Roman Horký a Kamelot se na "Platinum Collection" vkusně ohlížejí za svojí kariérou

07.10.2014 15:00 - Milan Menčík | foto: facebook interpreta

Kamelot nejsou jen američtí metalisté, nýbrž také brněnští folkaři. Na naší scéně působí už několik desetiletí a jejich frontman Roman Horký letos slaví padesátiny. To jsou dostatečné důvody pro zevrubné bilancování v podobě trojalbové "Platinum Collection".
8/10

Kamelot - Platinum Collection

Skladby: CD1: Psáno na březové kůře 2014, Vzpomínka na kamaráda, Katalánie, Čas rozchodů (s Věrou Martinovou), Zachraňte koně, Cikáni (s Pavlínou Jíšovou), Zlatá ryba, Kroky za duhou, Pozor tunel, Zrození hvězd, Vyznavači ohňů, Tomáš, Zakletá v pásu kolejí, Levnej hotel, Honolulu; CD2: Země antilop, Pláž, Dopis z Borodina, Pálava, Ples na zámku Liebenhoff, Bezdomovec, Paměť slonů, Dlouhá pláž, Když vlaky jedou, Podoby (s Laďou Kerndlem), Jižní Morava, Valerie, Pevný řád, Jiskra, Očarovaná; CD3: Kanada, Podkovaní, Island, Modrá planeta, Vánoční čas, Až spadne opona, V rákosí, Den svatého Patrika, Slib (s Ilonou Csákovou), Mořská sůl, Objímání stromů (s Wabi Daňkem), Když zamrzá řeka (s Blankou Šrůmovou), Proti proudu, Anděl, Kavčice (s Petrem Bendem)
Vydáno: 19.9.2014
Celkový čas: 58:22 + 51:38 + 56:39
Vydavatel: Warner Music
I když folk a country patří už dlouhá léta mezi mé oblíbené žánry, Kamelot mě pořád obcházel. Jasně, největší hity kapely nešlo minout, "Zachraňte koně", "Honolulu" či "Země antilop" mi jsou dávno dobře známy. K tomu, abych se do jejich tvorby zaposlouchal pořádně, mě však přinutil až tento výběr.

Kamelot jich za dobu svého více jak tři desetiletí trvajícího aktivního působení na tuzemské scéně vydal už několik. Tento je oproti jiným seřazen na tři tematická alba. První, trampské, otevírá zbrusu nová verze jednoho z největších hitů skupiny "Psáno na březové kůře". Hned třetí skladba ukazuje na první silnou stránku tvorby formace - silné duety. Na trojdisku je jich k nalezení několik, společnost v nich Horkému dělají Věra Martinová, Pavlína Jíšová, Ladislav Kerndl, Wabi Daněk, Ilona Csáková či Blanka Šrůmová a hlasově k sobě bez výjimky náramně ladí.

Právě Horký umí jakožto autor napsat chytlavé rytmičtější i pomalejší věci, na prvním disku mě však nejvíc za srdce berou právě ty rozvláčnější. "Zlatá ryba" je toho zářným příkladem. Je také dobře, že Horký si místo u mikrofonu neuzurpuje pouze pro sebe, ale nechává si pěvecky vypomoci od Viktora Porkristla i Karla Macálky. Z výše uvedeného je také patrné, že se Kamelot nebojí ani ženského elementu, který na výrazu kapely dodává plnokrevnosti a svěžesti.

Ani vlivy jiných hudebních stylů zde nejsou opomenuty. Horký se nikdy neorientoval čistě na jeden hudební styl a vlivy blues, jazzu, rocku a u písně "Valerie" i popu jsou patrné. Ve skladbě "Pozor tunel" zní jeho hlas tak sytě a naléhavě, že kdyby byla píseň s anglickým textem, skoro byste hádali, že za mikrofonem stojí Chris Rea. Tyto songy rozhodně neuspí, texty donutí poslouchat, protože jsou prodchnuty životem a zkušenostmi během něj nasbíranými.

Další dva disky pokračují v nastoupeném trendu. Není zde prostor pro vatu, balast, kterého je dnes všude mraky. A tak věci, co by se daly tomuto trojdisku vytknout, jsou v podstatě jen dvě: pro výběr zbytečně krátké stopáže jednotlivých cédéček a informační strohost bookletu. Člověk, který se chce o kapele a jednotlivých písních dozvědět víc, si může pomoci jen internetem, a to je škoda.

"Koncem sedmdesátých let mě navštívila paní Touha," píše v bookletu Roman Horký a pokračuje: "Tehdy mi zašeptala do ucha a řekla: Skládej hudbu, piš slova a dělej jimi lidem radost. Byl jsem tovaryš, kterému dala na stůl nepopsaný list. Má ještě dvě sestry Vůli a Píli. Touha, Vůle a Píle mají nevlastního bratra. Jmenuje se Úspěch. Ten je krásný, voňavý a sebestředný. Ve skutečnosti je to však smrdutý keř, který chodí poslední a první odchází. Celé této i vlastní rodině děkuji za léta strávená smysluplně." A my můžeme děkovat za písničky s líbivými, ale nepodbízivými melodiemi a texty plné neomšelých obratů a básnických obrazů, které donutí přemýšlet.

Šestnáct studiových alb, šest výběrových, statisíce prodaných alb, folkový hit desetiletí "Zachraňte koně". Neskutečná muzikálnost, charakter, otevřenost fúzím s dalšími styly, schopnost vkusně přimíchat i hudební a žánrové ingredience zdánlivě nesouvisející s ryzím folkem, to vše zdobí kariéru této brněnské kapely. Pokud máte rádi folk, věnujte této skupině pozornost. Nedělejte stejnou chybu jako dosud já...


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

 • Tove Lo (XXXXX, 07.10.2014 22:00) Reagovat

  A recenze Queen of the Clouds bude?))

 • Moc hezky a pravdivě napsáno! Písně Romana Hor... (Petr, 10.12.2014 10:52) Reagovat

  Moc hezky a pravdivě napsáno! Písně Romana Horkého mám rád...
  Recenze u mne za 1.

 • slušný výběr (Pavel, 02.10.2015 13:53) Reagovat

  Z každého alba něco a výběr je slušný. Dobrá bilanční kompilace. K padesátinám dobrý dárek. Jednou za čas protočím v přehrávači.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY