nejčernější hodince nezapomněla své jméno. Byla dva roky za pitomce a lhářku, ale "Broke With Expensive Taste" je prvotina, na kterou se rozhodně vyplatilo čekat.

  • skvěle napsaná recenze (Lukáš Boček, 22.12.2014 00:16) Reagovat

    Fakt mě ten text bavil. Tuhle divnopaní mám rád hudebně, ale lidsky se mi hodně vzdaluje. Proto jsem se dokonce rozhodl tohle album neposlouchat. Teď jsem nalomen :)

  • 8 ale... (PT, 22.12.2014 10:57) Reagovat

    Myslím, že album si 8 v tomto stavu zaslouží, ale musím říct, že jsem byl přecenej trochu zklamaný. Stačilo by na něm 11 písniček se zařazením starších singlů - které na desce chybí!!! (1991,liquorice).
    Nude a beach a gogo je pro mě naopak neposlouchatelná. Naopak za nejlepší počin desky mám Miss Amor. Nakonec jsem si vytvořil vlastní tracklist, a "desku" v téhle podobě už sjíždím neustále, takhle by dostala 10/10.
    1) 1991
    2) Miss Amor
    3) Liquorice
    4) Chasing time
    5) Miss Camaraderie
    6) JFK
    7) Soda
    8) Young Rapunxel
    9) 212
    10) Desperado
    11) Luxury


    • Re: 8 ale... (Martin, 22.12.2014 13:09) Reagovat

      To jo. A ještě kdyby to v téhle podobě vyšlo před těma dvěma lety, byla by to zásadní deska dekády. takhle trochu s křížkem po funuse. Pozdě, ale přece i když bych taky pár skladeb vypustil.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
The Cure - Songs Of A Lost World 9/10
Recenze: Soundtrack k šedivé krajině za oknem s kapkami deště. The Cure na "Songs Of A Lost World" našli stroj času Za šestnáct let se toho stane spousta - třeba se svět dokáže obrátit naruby a propadnout do nejistoty. Když The Cure vydali svou desku "4:13 Dream", nebyl život na Zemi ani zdaleka tak vratký. Britská kapela svou vytouženou novinkou... čtěte zde
Vydáno: 08.11.2024 15:00 v sekci Recenze
Poly Noir - Snil jsem o tom, že natočím album pseudogregoriánských chorálů
Rozhovory: Poly Noir - Snil jsem o tom, že natočím album pseudogregoriánských chorálů Lídr brněnské bestie Insania Petr "Poly" Pálenský se dlouhé roky jakékoliv hudební aktivitě mimo svou domovskou formaci spíše vyhýbal. Až nyní proto vychází debut jeho veskrze osobního projektu Poly Noir ovlivněného temnou country.... čtěte zde
Vydáno: 08.11.2024 09:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Sabrina Carpenter - Short n' Sweet 8/10
Recenze: Sabrina Carpenter dorostla na "Short n' Sweet" v popovou princeznu s názorem Sabrina Carpenter rozhodně nepatří mezi neznámá jména, vždyť ve svých pouhých pětadvaceti letech vydala letos už svou šestou řadovku nazvanou "Short n' Sweet". Všechny roky předtím se však nyní jeví jako pouhá příprava na to,... čtěte zde
Vydáno: 07.11.2024 18:30 v sekci Recenze
Mezzoforte - Doufáme, že po sobě zanecháme pozitivní vibrace
Rozhovory: Mezzoforte - Doufáme, že po sobě zanecháme pozitivní vibrace Island dal hudebnímu světu spoustu výrazných jmen. Funk-jazzoví Mezzoforte ale patří mezi ty, kteří pomáhali pomyslné dveře otevřít. Už v pátek 8. listopadu zahrají v rámci festivalu Groove Brno. V krátkém rozhovoru jsme nakousli... čtěte zde
Vydáno: 07.11.2024 13:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Pohled do českých hitparád - 44. týden 2024
Nejhranějším českým hitem se poprvé stal "Plamen" Kateřiny Marie Tiché Třináct měsíců čekala Kateřina Marie Tichá se singlem "Plamen", než se dočkala pozice nejhranější domácí skladby v rádiích. Nyní se jí konečně podařilo sesadit dlouho kralující O5 & Radeček. Celkovému pořadí dál vládne... čtěte zde
Vydáno: 07.11.2024 09:00 v sekci Novinky | České hitparády
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Beyoncé si bílý žánr nepodmanila. Na letošní Country Music Awards nezískala ani jednu nominaci (11.09.2024 19:45)
- U Oasis všechno dobrý. Liam už nebude bráchovi nadávat do "brambor" (09.09.2024 13:44)
- Je to oficiální: Oasis jsou zpět (27.08.2024 09:14)
- Na okraj: Začíná týden zázraků. Linkin Park i Oasis se (asi) vracejí na scénu. Zahrají i v Česku? (26.08.2024 09:13)
- Fotogalerie: Třetí a čtvrtý den třicátého ročníku maďarského festivalu Sziget ve fotografiích (11.08.2024 14:27)
- Naživo: Stormzy si na Szigetu získal snad úplně každého. Liam Gallagher mu musel nadšený dav závidět (10.08.2024 18:30)
- Nicki Minaj nestihla koncert v Manchesteru. Zatkla ji totiž nizozemská policie (27.05.2024 17:01)
- Oasis jako hologramy? Noel Gallagher s tím nemá problém (20.05.2024 17:18)
- Mezi rappery se do české albové top desítky vetřela countryová Beyoncé (11.04.2024 08:00)
- Recenze: Beyoncé dosáhla svého. Countryové album "Act II: Cowboy Carter" je další ukázkou jejího perfekcionismu (10.04.2024 18:00)

ALBUM TÝDNE 45/2024

Mirek Kemel
Mordyjé

Patrně to zaznít musí, protože tyto dvě role nelze oddělit: Mirek Kemel je karikaturista - a písničkář. Obě povolání v sobě nesou aspekt pečlivého pozorování lidského pinožení a jeho vtělení do média, jež vyžaduje výstižnou zkratku. Třináct takových vhledů přináší deska nadepsaná výkřikem "Mordyjé".

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 08.11.
McKinley Dixon (US) (Kasárna Karlín, Praha)
Pá 08.11.
Mezzoforte (ISL) (Metro Music Bar, Brno)
Pá 08.11.
Miles Kane (UK) (Rock Café, Praha)
So 09.11.
Royel Otis (Lucerna Music Bar, Praha)
So 09.11.
Palace (UK) (MeetFactory, Praha)
Ne 10.11.
Sum 41 (US) (O2 arena, Praha)
Ne 10.11.
The Last Dinner Party (UK) (Roxy, Praha)
Ne 10.11.
The Last Dinner Party (UK) (Roxy, Praha)
Ne 10.11.
Been Stellar (US) (Café V Lese, Praha)
Po 11.11.
Kakkmaddafakka (NOR) (MeetFactory, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Kateřina Marie Tichá Viktor Dyk Vladimír Mišík Justin Bieber Prince The Prodigy The Cure Beyoncé Coldplay Lucie Vondráčková Madonna Lady Gaga Kabát Queen Taylor Swift Billie Eilish Viktor Sheen Adele Linkin Park Ed Sheeran
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe